Strona Główna > Aktualności > rozgrywki młodzieżowe > MŚ juniorek: Dominikana z mistrzostwem świata

MŚ juniorek: Dominikana z mistrzostwem świata

Zakończyły się mistrzostwa świata juniorek w Portoryko. Zwyciężczyniami turnieju zostały siatkarki Dominikany, które pokonały w zaciętym finale reprezentację Brazylii. Po brąz sięgnął zespół z Włoch, który ograł w trzech setach Japonki.

mecz o 15. miejsce:

Reprezentacja Meksyku zapisała na swoim koncie pierwsze zwycięstwo w mistrzostwach świata juniorek – w meczu o 15. lokatę pokonała drużynę z Egiptu w czterech setach. Meksykanki rozpoczęły spotkanie bardzo pewnie, wypracowując sobie czteropunktową przewagę na pierwszej przerwie technicznej, a następnie konsekwentnie ją powiększając, wygrały premierową partię do 20. Drugi set należał do zespołu egipskiego – o ile początek partii był niezwykle wyrównany i gra toczyła się punkt za punkt, o tyle od pierwszej przerwy technicznej to Egipcjanki zaczęły przejmować inicjatywę. Ich dobra postawa w ofensywie pozwoliła im doprowadzić do remisu w setach, jednak w kolejnych dwóch odsłonach zdecydowanie górą były siatkarki z Meksyku. Popełniły one mniej błędów własnych i grały bardzo skutecznie w obronie, mając dzięki temu szansę do wyprowadzenia kontrataków. Najlepiej punktującymi zawodniczkami były Meksykanki Maria Rodriguez i Fernanda Banuelos, które zdobyły po 15 oczek.

Meksyk – Egipt 3:1
(25:20, 18:25, 25:21, 25:18)

mecz o 13. miejsce:

Zacięte spotkanie pełne zwrotów akcji między Kubankami a Portorykankami zakończyło się zwycięstwem tych pierwszych. Pierwszy set należał do reprezentacji Kuby, która od początku narzuciła własny styl gry i kontrolowała wydarzenia na boisku, wygrywając do 18. Wydawało się, że w drugiej odsłonie Kubanki również nie będą miały problemów. Prowadziły 21:12 dzięki skuteczności na siatce, ale kiedy w polu serwisowym znalazła się Hollingsworth, Portorykanki zaczęły odrabiać straty. Drużyna z Kuby miała kłopoty z przyjęciem szybujących zagrywek i w konsekwencji straciła całą swoją przewagę, a w końcu również przegrała seta do 22. Kolejny set rozpoczął się dobrze dla kubańskiego zespołu, ale Portorykanki po raz kolejny pokazały się z dobrej strony i zniwelowały straty (13:16, 17:17), doprowadzając do zaciętej końcówki. Tym razem Kubanki nie dały sobie wyrwać zwycięstwa i wysunęły się na prowadzenie 2:1. Ekipa z Portoryko nie poddała się i pewnie wygrała czwartą partię do 20. Tie-break rozstrzygnął losy spotkania na korzyść kubańskiej drużyny (15:7).

Kuba – Portoryko 3:2
(25:18, 22:25, 25:23, 20:25, 15:7)

mecz o 11. miejsce:

Spotkanie otworzył niezwykle zacięty, kończony na przewagi set – reprezentacja Tajwanu pokazała się z dobrej strony w ataku, dzięki czemu mogła się cieszyć z wygranej w premierowej partii do 24. Kolejne sety nie były już tak wyrównane. W drugiej odsłonie Tajwanki kontrolowały wydarzenia na boisku od początku do końca (25:15). W trzeciej partii Czeszki poprawiły się znacznie w przyjęciu, dzięki czemu mogły konstruować lepsze i skuteczniejsze akcje, przez co przedłużyły spotkanie o kolejnego seta. W nim jednak ponownie nie miały nic do powiedzenia, bowiem dobrze w polu serwisowym i w ofensywie popracowały siatkarki z Tajwanu i to one mogły się cieszyć ze zdobycia 11. miejsca mistrzostw świata.

Tajwan – Czechy 3:1
(26:24, 25:15, 22:25, 25:19)

mecz o 9. miejsce:

Chinki rozstrzygnęły spotkanie o 9. miejsce na swoją korzyść, pokonując reprezentację Turcji w czterech setach. Pierwszy set padł na konto chińskiej drużyny, dzięki jej dobrej postawie w polu serwisowym Turczynki miały wiele problemów z przyjęciem mocnych serwisów rywalek. W drugiej partii poprawiły się w tym elemencie, dlatego też mogły lepiej kończyć swoje akcje (25:17). Kolejna odsłona nie była dobra w wykonaniu reprezentacji Turcji, która po raz kolejny borykała się z własnymi problemami, przez co Chinki blisko były zakończenia spotkania na swoją korzyść. W czwartym secie zespoły w końcu spotkały się w równej dyspozycji, przez co zacięte akcje kończyły się raz na korzyść jednej, raz na korzyść drugiej drużyny. Turczynki były blisko przedłużenia meczu o tie-breaka, ale w końcówce lepsze w ataku okazały się chińskie siatkarki (26:24).

Chiny – Turcja 3:1
(25:20, 17:25, 25:19, 26:24)

mecz o 7. miejsce:

Zacięty pierwszy set rozstrzygnęły na swoje kontro siatkarki Rosji, które zachowały więcej spokoju w końcówce (25:22). W kolejnych dwóch partiach Rosjanki nie miały się już z czego cieszyć. Ich gra była pełna błędów własnych i gdyby nie one, wynik mógłby być zupełnie inny. Bułgarski zespół świetnie spisywał się w obronie oraz w ataku, przez co w decydujących momentach był górą. Rosyjska drużyna zaczęła kontrolować wydarzenia na boisku dopiero w czwartej partii, w której grała zdecydowanie lepiej i skuteczniej w ofensywie. Bułgarki nie zdołały przeciwstawić się silniejszym rywalkom i musiały uznać ich wyższość (18:25). Bułgarska ekipa zmarnowała szansę, by zakończyć spotkanie wygraną 3:1 i w tie-breaku nie miała już siły, aby walczyć jak równy z równym z Rosjankami. Te za to zagrały koncertowo w ofensywie, przez co mogły cieszyć się z 7. miejsca.

Rosja – Bułgaria 3:2
(25:22, 23:25, 24:26, 25:18, 15:9)

mecz o 5. miejsce:

Serbki nie weszły dobrze w spotkanie i po słabej grze w ataku musiały uznać wyższość rywalek w premierowej odsłonie (18:25). W drugim secie serbski zespół opanował już nerwy i był bardziej skoncentrowany na swoich poczynaniach na siatce. Mimo tego Peruwianki nie spuściły z tonu i grały równie skutecznie, co w poprzedniej partii. Zacięta końcówka należała jednak do reprezentacji Serbii, która lepiej rozwiązała swoje akcje w ofensywie (26:24). Kolejne dwa sety były bardzo podobne. Żaden z zespołów nie odpuścił walki i starał się ze wszystkich sił wygrać. W trzeciej odsłonie Serbki zaprezentowały się zdecydowanie lepiej w końcówce w ataku, a w ostatnim secie Peruwianki miały problemy w dobrym ustawieniu systemu blok-obrona, przez co nie mogły wyprowadzić kontr. Oba sety zakończyły się wygraną reprezentacji Serbii 25:23.

Serbia – Peru 3:1
(18:25, 26:24, 25:23, 25:23)

mecz o 3. miejsce:

Zdecydowanie mniej emocji niż w meczu o 5. lokatę było w pojedynku o brązowy medal mistrzostw świata juniorek. Włoszki mimo małych kłopotów w pierwszej partii zdołały wygrać z reprezentacją Japonii w trzech setach. W premierowej odsłonie Japonki pokazały popisową grę w obronie, podbijając kilkanaście mocnych ataków Włoszek. Dopiero dobrze ustawione bloki reprezentacji Italii zakończyły seta na jej korzyść (28:26). W kolejnych dwóch partiach włoska ekipa bardziej kontrolowała przebieg wydarzeń. Nawet gdy ataki siatkarek z Włoch były bronione przez dobrze ustawione Japonki, niższe zawodniczki z Kraju Kwitnącej Wiśni nie miały szans w kontrach, bo włoski blok był na posterunku. W tym elemencie Włoszki wygrały 17:3, co tylko potwierdziło, co było kluczem do zwycięstwa europejskiej ekipy w spotkaniu o brązowy medal.

Japonia – Włochy 0:3
(26:28, 22:25, 19:25)

finał:

Dominikanki po raz pierwszy w historii sięgnęły po mistrzostwo świata juniorek, pokonując w niezwykle zaciętym boju reprezentację Brazylii. Najlepszą zawodniczką spotkania była Brayelin Martinez, która zdobyła 32 punkty. Pierwszy set toczył się pod dyktando brazylijskich siatkarek, które w połowie partii wypracowały sobie znaczącą przewagę i utrzymały ją do końca (25:17). W kolejnej odsłonie jednak nie były już tak skuteczne. Dominikanki potrafiły obrócić na swoją korzyść bardzo trudne akcje i doprowadziły do wyrównania w setach. Trzecia partia od początku układała się po myśli siatkarek z Dominikany – brazylijski zespół miał problemy z przyjęciem kąśliwych zagrywek Hinojosy, a Martinez była nie do zatrzymania na siatce. Pięciopunktowa przewaga dominikańskiej ekipy z czasem wzrosła i ostatecznie dała prowadzenie w meczu. Brazylijki były w niezwykle trudnej sytuacji – nie dość, że jeden set dzielił ich rywalki od zwycięstwa, to jeszcze czwarta partia nie układała się dla Canarinhos pomyślnie. Dopiero kilka szczelnych bloków Brazylijek zdołało ostudzić zapędy przeciwnika. W decydującym momencie czwartej odsłony zabrakło pewności w poczynaniach dominikańskiej reprezentacji, dlatego też o mistrzostwie musiał zadecydować tie-break. W nim obie ekipy biły się punkt za punkt. W końcu blok Laizy dał Brazylii piłkę meczową, której jednak siatkarki nie zdołały wykorzystać. Dominikanki odrobiły straty i po efektownych akcjach Martinez mogły świętować złoty medal.

Brazylia – Dominikana 2:3
(25:17, 21:25, 17:25, 26:24, 14:16)