Strona Główna > Aktualności > Mistrzostwa Europy > ME K: Serbki niepokonane w grupie D

ME K: Serbki niepokonane w grupie D

Reprezentacja Serbii zapisała na swoim koncie drugą wygraną bez straty seta i pewnie przewodzi tabeli grupy D mistrzostw Europy siatkarek. W drugim pojedynku słabsze od serbskiej ekipy okazały się zawodniczki z Czech.

Mimo że faworytkami spotkania były Serbki, to Czeszki nie zamierzały tanio sprzedawać skóry. Od pierwszych minut toczyły z rywalkami walkę cios za cios, a imponowała szczególnie ich skuteczność w ataku. Długimi fragmentami wynik oscylował wokół remisu, ale podopieczne trenera Terzicia grały spokojnie, a udana zagrywka Mileny Rasić pozwoliła im osiągnąć minimalne prowadzenie na pierwszym czasie technicznym. Po nim asem serwisowym popisała się Eva Hodanova, ale to uczestniczki Pucharu Świata zaczęły odskakiwać od przeciwniczek. Spora w tym zasługa skutecznych zbić Jeleny Nikolić oraz dobrej postawy jej koleżanek w bloku, ale wystarczyło to co najwyżej do osiągnięcia dwupunktowej przewagi. Dopiero dwie punktowe zagrywki Rasić pozwoliły faworytkom prowadzić spokojniejszą grę. Wprawdzie po drugiej stronie siatki w ataku niezawodna była Anita Havlickova, a w polu serwisowym przeciwniczki pocelowała Michaela Mlejnkova, ale to było za mało, aby Czeszki wróciły do gry. W końcówce oddały Serbkom kilka oczek po własnych błędach, co przełożyło się na ich porażkę w premierowej odsłonie (20:25).

W pierwszych minutach drugiego seta inicjatywa zaczęła uwidaczniać się po stronie Czeszek. Mimo że zupełnie nie funkcjonowała u nich gra przez środek, to ich skuteczna postawa w bloku w połączeniu z błędami w ataku Brankicy Mihajlović pozwoliła im uciec od przeciwniczek na trzy oczka. Jednak z przewagi nie cieszyły się zbyt długo, gdyż Serbki przy zagrywce Tijany Bosković odrobiły wszystkie straty. Chwilę później asem serwisowym popisała się Nikol Sajdova, ale jej koleżanki nie potrafiły wykorzystać okazji na zdobywanie łatwych punktów, co szybko się na nich zemściło, bowiem inicjatywę na boisku zaczęły przejmować podopieczne trenera Terzicia. Ale tego dnia ich domeną nie była stabilność. W dużej mierze przez własne błędy i niedokładność pozwoliły przeciwniczkom wrócić do gry, a dwie kontry Terezy Vanzurovej jeszcze bardziej nakręciły Czeszki do walki. W decydującą fazę drugiej partii obie ekipy weszły przy stanie remisowym. Jednak w najważniejszych momentach podopieczne trenera Parisiego zupełnie się pogubiły, za to po drugiej stronie siatki nie do zatrzymania była Bosković, dzięki której Serbki przybliżały się do sukcesu w tym secie. Ostatecznie triumfowały w nim 25:23, a kropkę nad i postawiło zbicie ze środka Stefany Velijković.

Od początku trzeciej odsłony obie drużyny szły łeb w łeb, a prowadzenie zmieniało się jak w kalejdoskopie. Niestety, obok udanych akcji po obu stronach siatki zaczęło pojawiać się coraz więcej błędów, a dokładnością na wystawie nie grzeszyły obie rozgrywające. Do pierwszej przerwy technicznej żadnemu z zespołów nie udało się uciec od drugiego chociażby na dwa oczka. Dopiero błąd w przyjęciu Nikolić i udana kontra Havlickovej sprawiły, że szala zwycięstwa w tej części pojedynku zaczęła przechylać się na stronę Czeszek. Ale podwójna zmiana dokonana przez trenera Parisiego kompletnie rozregulowała grę jego podopiecznych, a Serbkom pozwoliła wrócić do gry. Zbicia Mihajlović i Bosković zaczęły odbierać Czeszkom ochotę do walki, a w coraz lepszej sytuacji stawiały medalistki Pucharu Świata, które przybliżały się do końcowego sukcesu. A seria dobrych zagrywek Mai Ognjenović w połączeniu z kilkoma czapami jej koleżanek spowodowały, że faworytki zdobyły dziesięć oczek z rzędu, czym praktycznie przypieczętowały drugie zwycięstwo w mistrzostwach Europy. W końcówce Sajdova próbowała jeszcze poprawić dorobek punktowy Czeszek, ale serbskie środkowe dokończyły dzieła (25:18).

Czechy – Serbia 0:3
(20:25, 23:25, 18:25)

Czechy: Trnkova (1), Havlickova (13), Smutna (3), Purchartova (3), Mlejnokova (6), Havelkova (13), Kovarova (libero) oraz Hodanova (1), Vanzurova (3), Vincourova i Toufarova (1)
Serbia: Mihajlović (14), Ognjenović (2), Veljković (7), Nikolić (8), Rasić (8), Bosković (19), Popović (libero)