Strona Główna > Aktualności > Mistrzostwa Europy > ME K: Podział punktów w meczu Bułgaria – Chorwacja

ME K: Podział punktów w meczu Bułgaria – Chorwacja

W drugiej kolejce rozgrywek grupowych mistrzostw Europy Bułgarki i Chorwatki walczyły o swoją pierwszą wygraną w turnieju. Ostatecznie po pięciosetowym pojedynku z boiska wygrane schodziły reprezentantki Chorwacji.

Pierwszego seta Chorwatki zaczęły zdecydowanie lepiej niż ich przeciwniczki, które myliły się w ataku i nie potrafiły ustabilizować przyjęcia. Chorwacka ekipa wyszła z tego powodu na trzypunktowe prowadzenie, które utrzymało się do pierwszej przerwy technicznej (4:8). Po niej w końcu Bułgarki poprawiły swoją grę i zaczęły odrabiać straty, co im się ostatecznie udało i doprowadziły do remisu po 11, po udanych atakach Elitsy Wasiliewej. Od tego momentu obie drużyny grały punkt za punkt i nie mogły narzucić własnego stylu gry przeciwnikowi. Chociaż Chorwatki popełniły kilka błędów, nie rzutowały one na wynik i wciąż pozostawały w grze o wygraną w tej partii. W końcówce lepiej sprawował się na siatce chorwacki zespół, który miał w swoich szeregach więcej doświadczonych zawodniczek. To doświadczenie okazało się kluczowe w decydującym momencie i to Chorwatki mogły się cieszyć ze zwycięstwa w premierowej odsłonie (25:22).

Drugi set był kontynuacją gry obu ekip z poprzedniej partii, kibice mieli okazję obserwować wyrównaną walkę z ciekawymi wymianami. Zarówno jeden, jak i drugi zespół grał konsekwentnie, wypełniając taktykę ustaloną przez sztab szkoleniowy. W połowie partii Chorwatki popełniły kilka błędów, szczególnie w przyjęciu, ale po chwili odrobiły straty. Podobna sytuacja miała miejsce w końcówce, kiedy Bułgarki prowadziły 21:19. Wtedy chorwacka drużyna również doprowadziła do remisu, wymuszając błędy na rywalkach. Jednak od stanu po 21 to Bułgarki miały wszystko w swoich rękach. Kilka udanych akcji w ofensywie Wasiliewej i Nikołowej dały im piłki setowe. Na wyrównanie stanu meczu nie musiały długo czekać, bowiem błąd popełnił przeciwny zespół (25:22).

Gra punkt za punkt otworzyła również trzecią odsłonę spotkania. Bułgarki grały na pozytywnej energii po wygranym secie, natomiast Chorwatki prezentowały równy poziom w każdym elemencie. Gdyby bułgarski zespół nie popełniał błędów w polu serwisowym, miałby szansę, aby wyjść na kilkupunktowe prowadzenie, bowiem w pewnym momencie chorwackie siatkarki gubiły się we własnych poczynaniach. W kolejnej fazie seta co reprezentacja Bułgarii zyskała, za chwilę traciła po dobrej grze rywalek. Jeszcze przed drugą przerwą techniczną obie ekipy pokazały się z dobrej strony w polu serwisowym, najpierw serią popisała się Bernarda Cutuk, a następnie Dobriana Rabadzijewa. Seria tej ostatniej wyprowadziła Bułgarki na siedmiopunktowe prowadzenie. Taka duża różnica punktowa wyraźnie odebrała chęci do gry chorwackiej ekipie, której błędy jeszcze pogorszyły sytuację. Bułgarska drużyna utrzymała przewagę i spokojnie zakończyła seta atakiem po prostej Emilii Nikołowej (25:14).

Seta czwartego rozpoczęły wyśmienite zagrywki bohaterki końcówki poprzedniej partii – Nikołowej, która niesamowicie utrudniła swoimi zagrywkami wyprowadzenie akcji przeciwnikowi. Jednak trzypunktowa przewaga Bułgarek nie trwała długo, bowiem w systemie blok-obrona lepiej zaczęły ustawiać się Chorwatki i miały okazję do wykonania kilku kontr – w nich skuteczne były Senna Usić-Jogunica oraz Katarina Barun-Susnjar. Następnie zespoły grały punkt za punkt, aż do drugiej przerwy technicznej, kiedy to Wasiliewa znalazła się w polu serwisowym – jej zagrywki okazały się za trudne do przyjęcia przez Chorwatki, a to dało dwa cenne oczka przewagi bułgarskiej reprezentacji. Taka różnica okazała się nic nie znacząca, bowiem Chorwatki prowadzone przez Samantę Fabris zdołały odrobić straty w decydującej fazie seta. W tym czasie Bułgarki popełniły kilka błędów w ataku, które okazały się rzutować na ostatecznym wyniku – Chorwatki wykorzystały słabszy moment rywalek i doprowadziły w ten sposób do tie-breaka (25:22).

Decydujący set rozpoczął się od prowadzenia Chorwatek 3:1, bowiem nieskuteczne w ataku były bułgarskie siatkarki. W kolejnych akcjach Bułgarki zdołały odrobić straty, jednak ich dobra gra nie trwała długo – po chwili ponownie na prowadzeniu była reprezentacja Chorwacji, która lepiej broniła i wyprowadzała kontry (8:6). Przez dłuższy czas bułgarskie siatkarki nie potrafiły zdobyć punktu przy własnej zagrywce, a kiedy im się to udało, to chorwacki zespół włączył wyższy bieg i przywrócił dwa oczka przewagi (14:12). Podwójny blok Chorwatek na Emilii Nikołowej zakończył zacięte spotkanie zwycięstwem reprezentacji Chorwacji.

Bułgaria – Chorwacja 2:3
(23:25, 25:22, 25:14, 22:25, 13:15)

Bułgaria: Kitipowa (5), Rabadzijewa (22), Koewa (3), Rusewa (8), Wasiliewa (24), Nikołowa E. (26), Filipowa (libero) oraz Nikołowa D. (libero) i Barakowa
Chorwacja: Usić (9), Grbac (5), Topić (13), Milos (18), Barun (10), Poljak (10), Bozicević (libero) oraz Fabris (11), Klarić i Brcić