Strona Główna > Aktualności > turnieje światowe > LE K: O końcowym triumfie Węgierek zdecydował złoty set

LE K: O końcowym triumfie Węgierek zdecydował złoty set

Zakończyły się rozgrywki Ligi Europejskiej kobiet. Po złote medale w tegorocznej edycji sięgnęły reprezentantki Węgier, które w dwumeczu okazały się lepsze od Turcji. O ich wygranej zdecydował jednak dopiero złoty set.

Drugie spotkanie finałowe rozpoczęło się od niezwykle wyrównanej gry obu ekip, a zespół prowadzący zmieniał się co chwila. Atakami co rusz wymieniały się Sandor i Yildirim. Tak naprawdę najczęściej jednak na tablicy wyników widniał remis. W okolicach pierwszej przerwy technicznej zespół z Węgier zaczął budować wyższą przewagę, bowiem do ataku włączyła się Pallag. Taki stan rzeczy nie utrzymał się jednak długo i w końcówce, dzięki świetnym zagraniom Dilik z pola zagrywki to drużyna gospodarzy szybko odskoczyła na cztery punkty. Przewaga trochę rozprężyła szeregi tureckich siatkarek, które straciły w mig nadwyżkę, a zdeterminowane Węgierki poszły za ciosem i triumfowały w partii premierowej.

W tamtym momencie wystarczyłby im tylko set, by odnieść triumf w tegorocznej Lidze Europejskiej. I początkowo wszystko szło zgodnie z planem. Węgierskie siatkarki od początku drugiego seta przeważały i zbudowały w jego trakcie czteropunktową nadwyżkę. Ta na tym poziomie utrzymywała się dłuższy czas, choć w okolicach drugiej przerwy technicznej zaczęła topnieć. Yilidirim i spółka zaczęły grać skutecznie, w poczynania przyjezdnych wkradły się błędy. To sprawiło, że inicjatywa przeszła na stronę gospodarzy i choć w końcówce jeszcze Węgry zerwały się do walki (21:21), to jednak seria czterech punktów Turczynek zakończyła całą odsłonę.

Swojej szansy węgierski team nie wykorzystał także w kolejnej części meczu. W jego trakcie różnica na korzyść Węgierek wynosiła już nawet siedem punktów. Z czasem jednak sytuacja zaczęła się zmieniać. Turczynki dzięki dobrej grze w polu zagrywki i w bloku doprowadziły do remisu, a na koniec odskoczyły przeciwniczkom, po raz kolejny kończąc seta czterema punktami zdobytymi z rzędu.

Niemal cała czwarta odsłona została rozegrana już pod dyktando rozpędzonych miejscowych. Jeszcze w połowie seta węgierski zespół starał się odrobić straty, ale gdy te stopniały do minimum, wyższy bieg ponownie wrzuciły rywalki. Turczynki były skuteczniejsze w każdym elemencie i zasłużenie triumfowały w całym pojedynku. Jako że oba spotkania zakończyły się wygraną za trzy punkty każdego z zespołów, o końcowym rezultacie decydował więc złoty set. W nim trwała bardzo zacięta walka, ale na samym jego początku dwa oczka przewagi wypracowały sobie reprezentantki Węgier, które utrzymywały się na czele cały czas i to one odebrały złote krążki tegorocznej Ligi Europejskiej. Dla grających drugim składem Turczynek walka w finale jest już jednak dużym osiągnięciem.

Turcja – Węgry 3:1
(23:25, 25:21, 25:21, 25:18)
złoty set: 15:13 dla Węgier

I mecz: 3:0 dla Węgier

Turcja: Yilmaz (6), Yilidirim (15), Dagdelenler (11), Boz (12), Gurkaynak (12), Aydinogullari (1), Ersari (libero) oraz Guler, Kestirengoz (4), Dilik (5) i Cakiroglu
Węgry: Vacsi (4), Sandor (19), Talas (4), Dobi (6), Pallag (13), Horvath (13), Kotel D. (libero) oraz Szombathelyi (libero), Szakmary (2), Kotel Z., Szeles i Liliom (3)