Strona Główna > Aktualności > Puchar Świata > PŚ: Pewna wygrana Włochów, gospodarze na kolanach

PŚ: Pewna wygrana Włochów, gospodarze na kolanach

Rywalizacja Włochów z Japończykami pokazała, jak silną drużyną stają się reprezentanci Półwyspu Apenińskiego, kiedy tylko da im się możliwość rozwinięcia skrzydeł. W żadnym z setów nie pozwolili oni gospodarzom przeskoczyć pułapu 21 oczek i szybko wygrali 3:0.

Dobre wejście w mecz zanotowali Włosi, którzy szybko przystąpili do budowania zapasu punktowego. Po mocnym uderzeniu Ivana Zaytseva Italia miała cztery oczka zaliczki (7:3), jednak gdy Kunihiro Shimizu zablokował Filippo Lanzę, podopieczni Gianlorenzo Blenginiego prowadzili 8:6 na pierwszej przerwie technicznej. Japończycy brylowali w grze obronnej, a niezła skuteczność w ataku Yuki Ishikawy pozwoliła im doprowadzić do remisu po 12. Ogromna siła w ofensywie była wyraźnym atutem Azzurich, a w elemencie tym raz po raz swoimi umiejętnościami popisywał się Osmany Juantorena, dzięki czemu przyjezdni odzyskali dwa oczka nadwyżki na drugim regulaminowym czasie. Gospodarze walczyli dzielnie i usilnie starali się przełamać rywali, ale drużyna z Europy za sprawą ponownych udanych ataków Zaytseva i Lanzy zachowywała inicjatywę i dwupunktową zaliczkę (20:18). Chociaż w końcówce gracze z Kraju Kwitnącej Wiśni odrobili jeszcze kilka punktów, to zagrywka w aut Daisuke Yako dała zwycięstwo Włochom w stosunku 25:21.

Początek drugiej odsłony miał wyrównany przebieg. Gospodarze starali się nie odstawać od rywali w ofensywie, a oba zespoły prezentowały swoje możliwości w polu zagrywki. Po udanym ataku Akihiro Yamauchiego to Japończycy byli minimalnie lepsi na pierwszym regulaminowym czasie, a w środkowej fazie seta podopieczni trenera Masashi Nambu utrzymywali się na czele (12:10). Sprytnym serwisem starali się kłaść podwaliny pod udane akcje. Receptą na pokonanie Italii wydawało się wykorzystywanie swoich szans w ataku, co miejscowi czynili, lecz w okolicach drugiej przerwy technicznej Juantorena z precyzją chirurga trafił w sam narożnik boiska, a Simone Giannelli zapunktował blokiem, przez co Azzurri odzyskali inicjatywę (16:15). W newralgicznym momencie dzięki bardzo dobrej grze na siatce goście odskoczyli na cztery oczka (22:18) i już nie wypuścili wygranej z rąk. Pomogły im w tym błędy własne Japonii. Włochy zwyciężyły 25:20.

Niesieni już na fali siatkarze z Półwyspu Apenińskiego świetnie otworzyli trzeciego seta. Atomowe uderzenia Zaytseva w połączeniu z równie dynamicznymi zagrywkami Juantoreny dały Italii prowadzenie 7:2. Gdy Simone Buti zapunktował ze środka, Japończycy przegrywali 2:8 na pierwszej przerwie technicznej. Podopieczni Gianlorenzo Blenginiego wyraźnie nabrali wiatru w żagle. Wykazując się czujnością w bloku, mieli już osiem oczek przewagi (12:4). Kiedy niezłą postawę w polu serwisowym zaprezentował Masahiro Yanagida, gospodarzom udało się odrobić kilka punktów, lecz Azzurri cały czas dominowali na parkiecie, prowadząc 16:9 na drugim regulaminowym czasie. Yanagida wyraźnie wziął ciężar gry na swoje barki i jego skuteczne ataki pozwoliły Azjatom zbliżyć się już na trzy oczka (14:17), ale w pojedynkę nie był w stanie przeciwstawić się grającym jak z nut rywalom. Włosi byli już na prostej drodze do końcowej victorii, a walnie przyczynił się do tego Zaytsev, który raz po raz strzelał jak z armaty w polu zagrywki. Kolejnym asem serwisowym zakończył pojedynek. Italia wygrała 25:15 i w całym meczu 3:0.

Włochy – Japonia 3:0
(25:21, 25:20, 25:15)

Włochy: Zaytsev (16), Juantorena (13), Lanza (10), Piano (6), Buti (4), Giannelli (3), Colaci (libero) oraz Sottile i Vettori
Japonia: Yanagida (15), Shimizu (12), Ishikawa (6), Suzuki (4), Yamauchi (3), Fukatsu, Nagano (libero) oraz Dekita (1), Yoneyama (1), Takahashi, Abe, Yako i Asano