Strona Główna > Aktualności > rozgrywki młodzieżowe > MŚ juniorów: Jednostronne widowiska i wymęczony triumf Kanady

MŚ juniorów: Jednostronne widowiska i wymęczony triumf Kanady

Większość sobotnich spotkań MŚ juniorów rozstrzygała się w trzech setach. Jedynie Słoweńcy potrzebowali czterech partii do triumfu, najwięcej problemów swoim rywalom sprawili Egipcjanie. Kanada do triumfu potrzebowała bowiem pięciu setów.

Grupa A

Już pierwszy set pokazał, że spotkanie dwóch pokonanych dzień wcześniej drużyn – Egiptu i Kanady – nie będzie łatwe. Inauguracyjna partia długo toczyła się na przewagi, Egipcjanie cieszyli się ze zwycięstwa dopiero po zdobyciu 32. punktu. Chociaż Kanadyjczycy byli wyraźnie lepsi w każdym elemencie, popełnili również bardzo wiele błędów własnych, przez co również kolejna partia po walce na przewagi padła łupem przeciwników. Podrażnieni porażką w dwóch pierwszych setach Kanadyjczycy rozpoczęli kolejną odsłonę spotkania z wysokiego C i wygrali do 19. Podobnie dwie kolejne odsłony spotkania podopieczni Johna Barretta bez większych problemów zapisali na swoim koncie, wygrywając całe spotkanie 3:2. Najjaśniejszymi punktami w kanadyjskim zespole byli Brandon Koppers (30 punktów, z czego 5 blokiem) oraz Ryan Nickifor (26 punktów), zaś po drugiej stronie siatki błyszczał Saad Ahmed (23 punkty).

Egipt – Kanada 2:3
(32:30, 26:24, 19:25, 19:25, 9:15)

Turkom nawet 24 błędy własne nie przeszkodziły w odniesieniu efektownego zwycięstwa nad gospodarzami. Już na początku każdego z setów reprezentanci Turcji budowali przewagę, którą stopniowo powiększali. Chociaż Meksykanie znacznie lepiej przyjmowali, nie przekładało się to na skuteczność na siatce, jedynym zawodnikiem, który zdobył więcej niż dziesięć punktów, był Enrique Ugalde Campo (11 punktów). W tureckiej drużynie natomiast efektownie w bloku prezentował się Osman Cagatay Durmaz (4 punkty w tym elemencie), a w ataku liderami byli Cansin Ogbai Enaboifo (14 punktów) oraz Yasin Aydin (13 punktów).

Meksyk – Turcja 0:3
(16:25, 19:25, 14:25)

Biało-czerwoni w pojedynku z Amerykanami poza pierwszym setem nie mieli problemu z narzuceniem warunków gry i spokojnym zwycięstwem. Więcej o pierwszym wygranym w tym turnieju meczu Polaków przeczytasz tutaj.

Polska – USA 3:0
(25:22, 25:19, 25:14)

W pojedynku niepokonanych drużyn wyraźnie lepszym zespołem byli Rosjanie. Od początku pierwszej partii reprezentanci Rosji stopniowo budowali przewagę, ostatecznie wygrywając do 18. W drugim secie podopieczni trenera Nikołajewa również szybko wyszli na prowadzenie, jednak równie łatwo je stracili. Błędy własne Argentyńczyków i problemy z przyjęciem trudnych zagrywek przeciwników sprawiły, że również ta odsłona spotkania padła łupem Rosjan. W trzecim secie drużyny najdłużej pozostawały w kontakcie punktowym, jednak i tym razem to obrońcy tytułu okazali się drużyną lepszą. Oba zespoły w pojedynku popełniły po 20 błędów własnych. Na uwagę zasługuje dobra postawa Rosjan w polu zagrywki, gdzie aż osiem punktów zdobył Paweł Pankow. W ataku najpewniejszym punktem rosyjskiego zespołu był Dmitrij Wołkow (13 punktów), gra Argentyny w tym elemencie opierała się na Bruno Limie (13 punktów) oraz Nicolasie Lazo (12 punktów).

Rosja – Argentyna 3:0
(25:18, 25:23, 25:20)

Kubańczycy nie mieli żadnych argumentów, by przeciwstawić się ułożonej grze Chińczyków, którzy mogli liczyć na wsparcie kibiców znajdujących się w hali. Reprezentanci Kuby byli słabsi w każdym elemencie, popełniali również bardzo dużo błędów własnych. Trener Genyin Ju wraz ze sztabem przygotował skuteczną taktykę, którą jego podopieczni stopniowo realizowali. Dzięki dobremu przyjęciu Yaochen Yu równo posyłał piłki do swoich kolegów, którzy na przestrzeni całego spotkania utrzymali 54-procentową skuteczność w tym elemencie. Bardzo dobrze funkcjonował chiński blok, którym po cztery punkty zdobyli Libin Liu oraz Zhejia Zhang.

Kuba – Chiny 0:3
(20:25, 16:25, 18:25)

Poza drugim setem, gdzie to Irańczycy początkowo prowadzili kilkoma punktami, reprezentacja Brazylii kontrolowała spotkanie. Brazylijczycy dosłownie zablokowali reprezentantów Iranu, w ciągu trzech setów zdobywając aż 17 punktów w tym elemencie, najwięcej – pięć punktów swoim koncie zapisał Robert. Irańczycy mieli duże problemy z przyjęciem zagrywek przeciwników, co rzutowało na niską skuteczność w ataku. Podopieczni Farhada Nafarzadeha nie mieli żadnych argumentów, by skutecznie przeciwstawić się przeciwnikom. Najlepiej punktujący Irańczyk – Rahman Taghi Zadeh na swoim koncie zapisał 11 punktów, z czego 4 atakiem, zaś najwięcej punktów w zespole z Brazylii zdobył Douglas (15 punktów: 9 atakiem, 4 blokiem oraz 2 zagrywką).

Brazylia – Iran 3:0
(25:11, 25:18, 25:21)

Po wyrównanym początku meczu Japończycy zaczęli stopniowo budować prowadzenie, ostatecznie wygrywając pierwszego seta do 17. W drugiej odsłonie spotkania Słoweńcy po drugiej przerwie technicznej dzięki skutecznym roszadom w składzie najpierw doprowadzili do wyrównania, a następnie dzięki mocnym atakom w końcówce wygrali. Po pierwszym regulaminowym czasie trzeciej partii reprezentanci Słowenii wyszli na prowadzenie, które powiększali i korzystając z błędów przeciwników, również tę odsłonę zapisali na swoim koncie. Czwarty set był najbardziej wyrównany, żadna z drużyn nie była w stanie wyjść na większe niż dwupunktowe prowadzenie. W decydującym momencie więcej zimnej krwi zachowali jednak podopieczni Iztoka Kšeli i to oni cieszyli się z pierwszego zwycięstwa w turnieju. Najlepiej punktującym zawodnikiem spotkania był Toncek Stern (26 punktów), najwięcej punktów w japońskim zespole, czyli 18, zdobył natomiast Tsubasa Hisahara.

Słowenia – Japonia 3:1
(17:25, 25:23, 25:21, 25:22)

Pierwszego seta bez najmniejszych problemów wygrali Włosi. W drugiej odsłonie spotkania długo trwała wyrównana walka, jednak również tym razem to reprezentanci Włoch lepiej rozegrali decydujący fragment. Ostatnią partię podopieczni Michele Totire’a kontrolowali od początku do końca. Francuzi często nie wykorzystywali nadarzających się szans do zdobycia punktu, pomimo dobrego przyjęcia ich skuteczność w ataku wynosiła zaledwie 37%. Siatkarze Trillona Jocelyna popełnili aż 23 błędy własne, przy zaledwie 13 pomyłkach Włochów. Najwięcej punktów w spotkaniu zdobył Sebastiano Milan (15, z czego 14 atakiem i jeden blokiem), we francuskim zespole najczęściej punktował Joachim Panaou, który pomimo rozpoczęcia meczu na ławce rezerwowych zdobył 12 oczek.

Włochy – Francja 3:0
(25:13, 25:23, 25:19)