Strona Główna > Aktualności > mistrzostwa świata > MŚ juniorów: Porażka z Argentyną i koniec marzeń o medalu

MŚ juniorów: Porażka z Argentyną i koniec marzeń o medalu

Reprezentacja Polski juniorów przegrała 1:3 z Argentyną w ostatnim meczu grupowym na mistrzostwach świata juniorów w Meksyku. To druga porażka biało-czerwonych, która oznacza, że Polacy nie będą walczyli o medale. Pozostała im walka o miejsca 9-16.

Atak z lewego skrzydła Nicolása Lazo otworzył ostatnie spotkanie Polaków w tej fazie. Od początku meczu to Argentyńczycy grali spokojniej, nie popełniali błędów. Mocny atak Gastona Fernandeza sprowadził drużyny na pierwszą regulaminową przerwę (8:4). Chociaż szybko oba czasy wykorzystał trener Jakub Bednaruk, gra biało-czerwonych wciąż była bardzo chaotyczna, a strata do przeciwników rosła (5:13). Kolejne problemy ze skutecznością w ataku oraz z przyjęciem zagrywki Briana Melgarejo skłoniły polskiego szkoleniowca do zmiany: w miejsce Aleksandra Śliwki wszedł Rafał Szymura. Jeszcze przed drugim regulaminowym czasem Polacy odrobili trzy punkty. Mocne ataki Bartłomieja Lipińskiego pomogły podopiecznym Jakuba Bednaruka zmniejszyć odległość punktową. Gdy wydawało się, że biało-czerwoni nie zdołają odrobić strat, młodzi siatkarze wyeliminowali błędy własne i w decydującym momencie po ataku Śliwki doprowadzili do wyrównania (24:24). Końcówka seta była długa i emocjonująca, akcje jednak zwykle kończyły się w pierwszym uderzeniu. Ostatecznie więcej zimnej krwi zachowali Argentyńczycy i to oni po zdobyciu trzydziestu dwóch punktów cieszyli się ze zwycięstwa.

Od początku drugiego seta gra Polaków była znacznie spokojniejsza, podczas pierwszej przerwy technicznej biało-czerwoni prowadzili 8:6. Po czasie Argentyńczycy doprowadzili do wyrównania (9:9). Problemy z przyjęciem zagrywek Pawła Halaby sprawiły, że podopieczni Jakuba Bednaruka ponownie zbudowali kilkupunktową przewagę. Dopiero przegrana przepychanka na siatce przerwała dobrą serię naszych reprezentantów (11:14). Spokojny atak przez środek Bartłomieja Mordyla sprowadził drużyny na drugą przerwę techniczną (16:13). W kolejnej części seta siatkarze z Polski wzmocnili zagrywkę i spokojnie rozgrywali kontrataki, natomiast po drugiej stronie siatki gra Argentyńczyków stawała się coraz bardziej chaotyczna. Przy wyraźnej stracie trener Alejandro Grossi zaczął rotować składem. Nie przyniosło to jednak żadnych rezultatów i to biało-czerwoni po mocnym ataku Aleksandra Śliwki zapisali tę partię na swoim koncie.

Po wyrównanym początku trzeciej odsłony spotkania Argentyńczycy zaczęli stopniowo budować przewagę. Nielicznie zgromadzona publiczność głośno dopingowała zawodników z Argentyny. Polacy przestali sprawiać kłopoty zagrywką, przez co ich przeciwnicy spokojnie wyprowadzali akcje. Ciekawie grę reprezentacji Argentyny prowadził Matias Sanchez. Podopieczni trenera Grossiego nie wstrzymywali ręki w ataku, skutecznie punktował Joaquin Gallego i Gaston Fernandez (16:12). Biało-czerwoni efektowne akcje przeplatali prostymi błędami, przez co mieli problem z odrobieniem powstałych wcześniej strat. Pomimo trudnej sytuacji podobnie jak w pierwszym secie Polacy walczyli, by zniwelować różnicę punktową. W końcówce w krótkim czasie obie przerwy wykorzystał argentyński szkoleniowiec. Chociaż Polacy obronili dwie piłki setowe, za trzecim razem to Argentyńczycy byli górą.

Po porażce w trzeciej odsłonie spotkania Polacy słabo rozpoczęli kolejną (4:8). Chociaż po przerwie technicznej biało-czerwoni doprowadzili do wyrównania (10:10), szybko po czasie dla trenera Grossiego ponownie tracili trzy punkty do rywali. Biało-czerwoni stracili skuteczność w ataku, gdy przewaga Argentyńczyków wzrosła do pięciu punktów, za Komendę i Lipińskiego weszli Gryc i Bieńkowski. Zmiany jednak nie pomagały, to gra siatkarzy z Ameryki Południowej napędzała się z akcji na akcję. Pojedyncze skuteczne zagrania na siatce nie wystarczyły, by realnie zagrozić Argentyńczykom. Dwa efektowne, punktowe bloki w decydującym momencie seta dały wygraną zawodnikom z Argentyny. Dzięki temu zwycięstwu siatkarze Alejandro Grossiego zapewnili sobie udział w walce o ćwierćfinał, natomiast Polakom pozostaje gra o dziewiąte miejsce.

Argentyna – Polska 3:1
(32:30, 16:25, 26:24, 25:20)

Argentyna: Fernandez (16), Melgarejo (14), Lima (14), Gallego (11), Lazo (9), Sanchez (3), Danani (libero) oraz Vieira (1), Luengas, Ramella, Bitar i Johansen
Polska: Lipiński (21), Halaba (16), Śliwka (13), Kania (9), Komenda (3), Lemański (2), Popiwczak (libero) oraz Gryc (4), Szymura (3), Mordyl (3) i Bieńkowski