Strona Główna > Aktualności > Mistrzostwa Europy > ME K: Wyrównane starcie pomiędzy drużynami Białorusi i Bułgarii

ME K: Wyrównane starcie pomiędzy drużynami Białorusi i Bułgarii

Jedno z największych zaskoczeń trwających mistrzostw Europy, czyli ekipa z Białorusi, w pięciu setach pokonała Bułgarki. Reprezentantki naszych wschodnich sąsiadów pną się w górę tabeli grupy C, stanowiąc coraz większe zagrożenie dla innych teamów.

Spotkanie lepiej rozpoczęło się dla siatkarek z Bułgarii, które szybko uzyskały dwa oczka przewagi (3:1), ale rywalki szybko doprowadziły do remisu po 3. Oba zespoły grały punkt za punkt, lecz dobra gra w obronie zespołu białoruskiego dała im prowadzenie na pierwszej przerwie technicznej (8:7). Po chwili oddechu to Bułgarki zaczęły być lepsze w swoich poczynaniach, co miało przyłożenie na wynik 10:8. Gospodynie dzisiejszego starcia nie odpuszczały i toczyły nadal wyrównaną grę z podopiecznymi Dragana Nesicia. Po udanym bloku zawodniczki z Białorusi ponownie zdobyły niewielki zapas (14:13). W dalszej fazie seta poprawna postawa w obronie i skuteczna gra w kontratakach pozwoliła ekipie z Białorusi powiększyć prowadzenie do trzech oczek (21:18), a wtedy o czas poprosił szkoleniowiec gości. Po przerwie Bułgarkom nie udało się zmniejszyć strat i to reprezentantki naszych wschodnich sąsiadów pewnie triumfowały w pierwszej partii (25:21).

Podbudowane zwycięstwem w poprzednim secie siatkarki z Białorusi z animuszem rozpoczęły drugiego seta od pewnego prowadzenia 4:1. Dobra gra Nikołowej i Wasiliewej pozwoliła Bułgarkom wyjść na prowadzenie 6:5. Po asie serwisowym Tatsiany Markewicz zawodniczki z Białorusi osiągnęły trzypunktową przewagę (11:8). Następnie cztery punkty z rzędu zdobyły Bułgarki, dzięki dobrej postawie w polu zagrywki Hristiny Rusewej (17:14). Wtedy również białoruskiemu zespołowi udało się doprowadzić do remisu 18:18. Udane ataki w ofensywie Markewicz oraz dobra gra blokiem pozwoliły gospodyniom osiągnąć dwa oczka przewagi (21:19). Bułgarki dalej popełniały błędy własne, co pogarszało ich sytuację w tym secie (23:20), choć walczyły ambitnie, zmniejszając straty do jednego punktu (24:23). Mimo tego w decydującym momencie drugiej partii to Białorusinki mogły cieszyć się ze zwycięstwa (25:23)

Podrażnione porażką w poprzedniej odsłonie Bułgarki rozpoczęły trzeciego seta od mocnego uderzenia, szybko,osiągając kilkupunktową przewagę (5:1). Udany atak Nikołowej sprowadził obie drużyny na pierwszą przerwę techniczną (8:2). Po niej Bułgarki nadal utrzymywały bezpieczną przewagę (13:6). Zawodniczki z Białorusi nie miały pomysłu, aby ją zniwelować. Białorusinki były wyraźnie rozbite. Do tego dochodziły błędy własne, co przyjezdne skrzętnie wykorzystywały (16:8). Trener zespołu posyłał do boju zmienniczki, licząc, że odmienią one przebieg gry, jednak Bułgaria pewnie zmierzała do zwycięstwa w trzeciej partii (20:12). Udany atak Wasiliewej dał piłkę setową, a trzeciego seta zakończył atak ze środka Dimitrowej (25:14).

Długa wymiana i skuteczny plas w boisko Emilii Nikołowej otworzył czwartą odsłonę. Dobra gra siatkarek Bułgarii w defensywie i w kontratakach pozwoliła szybko wyjść na trzypunktowe prowadzenie (4:1). Zdeterminowane zawodniczki z Białorusi szybko doprowadziły do remisu 5:5. Na pierwszą przerwę techniczną z dwupunktowym prowadzeniem zeszły Bułgarki (8:6). Po przerwie gospodynie miały ogromny problem z przyjęciem zagrywki Wasiliewej, co skutkowało zwiększeniem prowadzenia do pięciu oczek (11:6) – wówczas o czas poprosił szkoleniowiec Białorusi. Po przerwie obraz gry nie uległ zmianie. Pojedyncze ataki rywalek ze skrzydeł nie pozwalały zniwelować strat, a błędy w ataku Białorusinek sprawiały, że Bułgaria utrzymywała pięć punktów przewagi (16:11). Przyjezdne pewnie zmierzały do doprowadzenia do piątego seta. Z każdą kolejną akcją grały konsekwentnie w ataku (22:14). Ambitna postawa Białorusinek pozwoliła zniwelować prowadzenie do dwóch oczek (22:20), jednak Bułgarki rozstrzygnęły czwartą partię na swoją korzyść, wygrywając (25:20) i doprowadzając do tie-breaka.

Decydujący set rozpoczął się od prowadzenia Białorusinek 4:1, bowiem błędy własne zaczęły popełniać bułgarskie siatkarki. W kolejnych akcjach co prawda starały się odrobić straty, ale swoją dobrą postawą w decydującej partii przeciwniczki im na to nie pozwalały (8:6). As serwisowy Wasiliewej zmniejszył straty do jednego punktu (9:8), a chwilę później Bułgarkom udało się doprowadzić do remisu 10:10. W decydującej części meczu więcej zimnej krwi zachowały Białorusinki, ostatecznie zwyciężając w tie-breaku (15:11) i w całym spotkaniu 3:2.

Białoruś – Bułgaria 3:2
(25:21, 25:23, 14:25, 20:25, 15:11)

Białoruś: Kawalczuk (13), Malasai (9), Kalinouskaja-Guengoer (8), Kapko (5), Markewicz (14), Barysewicz (8), Pauliukouskaja (libero) oraz Hurawa, Klimowicz (1), Harelik (5), Paulawa, Michajlenko (2) i Fedarynczyk (libero)
Bułgaria: Dimitrowa (10), Rabadżiewa (6), Barakowa, Rusewa (9), Wasiliewa (19), Nikołowa (18), Filipowa (libero) oraz Kitipowa (3), Koewa i Janewa (8)