Strona Główna > Aktualności > Mistrzostwa Europy > ME K: Turczynki postawiły trudne warunki Belgijkom

ME K: Turczynki postawiły trudne warunki Belgijkom

W pojedynku na szczycie grupy B siatkarskich mistrzostw Europy kobiet to Turczynki okazały się lepsze od Belgijek, pokonując je w trzech rozdaniach. Oznacza to, że wygrane zajęły fotel liderek, spychając przeciwniczki na drugą pozycję.

Początek premierowej partii zdecydowanie należał do Belgijek, które prowadzone przez swoją kapitan Frauke Dirickx doprowadziły do stanu 6:3. Turcja jednak nie zamierzała tak łatwo odpuścić swoim rywalkom, na zagrywce w pewnym momencie pojawiła się Polen Uslupehlivan, która tym elementem zdobyła dwa punkty z rzędu dla swojej ekipy. W dalszej fazie seta zespół gości osiągnął zdecydowaną przewagę i praktycznie dominował na boisku. Doskonale w ataku radziła sobie Neriman Ozsoy, a w bloku Eda Erdem Dündar. To właśnie gra tych zawodniczek stanowiła klucz do sukcesu tureckiej drużyny w tym secie, która ostatecznie wygrała 25:18.

Druga partia rozpoczęła się od wyrównanej walki, punkt za punkt, co na pewno dawało pewną nadzieję belgijskim kibicom, że ich ekipa może jeszcze powalczyć w tym spotkaniu. Turcja swoją przewagę zaczęła budować dopiero od stanu 9:9, ponieważ w polu serwisowym pojawiła się Naz Aydemir Akyol, m.in. za sprawą której Turczynki prowadziły w pewnym momencie sześcioma punktami. Belgia rzuciła się do odrabiania strat, za sprawą Charlotte Leys gospodynie zmniejszyły straty do dwóch punktów. Był to jednak ostatni zryw Belgijek w tej partii, od stanu 19:17 punktowała już tylko turecka ekipa.

Trzecia odsłona meczu to dominacja Turcji, która po kilku piłkach prowadziła 9:2. Belgii udało się zmniejszyć jeszcze rozmiary prowadzenia do trzech punktów straty, ale to było wszystko, na co było stać w tym spotkaniu gospodynie. Turczynki grały niemal perfekcyjnie, popełniały bardzo mało błędów, miały dużą przewagę w każdym z elementów gry. Taka sytuacja spowodowała, że łatwo wygrały one tego seta i triumfowały w całym meczu 3:0.

Najlepszą zawodniczką na boisku okazała się Neriman Ozsoy, która zdobyła 23 punkty, w tym 19 atakiem. W bloku świetnie zaprezentowała się natomiast Naz Aydemir Akyol, punktując tym elementem 5 razy.

Turcja – Belgia 3:0
(25:18, 25:17, 25:16)

Turcja: Kirdar (10), Akman (8), Uslupehlivan (5), Aydemir (6), Ozsoy (23), Erdem (10), Karadayi (libero)
Belgia: Dirickx (5), Heyrman (6), Leys (6), Aelbrecht (6), Van Hecke (7), Vandesteene (3), Courtois (libero) oraz Cianci, Van de Vyver i Van Gestel