Strona Główna > Aktualności > Puchar Świata > PŚ: Egipcjanie za słabi, biało-czerwoni z siódmą wygraną

PŚ: Egipcjanie za słabi, biało-czerwoni z siódmą wygraną

Kolejne, już siódme zwycięstwo odniosła w tegorocznym Pucharze Świata polska reprezentacja. Tym razem podopieczni Stephane'a Antigi okazali się wyraźnie lepsi od drużyny z Egiptu, którą pokonali planowo - po trzysetowym pojedynku.

W mecz lepiej weszli Egipcjanie, którzy po asie serwisowym Hossama Abdalli wysunęli się na dwupunktowe prowadzenie (2:0), by za sprawą kolejnego niedokładnego przyjęcia Polaków powiększyć je do trzech oczek (5:2), co zmusiło Stephane’a Antigę do wzięcia przerwy na żądanie. Zgrabnymi zbiciami Michała Kubiaka biało-czerwoni próbowali powrócić do swojej dobrej gry, ale na pierwszej przerwie technicznej to rywale prowadzili 8:6. Dopiero dwa skuteczne ataki z lewej flanki pozwoliły polskiej ekipie doprowadzić do remisu po 10. Od tego momentu na parkiecie rozgorzała walka punkt za punkt. Gracze z Afryki starali się nie marnować swoich szans w ofensywie, ale mistrzowie świata stopniowo przejmowali inicjatywę. Gdy podwójnym blokiem nasi siatkarze zablokowali Ahmeda Elkotba, na drugi regulaminowy czas schodziliśmy z trzypunktową przewagą. Podopieczni Nehada Shehaty coraz częściej mylili się w polu serwisowym, a Fabian Drzyzga umiejętnie kreował grę Polaków, szczególnie przez środek, dzięki czemu utrzymywali oni zapas punktowy (21:17). Po udanym uderzeniu Bartosza Kurka Polska wygrała 25:20.

Drugiego seta Polacy rozpoczęli z wysokiego C. Efektowny „gwóźdź” w trzeci metr boiska Piotra Nowakowskiego i pojedynczy blok Drzyzgi dały nam prowadzenie 3:1. Jednak skuteczność w ofensywie Ahmeda Abdelhaya zapewniła Egipcjanom doprowadzenie do remisu po 4. Nasi siatkarze mieli kłopoty z przyjęciem zagrywek rywali, ale niedokładności nadrabiali zaangażowaniem i ofiarnością w obronie. Gracze z Afryki na potęgę zaczęli atakować w aut, przez co ponownie uzyskaliśmy dwa oczka przewagi (9:7). Podopieczni Nehada Shehaty starali się prowadzić wyrównaną batalię z mistrzami świata, a my próbowaliśmy budować zapas punktowy, co ponownie udało nam się przy dynamicznych serwisach Kurka (13:11). Udane uderzenie Kubiaka pozwoliło biało-czerwonym zachować dwa oczka nadwyżki na drugiej przerwie technicznej. Tuż po niej podopieczni francuskiego duetu szkoleniowców wrzucili wyższy bieg. Dzięki skutecznym zbiciom Mateusza Miki i Kurka odskoczyli na cztery punkty (19:15), lecz czujność w bloku Egiptu umożliwiła im zbliżenie się do przeciwników już tylko na jedno oczko (20:21), a as serwisowy Abdalli wyrównać wynik 23:23. W końcówce lepsza okazała się polska ekipa, która zwyciężyła 25:23.

Początek trzeciej partii miał spokojny przebieg. W polskiej ekipie niezmiennie w ofensywie błyszczał Kurek. Polacy cały czas byli punkt lub dwa z przodu, jednak nie wystrzegali się błędów własnych. Zagrywka w aut Elkotba dała nam minimalne prowadzenie na pierwszej przerwie technicznej. Tuż po niej biało-czerwoni podkręcili tempo i poprawili jakość swojej gry, co pozwoliło im stopniowo budować zapas punktowy. Udany blok Nowakowskiego i atomowy serwis Kurka dały mistrzom świata trzy oczka zaliczki (12:9), by za sprawą ładnych uderzeń Kubiaka powiększyć przewagę do pięciu punktów na drugim regulaminowym czasie. Korzystny wynik (18:11) dał trenerowi Antidze możliwość sprawdzenia w boju Artura Szalpuka, którego desygnował do gry, a ten zaraz popisał się efektownym atakiem z szóstej strefy. Egipcjanie w tej odsłonie byli nieco bezradni wobec poczynań swoich rywali, którzy grali ze swobodą, bawiąc się siatkówką. Dynamiczne zbicie ze środka Marcina Możdżonka dało nam pierwszą piłkę setową, którą wykorzystał Drzyzga, zgrabnie kiwając z drugiej piłki. Polska odniosła pewne zwycięstwo 25:18 i w całym meczu 3:0.

Polska – Egipt 3:0
(25:20, 25:23, 25:18)

MIP: Michał Kubiak

Polska: Nowakowski (5), Kurek (14), Bieniek (8), Drzyzga (2), Kubiak (12), Buszek (1), Zatorski (libero) oraz Mika (4), Możdżonek (1), Szalpuk (1), Konarski i Kłos
Egipt: Abdelhay (13), Shafik (9), Abou (7), Elkotb (6), Abdalla (5), Abdelrehim (1), Hassan (libero) oraz Thakil (2)