Strona Główna > Aktualności > Mistrzostwa Europy > ME K: Reprezentantki Białorusi zatrzymały Chorwatki

ME K: Reprezentantki Białorusi zatrzymały Chorwatki

Cenne punkty zapisały na swoim koncie siatkarki Białorusi. Te dość niespodziewanie w trzech setach pokonały Chorwatki, choć nie można powiedzieć, że było to jednostronnie spotkanie. Ostatnia partia rozstrzygnięta została dopiero po walce na przewagi.

Faworytkami spotkania wydawały się być wyżej sklasyfikowane w rankingu światowym Chorwatki. Co więcej w minionym roku obydwie ekipy stanęły naprzeciw siebie, a po niespełna 70 minutach gry górą były siatkarki z południa Europy. Tym razem jednak to nasze wschodnie sąsiadki lepiej zaczęły spotkanie, od prowadzenia 3:0. Rywalki szybko wyrównały stan rywalizacji i na pierwszą przerwę techniczną schodziły już tylko z jednopunktową stratą, by po powrocie na boisko zdobyć trzy kolejne oczka i objąć prowadzenie 10:8. Długo z tej przewagi podopieczne trenera Angelo Vercesi się nie cieszyły, a rywalki popisały się serią pięciu punktów, odzyskując prowadzenie (16:15). Obydwie ekipy grały na zbliżonym poziomie we wszystkich elementach, ale to Białorusinki dzięki znakomitej grze w bloku (aż 5 punktów w tej odsłonie), szybko zbudowały przewagę (21:17), wygrywając niespodziewanie 25:19.

Rozpędzone Białorusinki szybko w drugiej partii poszły za ciosem i już chwilę po rozpoczęciu zmagań prowadziły 13:5. Do znakomicie funkcjonującego bloku (w tej odsłonie tym razem 6 punktów) nasze wschodnie sąsiadki dorzuciły skuteczniejszą grę w ataku (45% przy 33% rywalek). Podopieczne trenera Petra Khilko punkty zdobywały seriami, skutecznie powiększając przewagę i w efekcie pewnie wygrały 25:18.

Najbardziej wyrównany przebieg miała trzecia odsłona spotkania. Od samego jej początku trwała wymiana ciosów. Chorwatki przejęły inicjatywę w ataku, natomiast ich rywalki w tym elemencie radziły sobie znacznie słabiej. Rekompensowały sobie to jednak w ciągu dalszym bardzo dobrą grą w bloku. Rękę podawały im także rywalki, które w tej odsłonie popełniły aż 10 błędów. Kiedy Chorwatki popisały się trzypunktową serią, miały pierwszą piłkę setową (24:22). Wtedy jednak do gry powróciły rywalki, które tym razem zdobyły cztery punkty z rzędu, ustalając wynik seta, a tym samym całego meczu.

Chorwacja – Białoruś 0:3
(19:25, 18:25, 24:26)

Chorwacja: Usić (4), Grbac (1), Topić (13), Milos (8), Fabris (1), Poljak (7), Bozicević (libero) oraz Barun (11), Klarić (3) i Brcić (1)
Białoruś: Kowalczuk (16), Malasai, Kalinouskaja-Guengoer (9), Kapko (3), Markewicz (12), Barysewicz (11), Pauliukouskaja (libero) oraz Hurawa (1), Harelik (1), Paulawa (3), Fedarynczyk i Michajlenko (1)