Strona Główna > Aktualności > Puchar Świata > PŚ: Druga porażka Rosjan, Włosi pozbawili ich złudzeń

PŚ: Druga porażka Rosjan, Włosi pozbawili ich złudzeń

Siatkarze Sbornej przegrali drugie spotkanie w turnieju Pucharu Świata w Japonii. W meczu zespołów, które miały na koncie tylko jedną porażkę, triumfowali Włosi, którzy wygrali w trzech setach, pozbawiając praktycznie Rosjan szans na awans olimpijski z tego turnieju.

Mecz lepiej zainaugurowali Rosjanie. Przy trudnych zagrywkach Siergieja Tietiuchina jego koledzy ustawiali na siatce szczelny blok, dzięki czemu wysunęli się na prowadzenie 3:1. Włosi jednak nie pozostawali im dłużni i szybko doprowadzili do wyrównania po 4. Gdy w polu serwisowym pojawił się Ivan Zaytsev, podopiecznym Gianlorenzo Blenginiego udało się odskoczyć na dwa oczka, a przewagę tę zachowali także na pierwszej przerwie technicznej. Zaraz po niej Sborna popełniła kilka błędów w ataku, przez co przegrywała 7:12. We włoskiej ekipie raz po raz skutecznie ze środka atakował Simone Buti, a zgrabne obicie bloku przez Zaytseva sprowadziło oba zespoły na drugi regulaminowy czas przy wyniku 16:11 dla Italii. Włoski atakujący ponownie błysnął umiejętnościami w zagrywce, dając swojej drużynie już osiem oczek zaliczki (19:11). Gra podopiecznych Władimira Alekny nie była wolna od niedokładności, dodatkowo Rosja nie imponowała efektywnością w ofensywie. Azzurri spokojnie zmierzali do końcowego zwycięstwa, które po udanym kontrataku Osmany’ego Juantoreny z szóstej strefy odnieśli w stosunku 25:15.

Początek drugiej odsłony miał wyrównany przebieg. Rosjanie zdecydowanie poprawili skuteczność w ataku, dzięki czemu mogli toczyć walkę z rywalami jak równy z równym. Autowe zbicia Włochów umożliwiły Sbornej uzyskanie trzech punktów przewagi, które utrzymali na pierwszym regulaminowym czasie. Podopieczni Władimira Alekny wyraźnie próbowali zbudować bezpieczny zapas punktowy, lecz mocne zagrywki Simone Giannellego połączone z udanymi uderzeniami Zaytseva z prawej flanki uniemożliwiły im to i pomogły Italii wyjść na prowadzenie (11:10). Gracze z Półwyspu Apenińskiego poszli za ciosem. Punktowe bloki dały im prowadzenie 15:12, a po ładnym ataku z pipe’a Juantoreny utrzymali trzypunktową nadwyżkę na drugiej przerwie technicznej. Rosyjscy siatkarze próbowali odrabiać straty za sprawą dynamicznych uderzeń Dmitrija Muserskiego i Artioma Wolwicza, ale to ich oponenci byli cały czas na czele (20:17). Jednak podopieczni trenera Alekny byli nieustępliwi w swoich działaniach, doprowadzając w końcu do remisu po 21. O ostatecznym rezultacie musiała rozstrzygnąć gra na przewagi. W niej lepsze okazały się Włochy, które dzięki punktowej „czapie” Giannellego zwyciężyły 26:24.

Rozpędzeni Włosi otworzyli trzeciego seta od prowadzenia 2:0, lecz Rosja zaraz doprowadziła do remisu. Podopieczni Gianlorenzo Blenginiego wyraźnie próbowali uciec rywalom na kilka punktów, co w końcu im się udało. Udany blok Matteo Piano i as serwisowy Zaytseva pozwoliły im zbudować trzypunktową przewagę na pierwszej przerwie technicznej. Rosjanie nie posiadali wcześniejszej siły rażenia w ofensywie. Ich ataki albo lądowały na aucie, albo były zatrzymywane przez włoski blok. Italia sukcesywnie powiększała swoją przewagę, która wynosiła już pięć oczek (13:8). Sborna nie była w stanie zagrozić rywalom swoją zagrywką, a kolejny autowy serwis Muserskiego dał Azzurrim prowadzenie 16:10 na drugim regulaminowym czasie. Efektowny pojedynczy blok Wolwicza na Juantorenie nieco zmniejszył straty rosyjskiej ekipy (13:17), ale to gracze z Półwyspu Apenińskiego nieprzerwanie dzierżyli inicjatywę – nieźle radzili sobie w defensywie, zachowując dużą skuteczność w ataku. Zawodników trenera Alekny pogrążały błędy własne, przez co przegrywali już siedmioma punktami (14:21). Włosi do samego końca dominowali na parkiecie. Po zgrabnym plasie Filippo Lanzy wygrali 25:18 i w całym meczu 3:0.

MIP: Ivan Zaytsev

Włochy – Rosja 3:0
(25:15, 26:24, 25:18)

Włochy: Zaytsev (20), Juantorena (10), Lanza (7), Buti (6), Giannelli (4), Piano (3), Colaci (libero) oraz Sottile, Vettori i Massari
Rosja: Muserskij (12), Michajłow (8), Wolwicz (7), Tietiuchin (4), Kurkajew (1), Butko, Obmoczajew (libero) oraz Janutow (libero), Własow (3), Grankin (1), Siwożelez (1) i Poletajew (1)