Strona Główna > Aktualności > Mistrzostwa Europy > ME K: Niemki zwyciężyły Czeszki

ME K: Niemki zwyciężyły Czeszki

Stosunkowo łatwo było wyłonić faworyta potyczki pomiędzy reprezentacjami Niemiec i Czech. Finalnie to właśnie zespół naszych zachodnich sąsiadów dzięki pewniejszej ręce w kluczowych sytuacjach przechylił szalę zwycięstwa na swoją stronę.

Od początku spotkania ton boiskowym wydarzeniom zaczęły nadawać Niemki, które przez dobrą skuteczność w ataku oraz chaos w szeregach rywalek odskoczyły od nich na cztery oczka. Z biegiem czasu Czeszki próbowały uporządkować swoją grę, ale i tak na pierwszym czasie technicznym były w zdecydowanie gorszej sytuacji. W kolejnych minutach pogłębiały się problemy podopiecznych trenera Parisiego. Nie funkcjonowało w ich szeregach przyjęcie, szybko nastąpiła zmiana na rozegraniu, a po błędzie w ataku Michaeli Mlejnkovej różnica punktowa pomiędzy oboma zespołami wzrosła do sześciu oczek. W pewnym momencie Niemki prowadziły już 17:10, ale chwila rozluźnienia kosztowała je utratę kilku punktów z rzędu. Jednak słaba postawa czeskich liderek – Anety Havlickovej i Heleny Havelkovej pogrzebała szansę Czeszek na zwycięstwo w premierowej odsłonie. W końcówce seria udanych zagrywek Anji Brandt przypieczętowała gładką wygraną naszych zachodnich sąsiadek w tej części pojedynku (25:17).

W drugiej partii zawodniczki trenera Pedulli nie zamierzały zwalniać tempa, w dodatku w dalszym ciągu mogły liczyć na sporą liczbę niewymuszonych błędów przeciwniczek, co owocowało objęciem przez nie kilkupunktowej przewagi. Czeszki do walki próbowała poderwać Havelkova, ale zbicie Małgorzaty Kożuch sprowadziło oba zespoły na pierwszy czas techniczny przy stanie 8:6 dla Niemek. Po nim oba zespoły grały punkt za punkt, lecz punktowa zagrywka Evy Hodanovej spowodowała, że na tablicy wyników pojawił się remis. Taka sytuacja nie trwała jednak zbyt długo, gdyż w kolejnych minutach Czeszki nie wykorzystywały szans na zdobywanie punktów, za to Niemki bardzo przyzwoicie radziły sobie w ataku, co pozwoliło im ponownie odskoczyć od rywalek, tym razem na trzy oczka. Czeszki stać było jeszcze na jeden zryw, dzięki któremu w decydującą część seta oba zespoły weszły przy stanie remisowym. Chwilę później podopieczne trenera Parisiego miały okazję wyjść na prowadzenie, ale błąd Havlickovej, a następnie udana kontra Heike Beier przechyliły szalę zwycięstwa na korzyść wicemistrzyń Europy.

W trzeciego seta ponownie lepiej weszły Niemki, które szybko wypracowały sobie dwupunktowe prowadzenie. Ewidentnie lepiej od rywalek prezentowały się w defensywie, dzięki czemu miały więcej okazji na zdobywanie punktów w kontrataku. Po drugiej stronie siatki ciężar zyskiwania oczek na swoje barki próbowała wziąć Havelkova, ale jej koleżanki popełniały sporo błędów w polu serwisowym, co utrudniało doprowadzenie chociażby do remisu. Co więcej, z biegiem czasu Czeszki zaczęły też mylić się w ataku, a na niewiele zdała się zmiana na rozegraniu, gdyż z akcji na akcję powiększała się różnica punktowa pomiędzy oboma zespołami. Im bliżej końca meczu, tym Niemki prezentowały się coraz pewniej. Ich gra opierała się na skrzydłach, na których pierwszoplanową postacią była Kożuch, zaś przeciwniczki nie miały pomysłu na to, by się do nich zbliżyć. W dodatku ciągle popełniały błędy, a w ich szeregach brakowało liderki, w efekcie czego ta partia padła łupem Niemek 25:17, a szczelny blok przypieczętował ich zwycięstwo w całym pojedynku.

Niemcy – Czechy 3:0
(25:17, 25:23, 25:17)

Niemcy: Brinker (16), Beier (8), Kożuch (15), Brandt (7), Silge (9), Apitz (3), Dürr (libero) oraz Geerties i Thomsen (libero)
Czechy: Havlickova (9), Smutna, Purchartova (7), Mlejnkova (6), Sajdova (3), Havelkova (8), Kovarova (libero) oraz Kossanyiova (2), Hodanova (1), Trnkova, Vanzurova, Vincourova, Toufarova i Dostalova (libero)