Strona Główna > Aktualności > mistrzostwa świata > MŚ juniorów: Niepokonani Rosjanie ze złotem, brąz dla Chińczyków

MŚ juniorów: Niepokonani Rosjanie ze złotem, brąz dla Chińczyków

Dopiero po pięciosetowej walce z Argentyńczykami młodzi Rosjanie mogli cieszyć się ze zdobycia złotego medalu. Spotkanie o trzecie miejsce pomiędzy Chińczykami a Brazylijczykami było nie mniej zacięte, brązowe medale zapewnili sobie reprezentanci Chin.

o 15. miejsce

W spotkaniu dwóch najsłabszych drużyn mistrzostw lepsi okazali się Egipcjanie. Poza pierwszym, wyrównanym setem Meksykanie pomimo wsparcia publiczności nie potrafili poradzić sobie ze skuteczną grą przeciwników. Chociaż reprezentanci Meksyku zdobyli więcej punktów atakiem, podopieczni Grzegorza Rysia dobrze zagrywali, co ułatwiło im ustawianie skutecznych bloków i zmusiło przeciwników do błędów. W ostatnim spotkaniu do triumfu reprezentację Egiptu poprowadzili Abdelrahman Abouelella i Mohamed Abdelmohsen Seliman, którzy zdobyli po 11 punktów. Najlepszym zawodnikiem po stronie gospodarzy był natomiast Alan Gabriel Martinez, zdobywca 12 „oczek”.

Egipt – Meksyk 3:0
(27:25, 25:19, 25:21)

o 13. miejsce

Chociaż na początku spotkania Kubańczycy nie mogli sobie poradzić z szybką grą przeciwników, nie stracili zimnej krwi i poprawiając taktykę, stopniowo zaczęli blokować zagrania rywali. Z czasem reprezentanci Kuby zaczęli dominować, Japończycy pomimo dobrego przyjęcia mieli problem z przebiciem się przez dobry blok rywali, popełniali też bardzo dużo błędów. Żaden z japońskich zawodników nie przekroczył bariery dziesięciu punktów, najlepiej punktującym siatkarzem spotkania był zdobywca 13 „oczek” – Miguel David Gutierrez Suarez.

Japonia – Kuba 0:3
(21:25, 19:25, 16:25)

o 11. miejsce

Pięciosetowe, nierówne spotkanie rozstrzygnęło o tym, kto zajmie 11. miejsce. Chociaż dwie pierwsze partie gładko wygrali Amerykanie, nie zdołali utrzymać koncentracji i kolejne dwa sety padły łupem Irańczyków. Zawodnicy z USA w decydującej odsłonie nie odpuścili i to oni cieszyli się ze zwycięstwa w całym spotkaniu. Chociaż Amerykanie popełnili 42 błędy własne, znacznie lepiej prezentowali się na siatce, zdobywając 49 punktów atakiem oraz aż 14 „oczek” blokiem. Najlepiej punktującymi zawodnikami byli John Hatch i Colby Harriman z drużyny USA.

USA – Iran 3:2
(25:18, 25:18, 21:25, 12:25, 15:10)

o 9. miejsce

Po nieudanej I rundzie mistrzostw Polacy nie odnieśli żadnej porażki, co pozwoliło podopiecznym Jakuba Bednaruka zająć dziewiąte miejsce w turnieju. W ostatnim spotkaniu Polacy wyraźnie pokonali Francuzów. Więcej o tym pojedynku przeczytasz tutaj.

Francja – Polska 0:3
(20:25, 28:30, 19:25)

o 7. miejsce

Pomimo dobrej postawy Brandona Koppersa oraz skutecznej grze blokiem Kanadyjczycy nie zdołali nawiązać wyrównanej walki ze Słoweńcami dłużej niż przez jednego seta. Siatkarze Johna Barretta nie byli w stanie przeciwstawić się lepiej dysponowanym przeciwnikom, popełniali bardzo wiele błędów własnych. Słoweńców do zwycięstwa poprowadzili Toncek Stern i Jan Kozamernik, liderzy zespołu przez cały turniej w tym pojedynku zdobyli po 12 punktów.

Kanada – Słowenia 1:3
(25:23, 18:25, 18:25, 11:25)

o 5. miejsce

Włosi zdominowali spotkanie z Turkami, którego stawką było piąte miejsce. Chociaż reprezentanci Turcji nie wstrzymywali ręki w ataku, to zawodnicy z Włoch swoją techniką pewniej punktowali. Dobra skuteczność w przyjęciu tureckiego zespołu nie przekładała się na grę na siatce. Siatkarze z Turcji popełnili prawie dwa razy więcej błędów własnych od przeciwników, przez co jedynie w pierwszym secie zdołali utrzymać kontakt punktowy z rywalami. Najlepiej punktującym zawodnikiem spotkania był Yasin Aydin (16 punktów), natomiast najwięcej „oczek” we włoskiej drużynie zdobył Marco Pierotti (14).

Turcja – Włochy 0:3
(22:25, 17:25, 16:25)

o 3. miejsce

Mecz o brąz stał na niezwykle wysokim poziomie. Zawodnicy z Chin grali konsekwentnie, chociaż Brazylijczykom również nie brakowało determinacji, to ich przeciwnicy zrewanżowali się za porażkę w I rundzie mistrzostw. Pomimo bardzo wyrównanego początku spotkania pierwsza partia padła łupem zawodników Ju Genyina. Chociaż dobrze w ataku grał Rodrigo, Brazylijczycy popełniali również wiele błędów własnych. Podbudowani zwycięstwem reprezentanci Chin kontynuowali zdecydowaną i skuteczną grę w kolejnym secie, korzystając z pomyłek przeciwników, wygrali 25:21. W trzeciej odsłonie spotkania trwała walka punkt za punkt, efektownie atakował Caio, a bardzo pewnie blokiem punktował Yuanbo Li, przez co dopiero po grze na przewagi Brazylijczycy zdołali zwyciężyć. W czwartek partii tylko na początku zawodnicy z Brazylii zdołali utrzymać kontakt punktowy, końcówkę ponownie zdominowała chińska drużyna, w której wyróżniającymi postaciami byli Zhejia Zhang oraz Lubin Liu.

Chiny – Brazylia 3:1
(25:19, 25:21, 27:29, 25:21)

Chiny: Liu (18), Zhang (15), Li (13), Xia (12), Rao (8), Yu (3), Zhi (libero) oraz Fu, Lin (2) i Xu
Brazylia: Rodrigo (21), Caio (17), Robert (5), Douglas (4), Romulo (3), Fernando (2), Rogerio (libero) oraz Vaccari (11), Madaloz (3), Leonardo (1), Pedro i Johan

finał

Chociaż Rosjanie już raz pokonali Argentyńczyków w tym turnieju, zawodnicy Alejandro Grossiego bez kompleksów przystąpili do decydującego o złotym medalu pojedynku. Dwa pierwsze sety zostały rozegrane pod ich dyktando, nie do zatrzymania był Nicolás Lazo. Chociaż momentami w drugiej odsłonie spotkania Rosjanie prowadzeni przez najlepiej punktującego Wołkowa doprowadzali do wyrównania, to ich przeciwnicy kontrolowali sytuację, ważne piłki kończył Bruno Lima. Przy stanie 0:2 w siatkarzy z Rosji wstąpiła nowa energia. Podopieczni trenera Nikołajewa zupełnie odmienili swoją grę, wzmocnili zagrywkę, efektownie blokowali oraz utrzymywali wysoką skuteczność w ataku, dzięki czemu dwa kolejne sety padły ich łupem. Wszystko rozstrzygnęło się w tie-breaku, którego od przewagi 8:3 rozpoczęli Rosjanie. Również tym razem Argentyńczycy starali się zmniejszyć straty, jednak zawodnicy z Rosji nie odpuścili i to oni cieszyli się ze zdobycia złota.

Argentyna – Rosja 2:3
(25:20, 25:18, 16:25, 21:25, 11:15)

Argentyna: Lima (16), Lazo (14), Melgarejo (9), Gallego (7), Fernandez (7), Sanchez (2) Danani (libero) oraz Johansen (2), Ramella (1), Bitar, Vieira i Luengas
Rosja: Wołkow (24), Bogdan (16), Pirajnen (13), Biełogorcew (12), Mielnikow (8), Pankow (4) Andrejew (libero) oraz Ursow, Żos i Morow