Strona Główna > Aktualności > reprezentacja Polski mężczyzn > PŚ: Polacy zgodnie z planem, 3:0 z Australią i jest 8. wygrana

PŚ: Polacy zgodnie z planem, 3:0 z Australią i jest 8. wygrana

Reprezentacja Polski wciąż jest jedną z dwóch niepokonanych drużyn w Pucharze Świata. W piatek biało-czerwoni pokonali bez straty seta Australijczyków, notując ósme zwycięstwo na swoim koncie. Najważniejsze mecze jednak dopiero przed Polakami.

Dobre wejście w mecz zanotowali Polacy, którzy po skutecznym ataku Rafała Buszka i pojedynczym bloku Piotra Nowakowskiego wysunęli się na prowadzenie 2:0. Australijczycy jednak zaraz doprowadzili do wyrównania i na boisku zapanowała gra punkt za punkt. Różnicę zrobiły dynamiczne zagrywki Fabiana Drzyzgi, dzięki którym biało-czerwoni uzyskali trzypunktową przewagę na pierwszej przerwie technicznej. Niedokładności w przyjęciu w polskiej ekipie sprawiły, że gracze z Antypodów zbliżyli się na jedno oczko (10:11), lecz mistrzowie świata zaraz uspokoili sytuację. Gdy swoje umiejętności w polu serwisowym zademonstrował także Buszek, podopieczni Stephane’a Antigi odbudowali zapas punktowy, który na drugim regulaminowym czasie wynosił pięć oczek. Nasi siatkarze spokojnie prowadzili swoją grę, utrzymując siedem punktów zaliczki (21:14). Komfortowa sytuacja dała możliwość trenerowi Antidze, aby dokonać roszad w składzie, więc na boisku pojawili się Łomacz, Szalpuk i Możdżonek. As serwisowy Mateusza Bieńka dał nam pierwszą piłkę setową, którą zaraz sprytnym zbiciem wykończył Bartosz Kurek. Polska wygrała 25:15.

Pierwszy punkt w drugim secie Polacy zdobyli po szalenie efektownym ataku Kurka w trzeci metr boiska na czystej siatce. Polski blok momentami stanowił dla przeciwników zaporę nie do przejścia, a nasza zagrywka siała spustoszenie w ich defensywie. Na pierwszej przerwie technicznej biało-czerwoni prowadzili 8:3. Australijczycy nie wystrzegali się błędów własnych w ofensywie, a mistrzowie świata nadal błyszczeli w polu zagrywki. Kolejne asy serwisowe Drzyzgi i Bieńka, a także duża skuteczność w ataku z lewej flanki Buszka pozwalały podopiecznym francuskiego duetu szkoleniowców dominować na boisku. Miękkie zbicie Kurka sprawiło, że nasi siatkarze mieli sześć oczek przewagi na drugim regulaminowym czasie. W końcowej części seta dzięki niezłej postawie na siatce Edgara graczom z Antypodów udało się jeszcze odrobić kilka oczek, ale nie byli w stanie zagrozić polskiej drużynie. Pomimo kilku niewymuszonych pomyłek Polska po udanym zbiciu Kurka zwyciężyła 25:22.

Otwarcie trzeciej odsłony należało do biało-czerwonych. Dynamiczne zagrywki Kurka pozwalały Polakom konstruować kontrataki, które nasi skrzydłowi zamieniali na punkty, wypracowując sześciopunktowe prowadzenie (7:1). Tuż po pierwszym regulaminowym czasie skuteczne uderzenia Thomasa Edgara pomogły Australijczykom nieco zmniejszyć straty (6:9), lecz dobra postawa jednego siatkarza nie była w stanie zmienić obrazu całej drużyny. Praktycznie wszyscy polscy gracze byli nieźle dysponowani w zagrywce, a Drzyzga starał się kreować kombinacyjną grę, uruchamiając raz po raz na środku siatki Bieńka (12:7). Mistrzowie świata cały czas dzierżyli inicjatywę i byli lepsi od rywali we wszystkich elementach siatkarskiego rzemiosła. Kolejne punktowe serwisy i zgrabne obicie bloku przez Kurka dały nam sześciopunktową nadwyżkę na drugiej przerwie technicznej. Polska pewnie i spokojnie zmierzała do końcowego zwycięstwa, z każdą następną akcją powiększając swoją przewagę (19:10). Na finiszu trener Antiga zdecydował się na szereg zmian, co wprowadziło nieco rozprężenia wśród biało-czerwonych, lecz nie przeszkodziło w odniesieniu pewnej wygranej w stosunku 25:17 i w całym meczu 3:0.

MIP meczu: Bartosz Kurek

Polska – Australia 3:0
(25:15, 25:22, 25:17)

Polska: Kurek (21), Buszek (13), Bieniek (10), Kubiak (5), Nowakowski (4), Drzyzga (3), Zatorski (libero) oraz Konarski (2), Kłos (1), Szalpuk (1), Łomacz, Gacek (libero) i Możdżonek
Australia: Edgar (17), Mote (5), Walker (3), Sukochev (1), Douglas-Powell (1), Passier, Perry (libero) oraz Richards (5), Staples (3), Carroll i Hodges