Strona Główna > Aktualności > reprezentacje młodzieżowe > MŚ juniorów: Śliwka poprowadził Polaków do zwycięstwa

MŚ juniorów: Śliwka poprowadził Polaków do zwycięstwa

Spotkanie pomiędzy Polską a Iranem miało jednego bohatera - Aleksandra Śliwkę, który w tym pojedynku zdobył aż 32 punkty. Wygrana w czterech setach nad Irańczykami zagwarantowała biało-czerwonym walkę o 9. miejsce. Ich rywalem będzie reprezentacja Francji.

Skuteczne zagranie Amina Esmaeilnezhada otworzyło pojedynek. Od pierwszych piłek pomimo wyrównanego wyniku to Irańczycy utrzymywali przewagę sytuacyjną. As serwisowy Esmaeilnezhada sprowadził drużyny na regulaminowy czas (8:6). Reprezentanci Iranu stopniowo powiększali przewagę, po błędzie Komendy o czas poprosił trener Jakub Bednaruk (8:12). Biało-czerwoni mieli problemy w przyjęciu, co przekładało się na słabą skuteczność na siatce. Polacy popełniali więcej błędów, mieli problem z przebiciem się przez irański blok, przez co podczas drugiej przerwy technicznej ich strata wynosiła już sześć punktów (10:16). Pomimo dobrej postawy Aleksandra Śliwki, który w tym spotkaniu grał na pozycji atakującego, nasi reprezentanci nie radzili sobie ze skutecznymi zagraniami przeciwników. Mnożące się błędy nie pomagały biało-czerwonym. Chociaż w końcówce nie obyło się bez pomyłek i rotacji w składzie, Irańczycy nie mieli problemów z wygraniem tego seta do 21.

Początek drugiej odsłony spotkania był wyrównany, po dobrym ataku Śliwki szybko o czas poprosił trener Farhad Nafarzadeh (5:3). W tym secie to Irańczycy początkowo popełniali więcej błędów, co od razu miało odzwierciedlenie w wyniku (4:8). Pomimo kolejnych zmian w przeciwnej drużynie Polacy kontynuowali efektowną serię (10:4). Coraz lepiej funkcjonował polski blok, jednak podopieczni Jakuba Bednaruka wciąż mieli problemy z wyeliminowaniem własnych błędów. Gdy po braku przyjęcia zagrywki przewaga biało-czerwonych zmalała do dwóch punktów, polski trener poprosił o czas (13:11). Przerwa pomogła wybić irańskiego zagrywającego z rytmu, dzięki czemu Polacy zrobili przejście, a po błędzie atakującego z Iranu nastąpił drugi regulaminowy czas (16:12). Liderem zespołu pozostawał Śliwka. W końcówce kilkoma sprytnymi zagraniami popisał się Rafał Szymura. W decydującym momencie seta biało-czerwoni zaczęli popełniać błędy, jednak nie przeszkodziło to Polakom wygrać tej odsłony spotkania. Efektowny blok Bartłomieja Lemańskiego zakończył seta.

Trzecią partię lepiej rozpoczęli Irańczycy, coraz częściej problemy z wyprowadzeniem skutecznego ataku mieli Polacy (4:8). Chociaż po przerwie technicznej przewaga reprezentacji Iranu wzrosła już do pięciu punktów, biało-czerwoni nie stracili rezonu, a gdy różnica punktowa zmalała do jednego punktu po podwójnym polskim bloku, o czas poprosił Farhad Nafarzadeh. Również za sprawą bloku – tym razem Lemańskiego i Śliwki Polacy doprowadzili do remisu (10:10). Wyrównana walka nie trwała jednak długo, Irańczycy wzmocnili zagrywkę, z którą nie radzili sobie polscy przyjmujący, w ataku obok Esmaelinezhada pewnie punktował Sahand Allah Verdian (16:13). Chociaż gra Polaków nie była pozbawiona błędów, biało-czerwoni stopniowo niwelowali straty głównie za sprawą coraz pewniej ustawianych bloków i wykorzystywaniu kontrataków przez Śliwkę. W emocjonującej końcówce Irańczycy nie zgadzali się z decyzjami sędziego, przez co zostali ukarani żółtą kartką. Chociaż przy zagrywce Lemańskiego Polacy zbudowali trzypunktową przewagę, głównie za sprawą błędów własnych prawie ją stracili (23:22). Ostatecznie jednak podopieczni Jakuba Bednaruka, po ataku Śliwki z drugiej linii wygrali do 22.

Otwarcie czwartego seta należało do Polaków (3:1). Biało-czerwoni wzmocnili zagrywkę, zaczęli coraz wyraźniej cieszyć się z każdej skutecznej akcji. As serwisowy Rafała Szymury sprowadził drużyny na pierwszy regulaminowy czas (8:4). Biało-czerwoni kontynuowali dobrą grę, nie do zatrzymania był Aleksander Śliwka. Chociaż po drugiej stronie dobrze punktował Rahman Taghi Zadeh, Irańczycy nie byli w stanie zagrozić rozpędzonym Polakom. Skuteczny atak Lemańskiego dał sygnał do drugiego regulaminowego czasu (16:13). Z akcji na akcję mnożyły się błędy własne po irańskiej stronie. Chociaż do końca Irańczycy starali się doprowadzić do piątego seta, nie udało im się zniwelować wcześniej powstałych strat. Atak w siatkę z kontrataku reprezentanta Iranu zakończył cały pojedynek.

Polska – Iran 3:1
(21:25, 25:21, 25:22, 25:19)

Polska: Komenda (2), Halaba (8), Lemański (14), Śliwka (32), Szymura (8), Mordyl (4), Popiwczak (libero) oraz Bieńkowski i Gryc
Iran: Hamoodi (6), Valaei (3), Zadeh (12), Verdian (14), Esmaeilnezhad (10), Tavana (3), Daliri (libero) oraz Piran (5), Karimisouchelmaei, Cheperli (4) i Heidary