Strona Główna > Aktualności > Puchar Świata > PŚ: Nie ma mocnych na Amerykanów, Egipt na tarczy

PŚ: Nie ma mocnych na Amerykanów, Egipt na tarczy

Trzech krótkich setów potrzebowali Amerykanie, żeby podporządkować sobie słabiej spisujących się Egipcjan. Wynik ten oznacza, że wciąż tylko Polacy i kadra Stanów Zjednoczonych nie odnieśli porażki w tegorocznej edycji Pucharu Świata.

Rywalizacja Amerykanów z Egipcjanami nie miała większej historii. Siatkarze z Egiptu tylko krótkotrwale byli w stanie dotrzymywać kroku pewnym swego rywalom. Dobry start w meczu zapewnił swojej drużynie Abdelhay, szybko jednak sytuację uspokoił Lee, popisując się widowiskowym blokiem. Po krótkotrwałej rywalizacji punkt za punkt w odsłonie premierowej kilka oczek zaliczki wypracowali siatkarze z Egiptu. Pomocną dłoń rywalom podali sami Amerykanie, popełniając kolejne błędy własne. Potknięć nie ustrzegł się też Anderson i tak po autowym ataku asa reprezentacji USA to Egipt prowadził 8:6 podczas pierwszej regulaminowej przerwy w grze. Taki stan rzeczy nie trwał długo, konsekwencja w ataku Amerykanów i czujność trenera Sperawa wyprowadziły siatkarzy ze Stanów Zjednoczonych na prowadzenie 13:11. Tej przewagi Egipcjanie nie byli w stanie już zniwelować, pojedyncze zagrania Elkotba były tylko tłem dla oczek zdobywanych przez rywali. W kluczowym fragmencie partii obie ekipy dzieliło już sześć oczek (13:19). W końcówce seta swoje noty poprawiał jeszcze Anderson, sytuacji reprezentacji Egiptu nie był w stanie uratować nawet Abdelhay. Pewnie triumfując 25:20, podopieczni trenera Sperawa objęli prowadzenie w meczu.

O ile w pierwszych akcjach odsłony premierowej Amerykanie pozwolili rywalom na zbyt wiele, to w partii kolejnej siatkarze trenera Sperawa nie powtórzyli tego błędu. Już pierwsze akcje tej części meczu to mocny start w wykonaniu reprezentantów USA. W ekspresowym tempie Anderson i jego koledzy zostawili rywali w tyle, prowadząc kolejno 4:1 i 8:3. Jak się szybko okazało, była to jedynie próbka możliwości Amerykanów. Kolejne zagrania Andersona i Sandera sprzyjały budowaniu dystansu punktowego, tym bardziej że siatkarze z Egiptu wraz z rozwojem partii popełniali coraz więcej niewymuszonych błędów własnych. Tym samym podczas drugiej przerwy technicznej Amerykanie prowadzili już 16:10. Przy bezsilności Egipcjan w ataku różnica punktowa jeszcze wzrosła, a kiedy przyjmujących rywali swoim serwisem trafnie pocelował Anderson, było już 20:12. W tej partii nic ani nikt nie mógł powstrzymać reprezentantów Stanów Zjednoczonych, partię punktowym serwisem zakończył Holt i Amerykanie wygrali 25:13.

Wyraźnie podenerwowani takim rozwojem wypadków Egipcjanie od błędów rozpoczęli partię kolejną, szybko jednak wracając do gry na styku (4:4). W tej części meczu siatkarze z Egiptu byli w stanie stawiać opór rywalom, spora w tym zasługa czujnego w bloku Thakila. Tym samym, podobnie jak w partii premierowej, podczas pierwszej regulaminowej przerwy w grze w lepszej sytuacji był zespół trenera Schehaty, prowadząc 8:7. Jednak również siła bloku Amerykanów dała o sobie znać, a kolejne ataki Sandera pozwoliły siatkarzom ze Stanów Zjednoczonych odzyskać jednopunktową zaliczkę – 12:11. Egipcjanie nie byli w stanie długo utrzymywać kontaktu punktowego, obok Sandera znakomicie prezentował się Anderson, co pozwoliło nieco bardziej odskoczyć ekipie trenera Sperawa. Grając pod presją, siatkarze z Egiptu popełniali coraz więcej prostych błędów, a niedociągnięcia w ich grze reprezentanci Stanów Zjednoczonych zamieniali na skuteczne kontry, prowadząc w końcówce 21:17. Ataki Abdelhaya i serwis Abdalli przywróciły co prawda nieco nadziei sympatykom reprezentacji Egiptu, złudzenia rywalom odebrał jednak Sander. I triumfując 25:21, Amerykanie wygrali w całym meczu 3:0.

USA – Egipt 3:0
(25:20, 25:13, 25:21)

USA: Sander (14), Anderson (11), Russell (11), Lee (7), Holt (7), Christenson (5), Shoji (libero) oraz Shoji
Egipt: Abdelhay (11), Moneim (5), Elkotb (4), Abou (3), Abdalla (2), Abdelrehim (1), Moawad (libero) oraz Ahmed (1) i Hassan (1)