Strona Główna > Aktualności > Puchar Świata > PŚ: Wenezuela bez szans w starciu z Amerykanami

PŚ: Wenezuela bez szans w starciu z Amerykanami

Przewodząca obecnie w tabeli Pucharu Świata reprezentacja Stanów Zjednoczonych zapisała na swoim koncie kolejne łatwe zwycięstwo. Tym razem Amerykanie pokonali w trzech setach zespół z Wenezueli.

Amerykanie w imponujący sposób weszli w mecz z Wenezuelczykami. Koncertowa gra Matthew Andersona w ataku i polu serwisowym dała im prowadzenie 5:0. Tę serię zdobywanych punktów przerwał dopiero Edson Valencia, stawiając udany blok, ale po ładnym uderzeniu Taylora Sandera Wenezuela przegrywała 2:8 na pierwszej przerwie technicznej. Tuż po niej kilka dynamicznych zagrywek Kerviny Pineruy pozwoliło graczom Vincenzo Nacchiego zbliżyć się do rywali na dwa oczka (7:9), a gdy kolejnym blokiem popisał się Valencia siatkarze z Ameryki Południowej tracili już tylko punkt (11:12). Lecz Stany Zjednoczone nie dały przeciwnikom przejąć inicjatywy. Dzięki skutecznym zbiciom Andersona i asom serwisowym Aarona Russella odbudowały czteropunktową przewagę na drugim regulaminowym czasie. Końcowa faza seta upłynęła już pod znakiem dominacji brązowych medalistów tegorocznej Ligi Światowej. Maxwell Holt posyłał trudne do przyjęcia zagrywki, a David Lee był czujny w bloku. Dynamiczny atak z szóstej strefy Russella dał USA zwycięstwo 25:18.

Drugą partię podopieczni Johna Sperawa także otworzyli od mocnego uderzenia. Tym razem w polu zagrywki „szalał" Russell, a gdy po jednym z jego serwisów piłka zatańczyła na taśmie i spadła w puste pole na wenezuelskim boisku, USA prowadziło 5:1. Gracze z Ameryki Południowej mieli ogromne problemy z przyjęciem zagrywek rywali, co rzutowało na dalsze konstruowanie akcji, w efekcie czego przegrywali 4:8 na pierwszym regulaminowym czasie. Każdy z amerykańskich zawodników stanowił zagrożenie w polu serwisowym. Gdy swoje umiejętności w tym elemencie siatkarskiego rzemiosła pokazał także Sander, Amerykanie powiększyli nadwyżkę do pięciu oczek (10:5). Stany Zjednoczone górowały w grze na siatce. Stawiali szczelne potrójne bloki, a Micah Christenson posyłał dokładne piłki na środek siatki do Maxwella Holta, które ten od razu wykańczał. Na drugim regulaminowym czasie Amerykanie mieli siedmiopunktowy zapas i zachowali dominację na boisku do samego końca. Efektywna gra w bloku i ataku Lee pozwoliła im zwyciężyć 25:16.

Początek trzeciej odsłony był nieco bardziej wyrównany, ale i tak to Amerykanie utrzymywali się na czele. Wenezuelczycy starali się dotrzymywać kroku przeciwnikom w ataku, ale ponownie różnicę zrobiła amerykańska zagrywka. As serwisowym Sandera pozwolił podopiecznym trenera Sperawa odskoczyć na dwa oczka (6:4), a prowadzenie to utrzymali także na pierwszej przerwie technicznej. W środkowej części partii Wenezuelczycy byli bezradni wobec piorunujących serwisów Christensona i Sandera. Siatkarze ze Stanów Zjednoczonych z każdą kolejną akcją powiększali swoją nadwyżkę, która na drugim regulaminowym czasie wynosiła sześć punktów. Swoich szans w ofensywie nie marnowali Anderson i Russell, przez co gracze Johna Sperawa mieli już ośmiopunktową zaliczkę (20:12). Podopieczni Vincenzo Nacchiego próbowali odpowiadać skutecznymi uderzeniami i choć w końcówce zredukowali straty do trzech oczek (20:23), to jednak nie byli w stanie przełamać oponentów. Precyzyjne uderzenie Murphy Troya zakończyło pojedynek. USA wygrało 25:20 i w całym meczu bardzo pewnie 3:0.

USA – Wenezuela 3:0
(25:18, 25:16, 25:20)

USA: Anderson (14), Sander (12), Russell (11), Holt (8), Lee (7), Christenson, E. Shoji (libero) oraz Troy (2) i Smith
Wenezuela: Rivas (8), Pinerua (7), Valencia (4), Marquez (4), Montoya (3), Carrasco, Garcia (libero) oraz Mata (libero), Rodriguez (3), Gonzalez (2), Petit (2), Quijada (1) i Contreras