Strona Główna > Aktualności > Puchar Świata > PŚ: Komplet punktów dla Włochów, Irańczycy bez seta

PŚ: Komplet punktów dla Włochów, Irańczycy bez seta

Wydawało się, że zespół irański może być czarnym koniem Pucharu Świata, tymczasem jest odwrotnie. W szóstej kolejce Irańczycy zapisali na swoim koncie kolejną porażkę, tym razem lepsi od nich okazali się reprezentanci Włoch, którzy wygrali 3:0.

Od początku spotkania wyraźnie lepsi byli Włosi (8:3), irańscy blokujący nie potrafili zatrzymać ataków Osmanego Juantoreny i Ivana Zaytseva. Irańczycy zupełnie nie radzili sobie z dobrze grającymi przeciwnikami, pojedyncze skuteczne zagrania nie dawały szansy na zmniejszenie strat. Efektowne zagranie przez środek Matteo Piano dało sygnał do drugiej przerwy technicznej, podczas której przewaga Włochów wynosiła pięć punktów. Po czasie reprezentanci Włoch utrzymywali dobrą postawę w ataku. Po kolejnym ciekawym rozegraniu akcji przez włoski zespół o czas poprosił trener Kovac (19:14). Przerwa pozytywnie zadziałała na zawodników z Iranu, którzy przy dobrej zagrywce Farhada Ghaemiego odrobili kilka punktów a o czas poprosił trener Gianlorenzo Blengini (21:19). Zryw reprezentacji Iranu nie trwał długo i po kolejnej serii Włosi mieli piłkę setową (24:19). Mocny atak Zaytseva zamknął inauguracyjną odsłonę spotkania.

Otwarcie drugiej partii było wyrównane, minimalnie podczas pierwszej przerwy technicznej prowadzili Włosi (8:7). Bardzo dobra gra w kontrataku reprezentacji Włoch pozwoliła tej drużynie stopniowo budować przewagę. Irańczycy nie dawali za wygraną, bardzo skuteczna postawa Ebadipoura zarówno w ataku jak i bloku sprawiła, że na tablicy wyników pojawił się remis a czas wykorzystał trener Gianlorenzo Blengini (13:13). Przed przerwą techniczną o weryfikację decyzji poprosił włoski szkoleniowiec a gdy challenge okazał się skuteczny rozgorzała dyskusja, za którą Irańczycy ukarani zostali żółtą kartką (15:15). W drugiej części seta rozgorzała walka punkt za punkt. Włosi popełniali dużo błędów, zaś gra ich przeciwników nakręcała się z akcji na akcję. Głównie dzięki dobrej postawie Zaytseva to zawodnicy z Włoch jako pierwsi mieli piłkę setową a po nieudanym ataku z prawego skrzydła Irańczyków cieszyli się ze zwycięstwa.

Chociaż pierwsze akcje trzeciej partii były wyrównane szybko Irańczycy dzięki dobrej grze blokiem wyszli na wyraźne prowadzenie a o czas jeszcze przed przerwą techniczną poprosił trener Blengini. Reprezentanci Iranu kontynuowali dobrą grę, skutecznie bronili kolejne ataki (8:5). Gdy po raz kolejny w tej odsłonie spotkania blokiem zatrzymany został Zaytsev, Giannelliego zastąpił drugi rozgrywający – Pasquale Sottile (9:12). Z czasem Włosi uspokoili swoją grę, do dobrej skuteczności powrócił Ivan Zaytsev (16:16), bardzo dobrze w obronie prezentował się Massimo Colaci, a kontrataki wykorzystywał Juantorena. W decydującym momencie seta obie drużyny nie odpuszczały, jednak więcej zimnej krwi zachowali podopieczni Gianlorenzo Blenginiego i to oni po sprytnym zagraniu Osmanego Juantoreny mogli zapisać kolejne zwycięstwo na swoim koncie.

Włochy – Iran 3:0
(25:19, 25:23, 25:21)

Włochy: Juantorena (19), Giannelli (2), Zaytsev (26), Lanza (7), Buti (1), Piano (2), Colaci (libero) oraz Sottile, Antonov i Anzani (1)
Iran: Ebadipour (6), Marouflakrani, Mousavi (13), Gholami (4), Ghafour (9), Mirzajanpour (1), Marandi (libero) oraz Ghaemi (7), Mahdavi (5) i Mahmoudi (1)