Strona Główna > Aktualności > mistrzostwa świata > MŚ juniorów: Biało-czerwoni zdecydowanie lepsi od USA

MŚ juniorów: Biało-czerwoni zdecydowanie lepsi od USA

Reprezentacja juniorów pod dowództwem Jakuba Bednaruka ma już za sobą drugi mecz podczas rozgrywanych w Meksyku mistrzostw świata. Po szaleńczej pogoni i wygranej w pierwszej partii dwie kolejne Polacy już w pełni kontrolowali.

Na początku spotkania Polacy popełniali proste błędy, nie potrafili wyprowadzić skutecznego ataku (0:4). Zagrywka w siatkę Bartłomieja Lipińskiego sprowadziła drużyny na pierwszy regulaminowy czas, podczas którego Amerykanie prowadzili aż pięcioma punktami. Biało-czerwoni podobnie jak w poprzednim meczu nie wykorzystywali swoich szans, mieli problem z przebiciem się przez blok. W drużynie USA zdecydowanie ataki kończył Kupono Fey. Gdy przewaga Amerykanów wzrosła do sześciu punktów, o czas poprosił trener Jakub Bednaruk. Po przerwie Polacy uspokoili swoją grę, zaczął funkcjonować blok. Chociaż biało-czerwoni odrobili kilka punktów, to reprezentanci USA po ataku Feya zeszli na drugą przerwę techniczną, prowadząc 16:13. Coraz lepsza gra w ataku Aleksandra Śliwki pozwoliła zmniejszyć przewagę rywali do jednego punktu. Przy trudnej zagrywce Bartłomieja Lemańskiego Polacy doprowadzili do remisu, a po czasie na życzenie amerykańskiego szkoleniowca zaczęli budować prowadzenie (19:29, 21:19). W końcówce ataki z trudnych piłek skutecznie kończył Paweł Halaba. Pierwszego seta zakończył skuteczny atak z prawego skrzydła.

Od początku drugiej odsłony spotkania Amerykanie mieli problem z przyjęciem mocnych zagrywek przeciwników, jednak nadrabiali skutecznością w ataku (8:7). Polacy również kontynuowali zdecydowaną grę, nie odpuszczali, a efektownie punktował Bartłomiej Lipiński. Dłuższy czas trwała walka punkt za punkt, dopiero w drugiej części seta za sprawą pewnej gry naszych skrzydłowych – Aleksandra Śliwki i Pawła Halaby – biało-czerwoni wyszli na prowadzenie, a o czas poprosił trener Daniel Friend (19:16). Przerwa na życzenie szkoleniowca nie pomogła młodym reprezentantom USA uspokoić momentami chaotycznej gry. Pomimo kolejnych zmian w amerykańskim zespole i dobrej gry w ataku Jeffreya Jendryka Polacy nie mieli problemów z utrzymaniem przewagi i wygraniem tej odsłony spotkania do 19.

Trzeciego seta zespół z USA rozpoczął w zupełnie zmienionym ustawieniu, jednak nie pomogło to podopiecznym trenera Frienda, bowiem pierwsze akcje tej partii również należały do Polaków, którzy trudną zagrywką Aleksandra Śliwki sprawiali duże problemy amerykańskim przyjmującym. Nie do zatrzymania był Bartłomiej Lipiński (8:3). Przewaga biało-czerwonych stopniowo rosła, będący pod presją przeciwnicy popełniali coraz więcej prostych błędów. Chociaż kilka skutecznych akcji rozegrał Christopher Nugent, strata reprezentantów USA była bardzo wyraźna (10:16). Rozpędzeni Polacy byli nie do zatrzymania. Przy bezpiecznej przewadze trener Bednaruk zdecydował się na zmiany: Śliwkę zmienił Rafał Szymura, a następnie na boisko weszli również Krzysztof Bieńkowski i Paweł Gryc. Roszady w składzie nie wybiły młodych siatkarzy reprezentacji Polski z rytmu. Jednostronnego seta, a zarazem cały mecz zakończył błąd w polu zagrywki Johna Hatcha.

Polska – USA 3:0
(25:22, 25:19, 25:14)

Polska: Komenda (1), Lemański (5), Halaba (10), Śliwka (10), Kania (6), Lipiński (16), Popiwczak (libero) oraz Gryc (2), Depowski, Bieńkowski i Szymura
USA: Jendryk (11), Fey (6), Hatch (4), Perinar (4), Kindem (2), Benesh (1), Boehle (libero) oraz Nugent (4), Herriman, Franciskovic, Gevis i Walsh