Strona Główna > Aktualności > Mistrzostwa Europy > ME K: Czterosetowa wygrana Włoszek

ME K: Czterosetowa wygrana Włoszek

Reprezentacja Włoch wygrała kolejny pojedynek w ME. Włoska ekipa pokonała Słowenię w czterech setach, choć mogła pojedynek wygrać dużo szybciej. Po dwóch gładko przegranych odsłonach w trzecim secie Słowenkom udało się wygrać końcówkę.

Już pierwsze akcje spotkania to mocny start w wykonaniu siatkarek z Półwyspu Apenińskiego. W konfrontacji z pewnymi swego podopiecznymi Marco Bonitty siatkarki ze Słowenii nie miały zbyt wiele do powiedzenia. Dość szybko siatkarki ze Słowenii przekonały się o sile bloku Azzurre, swoje w polu serwisowym dodała Del Core i tak reprezentantki Słowenii zostały w tyle (0:4). Reagując na sytuację, trener Bruno Najdić przywołał swoje podopieczne do siebie. Przerwa na niewiele się zdała, problemy z przyjęciem serwisu rywalek miała Monika Potokar, na kontrach szans nie marnowała Chirichella. Pierwszy punkt dał Słowenkom dopiero błąd własny rywalek, chwilę później w kontrze niezłym atakiem popisała się Recek (3:9). Jednak nawet pierwsza dłuższa wymiana rozstrzygnięta na korzyść zespołu trenera Najdicia nie mogła zbyt wiele zmienić. Kolejne błędy własne mniej doświadczonych siatkarek ze Słowenii sprzyjały budowaniu dystansu punktowego przez Włoszki. Podopieczne Marco Bonitty bezlitośnie wykorzystywały te potknięcia i tak na etapie drugiej przerwy technicznej obie ekipy dzieliło już 12 oczek (4:16). Przy dość jednostronnym widowisku siatkarki z Półwyspu Apenińskiego poprawiały swoje noty w bloku, w końcówce seta serwisem zapunktowała jeszcze Chirichella (9:21). Dokończenie partii okazało się już tylko formalnością, przy kolejnych zagraniach Lucii Bosetti Azzurre triumfowały pewnie, nie pozwalając rywalkom przekroczyć progu 10 punktów zdobytych w secie (9:25).

Nieco bardziej wyrównane były pierwsze akcje odsłony kolejnej, podopieczne Bruno Najdicia wyraźnie wyciągnęły wnioski z partii premierowej. Słowenki nieco lepiej przyjmowały, nie popełniały tylu błędów w przyjęciu oraz odczytując intencje rywalek, popisywały się skutecznymi wyblokami. Co prawda wciąż to Azzurre dyktowały tempo gry, w ataku nie zawodziły Lucia Bosetti i Valentina Diouf i tak przy stanie 2:6 trener Słowenek musiał reagować. Przerwa podziałała motywująca, bowiem ambitnie walczące siatkarki ze Słowenii prezentowały się nieco lepiej, niwelując dystans punktowy (7:10, 10:13). Wciąż jednak siła ataku przemawiała na korzyść Włoszek, rywalkom o swojej obecności przypomniała Diouf, swoje zrobił serwis Del Core i tak Azzurre prowadziły już 16:11 podczas kolejnej regulaminowej przerwy w grze. Po wznowieniu gry Del Core ponownie pocelowała rywalki swoją zagrywką i trener Najdić musiał wykorzystać kolejny czas na żądanie. Nie wybiło to z rytmu siatkarek z Italii, w obronie dwoiła i troiła się De Gennaro, dając swojej drużynie kolejne szanse w kontrach. Efektowny finisz w wykonaniu zespołu Marco Bonitty miał swoje odzwierciedlenie na tablicy wyników (12:21). W decydującym fragmencie seta seria błędów Słowenek przy serwisie Chirichelli zrobiła swoje (12:25).

Najbardziej wyrównany był trzeci set spotkania, tutaj po mocnym starcie i prowadzeniu 2:1 Słowenek to Włoszki musiały odzyskiwać kontrolę nad przebiegiem zmagań. Przy kolejnych skutecznych zagraniach Azzurre tym razem ekipa trenera Najdicia zareagowała odpowiednio i tak toczyła się gra na styku (4:5, 6:6). Tym razem nieco więcej szczęścia miały siatkarki ze Słowenii i to one prowadziły 8:7 na pierwszej przerwie technicznej. Zasadniczą zmianą po stronie Italii w tej części seta był brak Diouf na boisku, zastąpiła ją Sorokaite. Włoszki wyraźnie miały gorsze chwile, myląc się nawet w przyjęciu (14:12). Błędów nie ustrzegły się także Słowenki, atakując w aut, tym samym Azzurre wróciły do remisu (14:14). Podczas drugiej regulaminowej przerwy w grze o krok dalej były już podopieczne Marco Bonitty, wciąż jednak gra Włoszek odbiegała od dyspozycji z pierwszych dwóch partii. Po punktowej zagrywce Cvetanović i bloku Słowenek w kolejnej akcji Azzurre znalazły się w trudnej sytuacji (18:17). Swoje w bloku zrobił Chirichella, w ataku nieźle prezentowała się Arrighetti. Mająca trudne chwile na boisku Sorokaite popisała się skuteczną kiwka i to Włoszki prowadziły w końcówce 22:19. Atakująca reprezentacji Włoch chwilę później się pomyliła, grę nieco uspokoiła Del Core (21:23). Radość Italii nie trwała długo, po dwóch obronionych piłkach setowych rozpoczęła się gra na przewagi (24:24). Błędy własne Tirozzi i Sorokaite zakończyły partię, przy wygranej Słowenek 26:24.

Podenerwowane takim rozwojem wypadków siatkarki z Półwyspu Apenińskiego wróciły do swojego poziomu gry z dwóch pierwszych odsłon. Silne ataki Włoszek i blok Chirichelli dały ekipie Marco Bonitty pierwszą zaliczkę punktową przy prowadzeniu 4:0. Trener Najdić zareagował ekspresowo, przywołując swoje podopieczne do siebie, jednak po wznowieniu gry wciąż to Azzurre dyktowały warunki gry, czego potwierdzeniem był rezultat na etapie pierwszej przerwy technicznej (0:8). Zagrania techniczne siatkarek ze Słowenii nie przynosiły oczekiwanych rezultatów, podczas gdy po drugiej stronie siatki nieco więcej pewności niż we wcześniejszym secie prezentowała Sorokaite. To właśnie zagranie atakującej reprezentacji Włoch dało podopiecznym Bonitty 10 punkt (0:10). Pojedyncze zagrania Słowenek, podobnie jak w pierwszych partiach spotkania, były jedynie tłem dla oczek seriami zdobywanych przez Azzurre (6:13). Zryw w ataku i ambitna walka w obronie pozwoliły jeszcze Słowenkom zniwelować dystans punktowy (9:14). Włoszki ustrzegły się jednak przestojów, grając konsekwentnie, odzyskały 10-punktową zaliczkę (10:20). Spora w tym zasługa mocnej zagrywki Arrighetti, która bezlitośnie gnębiła rywalki. W ataku swoje robiła Del Core, spokojnie prowadząc swój zespół do zwycięstwa (10:23). Kolejne ataki Słowenek nie zdołały już odwrócić losów spotkania, partię i całe spotkanie punktowym blokiem zakończyła Chirichella (11:26).

Słowenia – Włochy 1:3
(9:25, 12:25, 26:24, 11:25)

Słowenia: Hutinski (3), Recek (4), Bozić, Cvetanović (8), Potokar (4), Zaloznik, Medved (libero) oraz Mori, Zdovc (6), Mlakar (13, Najdić, Scuka i Planinsec (7)
Włochy: Guiggi (6), Chirichella (19), Lo Bianco (1), Del Core (12), Bosetti L. (5), Diouf (11), De Gennaro (libero) oraz Sorokaite (8), Malinov, Bosetti C. (1), Centoni (1), Arrighetti (6) i Tirozzi (3)