Strona Główna > Aktualności > Mistrzostwa Europy > ME K: Azerki postraszyły, ale nie zdołały zagrozić Turczynkom

ME K: Azerki postraszyły, ale nie zdołały zagrozić Turczynkom

W drugim spotkaniu grupy B reprezentantki Turcji zmierzyły się z Azerkami. Jednym z decydujących punktów tej rywalizacji był drugi set, w którym reprezentantki Azerbejdżanu nie wykorzystały swojej szansy.

Pewniej spotkanie rozpoczęły Turczynki, Azerki popełniały bardzo dużo błędów własnych. Reprezentantki Turcji kontrolowały grę, tuż po pierwszej przerwie technicznej o czas poprosił trener Faig Garayev. Bardzo dobrze atakowała Eda Erdem Dündar. Problemy z przyjęciem mocnych zagrywek Naz Aydemir Akyol sprawiały, że Azerki nie były w stanie wyprowadzić ataku. Dopiero przy zagrywce Aynur Karimovej siatkarki z Azerbejdżanu zaczęły lepiej ustawiać blok, trzykrotnie z rzędu zdobywając punkt w tym elemencie, przez co na tablicy wyników pojawił się remis, a o czas poprosił Ferhat Akbas (14:14). As serwisowy Poliny Rahimovej sprowadził drużyny na drugą przerwę techniczną (16:15). W kolejnej części seta trwała wyrównana walka, jednak do dwudziestego punktu tempo nadawały Azerki. Dopiero ostatnie akcje bardziej zdecydowanie rozegrały Turczynki i to one po podwójnym bloku na Katerinie Zhidkovej miały kolejne piłki setowe. Efektownie zablokowany atak Rahimowej zakończył pierwszego seta.

Początek drugiej odsłony spotkania był wyrównany. Sprytny atak Kseniy Poznyak sprowadził drużyny na pierwszą przerwę techniczną, podczas której minimalnie prowadziły Azerki. Z czasem przewaga siatkarek z Azerbejdżanu rosła, zagrywką punktowała Oksana Kurt. Gdy przewaga przeciwniczek wzrosła do czterech punktów, o czas poprosił trener Akbas. Po przerwie gra wyrównała się, Turczynki coraz częściej gubiły blok rywalek. Rozpoczęła się walka punkt za punkt, obie drużyny często skutecznie atakowały. Trudne zagrywki Aynur Karimovej sprawiły, że siatkarki z Azerbejdżanu w przeciwieństwie do poprzedniego seta w końcówce przejęły kontrolę, a Turczynki zaczęły popełniać proste błędy. Chociaż Azerki miały dwie piłki setowe, nie wykorzystały ich. W decydujących momentach efektownie w obronie grała Gizem Karadayi. Chociaż ostatnie akcje granego na przewagi seta były długie i chaotyczne, więcej zimnej krwi zachowały Turczynki, które po autowym ataku Poliny Rahimovej cieszyły się ze zwycięstwa.

Bardziej zdecydowanie trzecią odsłonę spotkania rozpoczęły reprezentantki Turcji, które szybko wyszły na czteropunktowe prowadzenie, a o czas poprosił trener Garayev (10:6). Spokojnie w ataku grały Neriman Ozsoy oraz Polen Uslupehlivan. Z akcji na akcję Turczynki coraz bardziej dominowały na boisku, podczas drugiej przerwy technicznej ich przewaga wynosiła już dziewięć punktów. Chociaż w dalszej części seta Azerki dzięki spokojnej grze blokiem odrobiły kilka punktów, wcześniej zbudowane prowadzenie tureckiego zespołu było zbyt wyraźne, by podopieczne Faiga Garayeva zagroziły przeciwniczkom. Do końca siatkarki z Turcji utrzymywały efektowną przewagę. Gra Azerek była pełna błędów, co tylko umacniało na prowadzeniu rywalki. Mocny atak Gözde Kirdar zamknął jednostronną partię.

Turcja – Azerbejdżan 3:0
(25:21, 28:26, 25:13)

Turcja: Kirdar (8), Akman (5), Uslupehlivan (11), Aydemir Akyol (5), Ozsoy (8), Erdem Dundar (10), Karadayi (libero) oraz Ozdemir, Kilicli, Onal, Yilmaz i Baladin
Azerbejdżan: Poznyak (5), Kurt (3), Bayramova (5), Zhidkova (6), Mammadova (libero), Kaimova (5), Rahimova (17) oraz Aliyeva, Abdulazimova, Yagubova i Kiselyova