Strona Główna > Aktualności > Puchar Świata > PŚ, gr. A: Amerykanie pokonali włoską przeszkodę

PŚ, gr. A: Amerykanie pokonali włoską przeszkodę

Ekipa Stanów Zjednoczonych przez Puchar Świata idzie jak burza. Podopieczni Johna Sperawa wygrali czwarty mecz - tym razem w pokonanym polu pozostawili Włochów, którzy nie ugrali nawet seta. Mimo wyniku 3:0 Jankesi nie mieli łatwej przeprawy.

Mocny atak Ivana Zaytseva rozpoczął sobotni pojedynek. Już na początku Amerykanie narzucili swoje tempo gry, po bloku na Osmanym Juantorenie drużyny zeszły na pierwszy regulaminowy czas (8:5). Po przerwie za sprawą mocnych zagrywek Matthew Andersona reprezentanci USA jeszcze powiększyli przewagę. Kolejną dobrą serię przerwał dopiero atak Juantoreny (10:14), jednak Włosi wciąż nie mieli argumentów, by przeciwstawić się zdecydowanie grającym przeciwnikom. Zagrywka w siatkę Filippo Lanzy dała sygnał do kolejnej przerwy technicznej, podczas której podopieczni Johna Sperawa prowadzili pięcioma punktami. Głównie dzięki dobrej postawie Zaytseva w ataku oraz problemom z przyjęciem zagrywki Matteo Piano Włosi w drugiej części seta zmniejszyli straty, jednak wyrównana gra nie trwała długo. Skuteczne ataki amerykańskich środkowych oraz ich skuteczna gra blokiem ponownie wyprowadziła reprezentację USA na pięciopunktową przewagę (22:17). Kolejne zmiany nie poprawiały gry włoskiego zespołu. Pierwszą partię zamknął mocnym atakiem Maxwell Holt.

Również drugiego seta punktowym atakiem otworzył Zaytsev. Włosi od pierwszych piłek grali bardziej zdecydowanie, problemy z przyjęciem zagrywki włoskiego atakującego sprawiły, że podopieczni Gianlorenzo Blenginiego prowadzili podczas pierwszej przerwy technicznej pięcioma punktami. Gra pomimo słabego przyjęcia była bardzo ciekawa. Amerykanie stopniowo odrabiali straty. Po mocnym ataku Andersona przewaga Włochów wynosiła już tylko jeden punkt, a przy trudnej zagrywce Davida Lee została zniwelowana (13:13). Gra wyrównała się. Atak z drugiej piłki Micah Christensona dał sygnał do drugiego regulaminowego czasu (16:15). Amerykanie głównie przez błędy własne stracili prowadzenie. Rozgorzała walka punkt za punkt. Po jednej stronie pewnie punktowali Zaytsev i Lanza, po drugiej Aaron Russell i Taylor Sander (22:22). Spokojniej końcówkę seta rozegrali Amerykanie i to oni po ataku Russella cieszyli się ze zwycięstwa w tym secie.

Otwarcie trzeciej odsłony spotkania było wyrównane, jednak przed pierwszą przerwą techniczną z powodu problemów ze stopą z boiska zszedł Ivan Zaytsev, a jego zmiennik – Luca Vettori już przy pierwszym ataku został zablokowany (5:8). Amerykanie po przerwie technicznej kontynuowali zdecydowaną grę w ataku, Christenson ciekawie prowadził grę. Chociaż Zaytsev poza boiskiem wymagał pomocy fizjoterapeuty, powrócił na boisko i efektownie kończył kontrataki (12:13). Reprezentanci USA mieli duże problemy z przyjęciem zagrywek Olega Antonova, przez co stracili całą przewagę, a o czas poprosił John Speraw (13:14). Na drugą przerwę techniczną drużyny zeszły po skutecznym ataku Lanzy (16:15). W kolejnej części seta rozgorzała wyrównana walka, żadna reprezentacja nie była w stanie zbudować prowadzenia, trwała walka punkt za punkt. Bezsprzecznym liderem włoskiego zespołu był Zaytsev. Autowy atak Lanzy dał piłkę meczową Amerykanom, jednak Włosi dzięki atakowi Simone Giannellego obronili ją. Podczas gry na przewagi więcej zimnej krwi zachowali reprezentanci USA i to oni po asie serwisowym Aarona Russella mogli dopisać kolejne zwycięstwo do swojego konta.

MIP: David Lee

USA – Włochy 3:0
(25:18, 25:23, 29:27)

USA: Anderson (17), Russell (11), Lee (11), Sander (10), Holt (7), Christenson (6), Shoji E. (libero) oraz Holmes
Włochy: Zaytsev (19), Lanza (11), Giannelli (4), Juantorena (3), Buti (2), Piano (2), Colaci (libero) oraz Anzani (4), Antonov (3), Sottile, Vettori, Sabbi i Massari