Strona Główna > Aktualności > siatkówka światowa > Zmienne szczęście Słowaków w meczach z Estonią

Zmienne szczęście Słowaków w meczach z Estonią

Po dwóch spotkaniach kontrolnych z reprezentacją Czech podopieczni Alberto Giulianiego przeszli kolejny test przed październikowymi ME. Tym razem Słowacy rywalizowali z Estonią, kończąc zmagania ze zwycięstwem i porażką.

W meczach z reprezentacją Estonii trener Słowaków, podobnie jak we wcześniejszych spotkaniach, testował różne warianty ustawień. Pierwszy z meczów rozgrywanych w Púchovie nie układał się po myśli naszych południowych sąsiadów. Praktycznie od początku to Estończycy kontrolowali przebieg zmagań, w ekspresowym tempie zostawiając rywali w tyle. I tak już na etapie pierwszej przerwy technicznej partii premierowej goście prowadzili 16:12. Tej partii Słowacy nie zdołali już uratować, reakcja Alberto Giulianiego była niemal natychmiastowa – szkoleniowiec szukając zmian, desygnował do gry Juraja Zat’ko. Zmiany nieco ożywiły grę Słowaków, jednak wciąż to przyjezdni pozostawali w roli zespołu dyktującego warunki gry. W kluczowym fragmencie seta swoje zrobił serwis Ogurčáka i nasi południowi sąsiedzi prowadzili już 19:17. Finalnie jednak lepiej zareagowali Estończycy, wygrywając na przewagi 27:25. W trzecim secie role się odmieniły i mimo falstartu w wykonaniu gospodarzy (8:12) ostatecznie to Słowacy zareagowali lepiej, wygrywając ten fragment meczu do 20. Był to jednak ostatni zryw miejscowych, bowiem czwarty set i cały mecz padły łupem reprezentantów Estonii.

Dzień później podopieczni Alberto Giulianiego zrewanżowali się rywalom za porażkę, szkoleniowiec Słowaków wciąż nie unikał rotacji w składzie. Tym razem szanse gry od pierwszych akcji otrzymał znany z plusligowych parkietów rozgrywający – Juraj Zat’ko. Podobnie jak dzień wcześniej najjaśniejszym punktem gospodarzy był atakujący – Michalovič, mogący liczyć na wsparcie Pataka na skrzydle. Pierwsza partia spotkania była wyjątkowo wyrównana, przy wymianie sił w ataku i grze na styku dopiero w kluczowym fragmencie seta Słowacy zdołali zbudować kilkupunktowy dystans, utrzymując tę przewagę do końca seta. Podobnie wyglądała druga partia i przy przewadze Słowaków 19:17 wszystko zapowiadało identyczny rozwój wypadków w końcówce seta, tym razem jednak lepiej zareagował Täht i jego koledzy. A przestój w szeregach miejscowych znalazł swoje odzwierciedlenie na tablicy wyników i zespół Alberto Giulianiego musiał uznać wyższość rywali. Słowacy szybko jednak odzyskali swój rytm gry i wrócili na zwycięskie tory, spora w tym zasługa dyspozycji Emanuela Kohúta w polu serwisowym. Po wygranej 25:19 partii wydawało się, że czwarty set będzie już tylko formalnością. Ta partia była jednak wyjątkowo wyrównana, gra na styku utrzymywała się na przestrzeni całego seta, wygranego przez miejscowych w końcówce 25:23.

Dwudniową rywalizację i poczynania swojego zespołu krótko ocenił Alberto Giuliani. Mieliśmy dobry blok, graliśmy też dobrze w kontrach. Nie do końca zadowala mnie nasza gra w zagrywce i ataku po dobrym przyjęciu. Nie chce usprawiedliwiać moich zawodników, ale jesteśmy na etapie przygotowań, kiedy normalne jest, że może im brakować trochę energii – mówił po pierwszy meczu szkoleniowiec. Dzień później Włoch miał więcej powodów do satysfakcji. – Zagraliśmy lepiej, poprawiając swoją grę, co cieszy. W ostatnich dniach zawodnicy pracowali bardzo ciężko i patrząc na fazę przygotowań, na jakiej jesteśmy, zaprezentowali się bardzo dobrze – podsumował szkoleniowiec.

Słowacja – Estonia 1:3
(21:25, 25:27, 25:20, 22:25)

Słowacja: Prešinský (9), Michalovič (16), M. Sopko st., Kohút (11), Končál, Paták (16), Kubš (libero) oraz Horník (1), Zaťko (1), Ogurčák (13), Chrtiansky i Palgut
Estonia: Juhkami (18), Tammemaa (6), Venno (20), Pupart (13), Kreek (8), K. Toobal (2), Rikberg (libero) oraz Täht (2), Teppan, Aganits (1) i A. Toobal

Słowacy – Estonia 3:1
(25:22, 19:25, 25:19, 25:23)

Słowacja: Zaťko (4), Michalovič (19), Ogurčák (9), Paták (12), Kohút (10), Prešinský (6), Kubš (libero) oraz Ľ. Nemec (libero), Končál, Horník, Chrtiansky (4), Krajčovič (2) i Kriško (2)
Estonia: Aganits (6), K. Toobal (1), Täht (18), Venno (11), Treial (8), Pupart (8), Rikberg (libero) oraz Partel (libero), A. Toobal (2), Teppan (7), Juhkami (3) i Tammemaa (2)