Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > Mistrzostwa Europy > Mistrzostwa Europy jak papierek lakmusowy dla Polek

Mistrzostwa Europy jak papierek lakmusowy dla Polek

fot. CEV

16 najlepszych drużyn Starego Kontynentu już w sobotę rozpocznie rywalizację w jednym z najważniejszych turniejów tego sezonu reprezentacyjnego - mistrzostwach Europy. Wśród nich reprezentacja Polski. Na jak wiele stać biało-czerwone?

Rozpoczynają się mistrzostwa Europy kobiet – turniej wyjątkowy dla polskich siatkarek, których pozycja na świecie (25. miejsce w rankingu FIVB) i na Starym Kontynencie (6. lokata wg CEV) każe wskazywać na to, że w Holandii i Belgii awans do ćwierćfinału byłby potwierdzeniem aktualnych możliwości zespołu. Jednak jadąc na mistrzostwa Europy w 2003 roku, biało-czerwone również nie były zaliczane do ścisłego „topu”. Przed turniejem nie dowierzano w zapowiedzi Andrzeja Niemczyka, że zespół jedzie po medal, a jednak 12 lat temu siatkarki przywiozły z Ankary złoto. Co ciekawe wtedy również Holenderki i Włoszki były grupowymi rywalkami „złotek”. Dwa lata później biało-czerwone powtórzyły ten sukces, a w obecnej kadrze wciąż są zawodniczki, które tworzyły tę historię – do Holandii pojechały m.in. Izabela Bełcik, Katarzyna Skowrońska-Dolata i Sylwia Pycia. Trzy kolejne siatkarki, które znalazły uznanie w oczach Jacka Nawrockiego, w 2009 stanęły na najniższym stopniu podium europejskiego czempionatu organizowanego w Polsce – były to Klaudia Kaczorowska, Anna Werblińska oraz Paulina Maj (w gronie tych siatkarek była także Izabela Bełcik). Dodatkowo Polki na początku obecnego sezonu reprezentacyjnego zajęły drugie miejsce w igrzyskach europejskich, co spowodowało, że nie muszą już martwić się o występ w turnieju eliminacyjnym do przyszłorocznych igrzysk olimpijskich. Wydaje się więc, że drużyna powinna być mocna jak nigdy dotąd…

Dlaczego więc w wypowiedziach trenerów brakuje przekonania o własnej sile i są one dość zachowawcze, raczej studzące apetyty kibiców? Ostatnie lata niestety nie napawają optymizmem. Polki co roku zajmowały coraz niższe lokaty w mistrzostwach Europy (5. miejsce w 2011 i 11. w 2013 roku). Nie zakwalifikowały się do ostatnich mistrzostw świata, przez co pozycja biało-czerwonych w rankingach ciągle spadała. Próba zbudowania reprezentacji „od nowa” podjęta przez Piotra Makowskiego nie przyniosła diametralnej zmiany rezultatów. Można powiedzieć, że Jacek Nawrocki chce znaleźć złoty środek i powoli wprowadzać do kadry młode zawodniczki, które doświadczenie mają zdobywać w rozgrywkach takich jak Liga Europejska czy nawet World Grand Prix. Na uznanie szkoleniowca zapracowały choćby Anna Grejman, Natalia Kurnikowska czy Kamila Ganszczyk. Do Holandii Polki polecą w najmocniejszym składzie, zabraknie jedynie (aż?) Katarzyny Zaroślińskiej, którą z gry w kadrze wykluczyła kontuzja.

Zdobycie srebrnego medalu w igrzyskach europejskich miało nie tylko ogromne znaczenie w kontekście możliwości uzyskania kwalifikacji olimpijskiej, ale także przywróciło nadzieję kibiców na to, że ten zespół stać na dalsze sukcesy. Jednak nie był to turniej tak wysokiej rangi jak mistrzostwa Europy, nie wszystkie drużyny przyjechały do Baku w najsilniejszym składzie. Dobrym przykładem są tutaj choćby Włoszki, które zawody w Azerbejdżanie rozegrały kadrą B. To właśnie siatkarki z Półwyspu Apenińskiego będą pierwszymi grupowymi rywalkami Polek. Marco Bonitta przed mistrzostwami Europy zmagał się z problemem bogactwa, do składu nie załapała się Carolina Costagrande. Również w ofensywie włoski szkoleniowiec nie może narzekać na brak alternatywy, do Holandii polecą bowiem aż trzy renomowane atakujące – Valentina Diouf, Nadia Centoni i Indre Sorokaite. Wydaje się, że w przypadku reprezentacji Włoch najważniejsze będzie przygotowanie fizyczne i to, jak zawodniczki zniosą trudy turnieju.W fazie grupowej podopiecznym Jacka Nawrockiego przyjdzie także zmierzyć się z Holenderkami, gospodynie przy wsparciu własnej publiczności na pewno postarają się, by zagrać co najmniej tak samo dobrze jak podczas finału II dywizji World Grand Prix w Lublinie. Pomarańczowe przez ostatnie kilka lat zbudowały bardzo wyrównany zespół, ich atutem jest wszechstronność i nieprzewidywalność stref, z których wyprowadzane są kolejne ataki. Godną następczynią Manon Nummerdor-Flier została Lonneke Sloetjes, ale nie brakuje również w tej ekipie doświadczenia, za skuteczność przyjęcia odpowiadają m.in. Maret Balkestein-Grothues czy Judith Pietersen. Ostatnie spotkanie w grupie A Polki zagrają ze Słowenkami, które debiutują w mistrzostwach Europy. Tych również nie należy lekceważyć, zwycięstwo w meczu sparingowym z Azerkami każe z respektem podchodzić do zespołu, którego siatkarki cechują znakomite warunki fizyczne. Dużym zagrożeniem może być dla Polek atakująca Živa Recek, z kolei Sara Hutinski jest jedną z najlepiej punktujących środkowych tej drużyny.

Do zespołów, które wymieniane są w gronie faworytów do końcowego sukcesu w tegorocznych mistrzostwach Europy, na pewno zaliczyć należy Rosjanki, które nie powinny mieć problemu z awansem do dalszej fazy turnieju z grupy C. Tutaj o ewentualną niespodziankę pokusić mogą się Chorwatki i Bułgarki. W Eindhoven rywalizować będą Serbki, które niedawno świetnie zaprezentowały się, zajmując drugie miejsce w Pucharze Świata i wywalczyły kwalifikację olimpijską. Przeszkodzić będą im chciały Niemki, które bronią srebrnego medalu wywalczonego przed dwoma laty, niewielkim znakiem zapytania pozostaje dyspozycja Czeszek, które z turnieju na turniej w tym sezonie czynią ogromne postępy. Ciekawie zapowiada się rywalizacja w grupie B, Belgijki jako gospodynie będą chciały udowodnić, że miejsce na podium, które zajęły, występując na boiskach w Niemczech i Szwajcarii, nie było dziełem przypadku. W tej stawce drużyn znalazły się także zawsze groźne Turczynki oraz reprezentacje Węgier i Azerbejdżanu. O tym jak na tle niezwykle silnych zespołów w mistrzostwach Europy zaprezentują się Polki, po raz pierwszy będziemy mogli przekonać się już w sobotę, o godz. 18:30 rozpocznie się bowiem mecz biało-czerwonych z Włoszkami.

źródło: inf. własna

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Mistrzostwa Europy, reprezentacja Polski kobiet

Tagi przypisane do artykułu:
,

Więcej artykułów z dnia :
2015-09-25

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2021 Strefa Siatkówki All rights reserved