Strona Główna > Aktualności > Mistrzostwa Europy > ME K: Białorusinki bezsilne w starciu z Rosjankami

ME K: Białorusinki bezsilne w starciu z Rosjankami

Trzech setów potrzebowały zawodniczki Sbornej, by uporać się z reprezentacją Białorusi, w drugim spotkaniu mistrzostw Europy, które toczone są na boiskach Holandii i Belgii. Tylko w trzecim secie Rosjanki pozwoliły przekroczyć rywalkom barierę 20 punktów.

Początek spotkania nie zaczął się dobrze dla faworyzowanych Rosjanek – miały kłopoty w przyjęciu, a przez to również w ofensywie. Białorusinki wykorzystały słabszy start rywalek i wyszły na nieznaczne prowadzenie (4:3). Rosyjski zespół szybko się jednak obudził i w postaci Natalii Obmoczajewej zaczął zdobywać punkty w ataku. Do pierwszej przerwy technicznej Rosjanki ustabilizowały swoją grę i to one miały dwa oczka więcej od przeciwnika. Z czasem powiększyły przewagę poprzez posyłanie trudnych zagrywek na niedokładnie przyjmujące Białorusinki (14:8). Po drugiej przerwie technicznej rosyjski zespół mógł już spokojnie kontrolować wydarzenia na boisku. Sześć oczek przewagi okazało się nie do odrobienia dla białoruskiej ekipy, a gra punkt za punkt na nic jej się zdała. Dlatego też Sborna zakończyła seta pewną wygraną do 18.

Białorusinki ponownie dobrze rozpoczęły partię, bo od udanych akcji w ataku oraz w kontrze. Ich rywalki były nieco ospałe w poczynaniach na siatce. Rosjanki popełniły kilka błędów własnych, przez co musiały gonić wynik jeszcze przed pierwszą przerwą techniczną (5:7). Udało im się odrobić straty po powrocie na boisko i od stanu 9:7 zaczęły narzucać Białorusinkom swój styl gry. Skuteczność białoruskiej ekipy zniknęła jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki – zawodniczki nie mogły skończyć nawet dobrze rozegranych piłek, za to Rosjanki nie miały kłopotów w ataku. Zespół Sbornej uzyskał w końcu sześć oczek przewagi i powoli ją powiększał kolejnymi udanymi zagraniami. Białorusinki nie zdołały poprawić swojej gry, więc reprezentacja Rosji zapisała na swoim koncie kolejnego seta (25:16).

Rosjanki tym razem rozpoczęły trzeciego seta od dobrej dyspozycji na siatce – dzięki udanym atakom Tatiany Koszelewej szybko wyszły na prowadzenie. Jednak do pierwszej przerwy technicznej Białorusinki zdołały odrobić kilka punktów, przez co wynik dla rosyjskiej ekipy nie był bezpieczny (8:7). Po powrocie na boisko oba zespoły grały punkt za punkt – po jednej stronie nie do zatrzymania była Obmoczajewa, z drugiej Wera Klimowicz. Wyrównana walka trwała do stanu po 17, następnie Rosjanki włączyły wyższy bieg, a coraz skuteczniejsze były gwiazdy rosyjskiej ekipy. W najważniejszym momencie siatkarki Rosji odskoczyły od przeciwnika na trzy oczka i utrzymały tę przewagę do końca. Bez zbędnych nerwów zakończyły spotkanie wygraną do 21.

Rosja – Białoruś 3:0
(25:18, 25:16, 25:21)

Rosja: Pasynkowa (5), Obmoczajewa (17), Kosjanienko (1), Fetisowa (6), Koszelewa (16), Zariażko (9), Małowa (libero) oraz Kuzjukina (libero), Lubuszkina (3), Starcewa i Małych (3)
Białoruś: Malasai (11), Kalinouskaja (6), Harelik, Kapko (1), Barysewicz (1), Michajlenko (11), Pauliukouskaja (libero) oraz Fedarynczyk (libero), Hurwa, Klimowicz (11), Paulawa (2) i Jonawa (1)