Strona Główna > Aktualności > mistrzostwa świata > I runda mistrzostw świata juniorów zakończona

I runda mistrzostw świata juniorów zakończona

Turcja, Kanada, Rosja, Argentyna, Brazylia, Chiny, Włochy i Słowenia to zespoły, które będą walczyć o czołowe miejsca w MŚ juniorów. Wśród najlepszych w Meksyku zabrakło niestety biało-czerwonych, którzy z siedmioma innymi zespołami zagrają o miejsca 9-16.

Grupa A

Od początku spotkania z Egiptem wyraźnie lepszym zespołem była reprezentacja Turcji. Egipcjanie popełniali dużo niewymuszonych błędów i długo nie byli w stanie zatrzymać ataków przeciwników. Dopiero efektowna gra Ahmeda Saada pozwoliła siatkarzom z Egiptu doprowadzić do wyrównania w końcówce. Podopieczni trenera Grzegorza Rysia nie wykorzystali jednak nadarzających się szans i ostatecznie przegrali pierwszego seta 28:30. Kolejne partie toczyły się już pod dyktando Turków, którzy na początku każdego z setów budowali wyraźną przewagę, utrzymując ją do końca. Siatkarze Barisa Ozdemira byli lepsi od przeciwników w każdym elemencie. Na uwagę zasługuje postawa Yasina Aydina, który zdobył w tym meczu 16 punktów, (47% skuteczności) czyli dwa razy więcej niż drugi najlepiej punktujący reprezentant Turcji – Osman Cagatay Durmaz (8 punktów, 46% skuteczności). Dzięki zwycięstwu 3:0 Turcy zapewnili sobie awans do dalszej fazy rozgrywek z pierwszego miejsca w tabeli.

Turcja – Egipt 3:0
(30:28, 25:15, 25:18)

Pierwsze akcje meczu były wyrównane, jednak już po pierwszej przerwie technicznej Kanadyjczycy zaczęli wychodzić na prowadzenie. Meksykanie pomimo mocnych zagrań popełniali dużo błędów, przez co pierwszy set padł łupem przeciwników. Dwie kolejne partie od początku do końca kontrolowali przyjezdni i to oni cieszyli się z gładkiego zwycięstwa 3:0. Statystycznie jednak tylko w przyjęciu gospodarze byli wyraźnie słabsi od rywali (23% skuteczności przy 50% skuteczności rywali). Na wyróżnienie w tym spotkaniu zasługuje Rayan Nickifor, który zdobył aż 23 punkty (16 w ataku, 2 blokiem oraz 5 zagrywką). Pojedynek ten decydował, kto pozostanie w walce o medale. Dzięki zwycięstwu za trzy punkty to Kanadyjczycy przejdą dalej, a gospodarzom pozostaje walka o 9. miejsce.

Kanada – Meksyk 3:0
(25:17, 25:20, 25:20)

W decydującym o awansie pojedynku pomimo walki Polacy musieli uznać wyższość rywali. Argentyńczycy dzięki temu zwycięstwu wyprzedzili w tabeli o dwa punkty biało-czerwonych, zajmując drugie miejsce. Więcej o tym pojedynku przeczytasz tutaj.

Argentyna – Polska 3:1
(32:30, 16:25, 26:24, 25:20)

Obrońcy tytułu nie pozostawili złudzeń, kto jest najlepszą drużyną w grupie B i podobnie jak w poprzednich meczach wygrali bez straty seta. Chociaż gra Rosjan nie była pozbawiona błędów, od początku do końca to oni kontrolowali sytuację na boisku, nie pozwalając przeciwnikom w żadnym z setów zdobyć dwudziestu punktów. Jedynie na początku pierwszej i drugiej partii Amerykanie prowadzili dwoma punktami, jednak podopieczni trenera Nikołajewa szybko odrabiali straty i z czasem zaczęli dominować na boisku. Od drugiego seta rosyjski szkoleniowiec zdecydował się dać odpocząć swoim podstawowym zawodnikom i resztę spotkania rozegrali rezerwowi. Rosjanie bardzo dobrze przyjmowali (73% skuteczności), co przekładało się na wysoką skuteczność w ataku (51%). Reprezentanci USA natomiast pomimo dobrego przyjęcia (48% skuteczności) nie radzili sobie na siatce, często nie mogąc przebić się przez rywali.

USA – Rosja 0:3
(17:25, 17:25, 15:25)

Na początku spotkania gra Irańczyków obfitowała w błędy własne, natomiast Kubańczycy bardzo dobrze prezentowali się w ataku, dzięki czemu to oni wygrali pierwszego seta. W drugiej odsłonie spotkania nie było już tak łatwo, pomimo dobrej postawy Osmanego Uriarte to przeciwnicy utrzymywali przewagę. Reprezentanci Iranu nie wstrzymywali ręki w ataku, a ich obrona uległa wyraźnej poprawie, coraz częściej blokowali zagrania rywali i to oni zapisali dwa kolejne sety na swoim koncie. Pomimo walki o każdą piłkę oraz dobrej gry blokiem Kubańczycy nie byli w stanie odwrócić losów meczu i po porażce w czwartym secie do 18 musieli uznać wyższość rywali. W czterosetowym pojedynku obie drużyny zapisały na swoim koncie po 14 punktowych bloków, nie przeszkodziło to jednak drużynie z Iranu utrzymać 45-procentową skuteczność w ataku. Kubańczycy popełnili więcej błędów własnych oraz mieli problemy z dokładnym przyjęciem. Najlepiej punktującym zawodnikiem spotkania był Amin Esmaelinezhad (20 punktów), najwięcej punktów w kubańskim zespole zdobył natomiast Luis Tomas Sosa Sierra – 12. Ten pojedynek jako jeden z nielicznych nie decydował o awansie, gdyż obie drużyny miały na swoim koncie już dwie porażki.

Iran – Kuba 3:1
(18:25, 25:17, 25:18, 25:18)

Mecz niepokonanych do tej pory w grupie C drużyn od początku był bardzo zacięty. Zawodnicy obu zespołów efektowne zagrania przeplatali z prostymi błędami, głównie w polu zagrywki. Przy głośnym wsparciu publiczności przez większość setów trwała walka punkt za punkt, a dopiero w końcówkach rozstrzygało się, która reprezentacja zapisze daną partię na swoje konto. Obaj rozgrywający równomiernie rozkładali atak pomiędzy zawodników. W brazylijskiej drużynie trzech siatkarzy miało taką samą zdobycz punktową w tym elemencie, po dwanaście „oczek” zdobyli: Rodrigo, Douglas oraz Ciao. W chińskim zespole najlepiej atakowali Zhejia Zhang (13 punktów, 50% skuteczności), Libin Liu (12 punktów, 48% skuteczności) i Runtao Xia (10 punktów, 37% skuteczności). O tym, że to Brazylijczycy wygrali całe spotkanie, zdecydowała głównie ich mocna zagrywka oraz mniej błędów własnych.

Chiny – Brazylia 1:3
(24:26, 22:25, 25:23, 22:25)

Przez pierwszą połowę inauguracyjnego seta gra była wyrównana, następnie Słoweńcy zbudowali przewagę, którą utrzymali do końca. Druga odsłona spotkania miała podobny przebieg. Podopieczni Iztoka Kšeli pomimo dużej liczby błędów własnych wyraźnie górowali na siatce, najczęściej ataki rywali blokował Jan Kozamernik. Dwie kolejne partie padły jednak łupem Francuzów, w których liderami byli Jean Patry oraz Timothée Carle. Przed decydującym setem obie drużyny miały taką samą ilość małych punktów (94:94). Równie emocjonująca i wyrównana była piąta partia, w której chociaż od początku kilka „oczek” przewagi mieli Słoweńcy, nie wykorzystali szans na zakończenie meczu i dopiero po ciekawej i długiej grze na przewagi zdołali pokonać przeciwników. Gra w ataku obu zespołów była bardzo zbliżona (62 punkty i 42% skuteczności Słoweńców oraz 63 punkty i 43% skuteczności Francuzów), jednak podopieczni Iztoka Kšeli o osiem razy więcej zablokowali rywali. Właśnie dobra gra blokiem pozwoliła Słoweńcom mimo większej ilości błędów pokonać dobrze dysponowanych Francuzów. Za sprawą zwycięstwa reprezentacja Słowenii awansowała z drugiego miejsca do kolejnej fazy rozgrywek, o jeden punkt wyprzedzając w tabeli Francję.

Francja – Słowenia 2:3
(22:25, 22:25, 25:21, 25:23, 18:20)

Chociaż Japończycy nie wygrali żadnego pojedynku w tych mistrzostwach, a Włosi byli dotąd drużyną niepokonaną, siatkarze Shingo Sakaiego postawili trudne warunki. W pierwszej partii reprezentanci Włoch od początku kontrolowali przebieg seta, ich przeciwnicy popełniali dużo błędów w polu zagrywki. W drugiej odsłonie spotkania obie drużyny skuteczne akcje przeplatały prostymi błędami, jednak spokojniej w końcówce zagrali Japończycy, doprowadzając do remisu w setach. Najbardziej emocjonujący był trzeci set, podczas którego przez cały czas drużyny grały punkt za punkt i dopiero więcej zimnej krwi zachowanej podczas gry na przewagi pozwoliło zakończyć tego seta na korzyść drużyny z Włoch. Podbudowani zwycięstwem Włosi od początku czwartej partii zdominowali grę, wygrywając do 12. Statystyki obu drużyn są bardzo zbliżone, jednak Japończycy popełnili aż dziesięć błędów własnych więcej do przeciwników, co wyraźnie rzutowało na wynik. Najlepiej punktującymi zawodnikami drużyn byli Ataru Kumakura oraz Tiziano Mazzone, obaj zdobyli po 14 punktów.

Japonia – Włochy 1:3
(20:25, 25:23, 28:30, 12:25)