Strona Główna > Aktualności > Mistrzostwa Europy > ME K: Oranje według planu – pewna wygrana ze Słowenią

ME K: Oranje według planu – pewna wygrana ze Słowenią

Zespół Holandii, która organizuje wspólnie z Belgią tegoroczne mistrzostwa Europy, planuje walczyć w nich o najwyższe cele. Drogę na szczyty ekipa pomarańczowych rozpoczęła dobrze - planowym zwycięstwem z reprezentacją Słowenii.

Pomimo dobrej gry w obronie Słowenek to Holenderki rozpoczęły mecz od wyraźnego prowadzenia 4:1. Przy zagrywce Sary Hutinski przyjezdne odrobiły straty (4:4). Gospodynie zaczęły popełniać proste błędy własne, przez co podczas pierwszej przerwy technicznej traciły do rywalek dwa punkty. Z czasem reprezentantki Holandii uspokoiły swoją grę, coraz częściej blokowały ataki rywalek oraz sprawiały trudności swoją zagrywką, co pozwoliło im zbudować przewagę. Pomimo kolejnych zmian gra podopiecznych Bruno Najdicia nie poprawiała się. Bardzo długą serię punktów gospodynie zaliczyły przy zagrywce Lonneke Slöetjes. Słowenkom udało się doprowadzić do przejścia dopiero po ataku Sary Hutinski (20:12). Przyjezdne nie były jednak w stanie przeciwstawić się efektownie grającym przeciwniczkom, w ataku nie do zatrzymania była Robin De Krujf. As serwisowy Femke Stoltenborg zakończył pierwszego, bardzo jednostronnego seta.

Od początku drugiego seta Holenderki sprawiały trudność przeciwniczkom swoją zagrywką, jednak i tym razem podopieczne Giovanniego Guidettiego popełniały sporo błędów. Pomimo pomyłek gospodynie turnieju utrzymywały kilkupunktowe prowadzenie. Słowenki nie były w stanie dobrze przyjąć mocnych zagrywek przeciwniczek, przez co często popełniały błędy przy siatce. As Laury Dijkemy sprowadził drużyny na drugą przerwę techniczną (16:8). Kolejne zmiany nie pomagały podopiecznym Bruno Najdicia znaleźć sposobu na efektownie grające Holenderki. Siatkarki z Holandii nie tylko mocno zagrywały, ale również bardzo pewnie radziły sobie na siatce, dobrze funkcjonował holenderski blok. Przy wysokiej przewadze trener Guidetti zaczął sięgać po zmiany, jednak nie przeszkodziło to jego zawodniczkom utrzymywać dobrej postawy. Kolejnego jednostronnego seta zakończył efektowny atak w wykonaniu Holenderek.

Pomimo wyraźnych zmian w wyjściowym składzie Słowenii Holenderki utrzymywały minimalną przewagę. Przyjezdne ryzykowały mocnymi atakami, a ich przeciwniczki zaczęły popełniać proste błędy, gra się wyrównała. Chociaż podopieczne trenera Guidettiego utrzymywały dobrą skuteczność w ataku, znacznie słabiej prezentowały się w obronie. Mocny atak Robin De Kruijf sprowadził drużyny na drugi regulaminowy czas (16:14). W dalszej części seta dwukrotnie skutecznie z challenge’u skorzystał trener Guidetti. Chociaż w końcówce Słowenki zaczęły odrabiać straty, po czasie na życzenie szkoleniowca reprezentacji Holandii gospodynie powróciły do skutecznej gry. Podobnie jak w poprzednim secie trener siatkarek z Holandii w końcówce zdecydował się na zmiany. Atak Mannon Nummerdor-Flier dał jej zespołowi kolejne piłki meczowe. Gospodynie miały problem z postawieniem kropki nad i głównie przez proste błędy własne, dlatego kolejny czas wykorzystał Giovanni Guidetti. Wyrównaną końcówkę zamknęła Mannon Nummerdor-Flier.

Słowenia – Holandia 0:3
(18:25, 14:25, 22:25)

Słowenia: Hutinski (3), Recek (4), Najdić (1), Cvetanović (1), Potokar (6), Zaloznik (5), Medved (libero) oraz Bozic, Zdovc (2), Malakar (5), Scuka i Planinsec
Holandia: De Kruijf (9), Balkestein-Grothues (7), Steenbergen (6), Slöetjes (16), Buijs (9), Dijkema (3), Stam-Pilon (libero) oraz Stoltenborg (1), Nummerdor-Flier (2), Plak (1) i Schoot (libero)