Strona Główna > Aktualności > Puchar Świata > PŚ: Rosjanie pokonali Tunezyjczyków, dwa oblicza Sbornej

PŚ: Rosjanie pokonali Tunezyjczyków, dwa oblicza Sbornej

Reprezentacji Tunezji nie udało się sprawić niespodzianki w meczu z Rosjanami. Ba, nie ugrała mistrzom olimpijskim nawet historycznego seta, choć najbliżej osiągnięcia tego celu była w trzeciej odsłonie, w której poległa dopiero po walce na przewagi

W początkowej fazie spotkania Tunezyjczycy próbowali dotrzymać kroku rywalom. Asem serwisowym popisał się nawet Karamosli, ale dość szczęśliwa zagrywka Grankina, a następnie potężny atak Muserskiego spowodowały, że inicjatywę na boisku powoli zaczęli przejmować podopieczni trenera Alekny. Siatkarze z Afryki mieli coraz większe problemy z przyjęciem, co automatycznie przekładało się na możliwość wyprowadzania przez Sborną kontr lub zatrzymywania rywali blokiem. Kolejne błędy tunezyjskich zawodników przybliżały Europejczyków do zwycięstwa w premierowej odsłonie. Wprawdzie przedstawicieli Afryki stać było na wykonanie ładnej akcji na środku siatki oraz zatrzymanie przeciwników blokiem, ale pojedyncze jaskółki wiosny nie uczyniły, a w dalszym ciągu mistrzowie olimpijscy w pełni kontrolowali boiskowe wydarzenia. Im bliżej końca seta, tym obaj szkoleniowcy więcej rotowali składem, ale nie miało to większego wpływu na wynik. Ostatecznie mocne zbicie Poletajewa i błąd Garciego przypieczętowały przekonujące zwycięstwo Sbornej w tej części meczu (25:17).

W drugiej partii Rosjanie pozwolili rywalom na grę cios za cios tylko do stanu 3:3. Dwie punktowe zagrywki Michajłowa sprawiły, że ponownie zaczęli przejmować inicjatywę na boisku. W dodatku mistrzowie olimpijscy dołożyli szczelny blok, dzięki któremu na pierwszym czasie technicznym osiągnęli już czteropunktowe prowadzenie. W kolejnych minutach punktową zagrywką popisał się Grankin, a podopieczni trenera Alekny grali spokojnie i bardzo swobodnie. Pozwalali sobie nie tylko na grę skrzydłami, ale też przez środek, gdzie dobrze prezentował się Wolwicz. Tunezyjczyków stać było na pojedyncze udane akcje, ale sporo radości sprawiło im zatrzymanie Siwożeleza blokiem. Mogli też liczyć na kilka błędów rywali w polu serwisowym, lecz de facto nie miały one większego przełożenia na wynik. Tym bardziej, że Rosjanie przypomnieli sobie o dobrej grze w bloku. Przy dużej różnicy punktowej pomiędzy oboma zespołami Alekno zdecydował się na szereg zmian, ale jego podopieczni nadal dominowali nad przeciwnikami na siatce. W efekcie ta część meczu padła łupem mistrzów olimpijskich 25:16, a zakończył ją błąd dotknięcia siatki przez Tunezyjczyków.

W trzeciej odsłonie sygnał do ataku Europejczykom próbował dać Muserskij, ale i on raz został zatrzymany przez przedstawicieli Afryki. Ponadto zdecydowanie poprawili oni skuteczność w ataku, co zaowocowało tym, że co rusz na świetlnej tablicy pojawiał się remis. Szczególnie dobrze prezentował się Ben Othmen Miladi, a błędy rywali w polu serwisowym nie pozwalały faworytom wypracować sobie bezpiecznego prowadzenia. Dopiero po drugiej przerwie technicznej mistrzowie olimpijscy zaczęli odskakiwać od Tunezyjczyków, po bloku zyskali trzy oczka przewagi. Ale przedstawiciele Afryki nie zamierzali się poddawać. Stać było ich jeszcze na zryw, a po dobrych serwisach Moalli i Naggi zdołali wrócić do gry (22:22). Następnie mieli nawet dwie piłki setowe. Ale ostatnie słowo należało do podopiecznych trenera Alekny, którzy dwoma blokami przypieczętowali drugie zwycięstwo w Pucharze Świata.

Rosja – Tunezja 3:0
(25:17, 25:16, 29:27)

Rosja: Muserskij (13), Własow (11), Michajłow (9), Grankin (4), Wolwicz (6), Siwożelez (8), Janutow (libero) oraz Poletajew (4), Kurkajew (1), Iljinych (3), Butko i Spiridonow
Tunezja: Miladi M. (10), Miladi N. (3), Karamosli (3), Tara (2), Garci (1), M’rabet, Korbosli (libero) oraz Nagga (10), Kaabi (5), Moalla (4), Agrebi (1) i Jerbi