Strona Główna > Aktualności > Mistrzostwa Europy > ME K: Węgierki z tarczą w meczu z Azerbejdżankami

ME K: Węgierki z tarczą w meczu z Azerbejdżankami

Szybkie kiwki, dokładniejsze przyjęcie i większa pewność siebie w końcówkach - takie czynniki zaważyły na wygranej reprezentacji Węgier nad zawodniczkami z Azerbejdżanu. Jest to pierwszy triumf tej drużyny w trwających mistrzostwach Europy.

Początek rywalizacji przyniósł ze sobą mocne zbicia po obu stronach siatki. Pewne siebie Węgierki powoli jednak zaczęły kontrolować przebieg seta, poprzez zwiększenie swojej siły rażenia zza dziewiątego metra. Nieco zbite z tropu reprezentantki Azerbejdżanu szukały swojego szczęścia w złożeniu odpowiedzialności za ofensywę w Rahimovej, lecz nie była to najlepsza decyzja – zawodniczka nie potrafiła poradzić sobie z blokiem oponentek, a jej słaba postawa napędzała tylko grę Talas i spółki. Widać było, że w gronie Azerek brakuje pewnej siebie liderki, która byłaby w stanie wyciągnąć swój team z kryzysu. Do końca tej partii przegrywająca drużyna jej nie znalazła i uległa Węgierkom 16:25.

Chwila przerwy dobrze podziałała na reprezentantki Azerbejdżanu – przede wszystkim wreszcie w ofensywie uaktywnił się ktoś poza Rahimovą, a Mammadova prezentowała o wiele wyższą skuteczność w przyjęciu niż wcześniej. Spadła natomiast efektywność na siatce zespołu z drugiej strony boiska, bowiem Vasci nie była już nieomylna, a i w grze Talas pojawiały się niedociągnięcia. Nie zmieniło to jednak faktu, że przez większość tej odsłony spotkania trwała wymiana cios za cios i nie było widać teamu, który w pełni mógłby przejąć inicjatywę. W końcówce jednak ponownie uaktywniła się Rahimova, która mocnym atakiem zapewniła swojej drużynie remis (28:26).

Kolejne dwie partie były już stopniowym spadkiem jakości po azerskiej stronie i stały pod znakiem coraz pewniejszej ręki Węgierek. To właśnie ten drugi zespół postawił wszystko na jedną kartę i poprzez zwiększenie ryzyka w polu serwisowym zaczął narzucać swoje tempo gry. Trzeba przyznać, że zabieg ten bardzo im się opłacił – o ile jeszcze na początku odsłony meczu dobrze radziła sobie Bayramova, to z każdym momentem, tłumiona nieco przez rywalki, traciła na pewności siebie i stanowiła coraz mniejszą podporę dla swojego zespołu. Kiedy w połowie trzeciego seta to samo zaczęło dziać się z Azizovą, stało się jasne, że ich drużynie będzie bardzo trudno podjąć rękawicę rzuconą przez przeciwniczki. Kilka piłek później na tablicy wyników pojawił się rezultat 2:1 w rozdaniach dla Węgier. Ostatnia odsłona meczu natomiast cała rozgrywana była pod dyktando wygrywającego zespołu. Kotel i spółka szybko wypracowały sobie pięciopunktowy zapas (8:3), a tej przewagi nie oddały już rywalkom, stopniowo powiększając swój zasób oczek. Ich przeciwniczkom nie pomogła aktywna w końcówce Rahimova, która z finalnym dorobkiem 23 punktów w meczu była najskuteczniejszą zawodniczką w szeregach swojej reprezentacji. Mecz zakończony został po kilku błędach własnych Azerbejdżanek, które przechyliły szalę zwycięstwa na korzyść drużyny z Węgier (16:25).

Azerbejdżan – Węgry 1:3
(16:25, 28:26, 22:25, 16:25)

Azerbejdżan: Poznyak (7), Bayramova (8), Zhidkova (2), Karimova (4), Rahimova (23), Kurt, Mammadova (libero) oraz Alieva, Abdulazimova, Yagubova (1), Kiselyova i Azizova (4)
Węgry: Vasci (5), Sandor (14), Talas (10), Dobi (6), Pallag (5), Horvath (10), Kotel (libero) oraz Szakmary, Szeles (2) i Liliom