Strona Główna > Aktualności > Mistrzostwa Europy > ME K: Włoszki bez szans w starciu z Holenderkami

ME K: Włoszki bez szans w starciu z Holenderkami

Jedynie trzech krótkich partii potrzebowały Holenderki, aby pokonać Włoszki. Oranje brylowały przede wszystkim na siatce, co bezpośrednio przełożyło się na ich większą pewność siebie w polu serwisowym i finalną wygraną. Wyrównany był tylko ostatni set.

Ostatnie spotkanie rywalizacji grupy A mistrzostw Europy lepiej rozpoczęły gospodynie. Holenderki skutecznym serwisem odrzuciły rywalki od siatki i wykorzystując szanse w kontrach, odskoczyły im (4:1). Nawet zagrywka Del Core nie pomogła Azzurre w odrabianiu strat punktowych, Holenderki nie miały problemów z przyjęciem serwisu skrzydłowej przeciwniczek, wyprowadzając skuteczny atak. Chwilę później dobrym zagraniem z sytuacyjnej piłki popisała się Valentina Diouf i podopieczne Marco Bonitty rozpoczęły pogoń za oponentkami. Na siatce intencje rywalek dobrze odczytywała Guiggi, jednak również siatkarki z Holandii robiły swoje w bloku – powstrzymując Diouf (10:9). Siła ataku wyraźnie przemawiała na korzyść podopiecznych trenera Guidettiego, po włoskiej stronie siatki uaktywniła się co prawda Chirichella, jednak wciąż oczka zdobywane przez Włoszki były tłem dla punktów seriami zapisywanych na koncie gospodyń. Holenderki co prawda myliły się w polu serwisowym, jednak te błędy były efektem ryzyka podejmowanego zza dziewiątego metra. W ekspresowym tempie miejscowe znów odskoczyły rywalkom, prowadząc 16:12 podczas drugiej przerwy technicznej. W kluczowym fragmencie seta szczególnie widoczna była bezradność przyjmujących zespołu z Półwyspu Apenińskiego. Azzurre nie były w stanie powstrzymać w ataku przeciwniczek, w końcówce partii swoje noty poprawiła jeszcze Steenbergen. Ostatnie akcje to złe przyjęcie Włoszek – słabość zespołu Marco Bonitty najlepiej potwierdza wynik seta, wygranego przez Holandię 25:15.

Problemy z przyjęciem Włoszek w odsłonie kolejnej przeszły na holenderską stronę siatki. Gospodynie nie myliły się jednak seriami, dość szybko wracając do swojej gry i prowadząc grę na styku (3:3). Wymiana ciosów trwała jednak tylko do pierwszej regulaminowej przerwy w grze. Po wznowieniu gry szybciej na boisku odnalazły się miejscowe, w ataku nie zawodziła Anne Buijs. Także sportowe szczęście było po stronie Oranje, i tak po jednym z niedokładnych przyjęć gospodyń piłka przeszła na drugą stronę siatki, jednak żadna z Włoszek nie zareagowała i to Holenderki zdobyły kolejny punkt. Idąc za ciosem, podopieczne trenera Guidettiego kontynuowały swoją dobrą serię, budując czteropunktowe prowadzenie (16:12). To była dopiero próbka możliwości gospodyń, Azzurre do walki próbowała jeszcze poderwać Diouf, na niewiele się to jednak zdało – liderka reprezentacji Włoch coraz częściej odbijała się od rąk blokujących ją rywalek (22:15). W tej partii zespół Marco Bonitty mógł już tylko walczyć o zmniejszenie rozmiarów porażki, przy kolejnych problemach z przyjęciem przyjezdne nie miały większych szans. Odsłonę przy wyniku 25:18 dla Holandii zakończył kolejny błąd własny zawodniczek z Półwyspu Apenińskiego.

Szukając poprawy skuteczności, Marco Bonitta zdecydował się na zmiany w składzie. Na placu gry w pierwszej kolejności pojawiła się nominalnie druga rozgrywająca – Malinov, później Valentinę Diouf w ataku zastąpiła Indre Sorokaite. Podobnie jak w drugim secie, także w tej części spotkania początkowo obie ekipy grały na styku, przy wymianie sił w ataku (4:5, 7:7). Holenderki w trudnych chwilach mogły liczyć na Sloetjes. Wraz z rozwojem partii coraz lepiej na skrzydle radziła sobie jednak Sorokaite i to Azzurre wykorzystując niedociągnięcia rywalek, cieszyły się z prowadzenia 14:12. Ten fragment gry zdecydowanie należał do podopiecznych Marco Bonitty i kiedy przy utrzymującej się dwupunktowej przewadze Włoszek Holenderki sprawiały wrażenie bezradnych, sygnał do ataku dała swoim koleżankom Sloetjes. Pogoń przyniosła oczekiwane rezultaty i podopieczne trenera Guidettiego wyrównały stan zmagań na 17:17. Końcówka seta zapowiadała się więc emocjonująco, sporo problemów sprawiła rywalkom swoim serwisem Malinov, jednak niedociągnięcia w przyjęciu Oranje nadrabiały punktowymi blokami, prowadząc w końcówce 21:19. W kluczowym momencie dłuższą wymianę na korzyść swojego zespołu zakończyła Caterina Bosetti i na tablicy wyników było 22:22. Tę wojnę nerwów lepiej przetrwały miejscowe, w szeregach Włoszek nie brakowało nieporozumień i tak po imponującym finiszu Holenderki wygrały 25:22 i w całym meczu 3:0.

Holandia – Włochy 3:0
(25:15, 25:18, 25:22)

Holandia: De Kruijf (6), Balkestein-Grothues (11), Steenbergen (4), Sloetjes (17), Buijs (7), Dijkema (3), Stam-Pilon (libero) oraz Knip, Stoltenborg, Belien, Plak (4), Pietersen i Nummerdor-Flier
Włochy: Guiggi (1), Chirichella (5), La Bianco (1), Del Core (1), Bosetti (5), Diouf (15), De Gennaro (libero) oraz Sorokaite (3), Malinov (1), Bosetti (5), Tirozzi (1) i Sansonna (libero)