Strona Główna > Aktualności > Puchar Świata > PŚ: Wygrana Włochów zainaugurowała turniej

PŚ: Wygrana Włochów zainaugurowała turniej

Rywalizację męskich reprezentacji o kwalifikację olimpijską rozpoczęło spotkanie Kanadyjczyków z Włochami. Kanadyjski zespół borykał się z wieloma problemami, ale ostatecznie zdołał urwać seta lepiej prezentującemu się rywalowi.

Od początku spotkania bardziej zdecydowanie grali Włosi (4:1). Sprytne zagranie Filippo Lanzy sprowadziło drużyny na pierwszą przerwę techniczną, podczas której reprezentanci Włoch prowadzili trzema punktami. Kanadyjczycy popełniali wiele błędów własnych, zaś podopieczni Gianlorenzo Blenginiego coraz pewniej blokowali kolejne zagrania rywali. Ciekawie grę włoskiego zespołu prowadził Simone Giannelli, często gubiąc blokujących przeciwników. Problemy reprezentantów Kanady mnożyły się, poza pojedynczymi atakami Nicholasa Hoaga i Gavina Schmitta Kanadyjczycy wciąż popełniali wiele błędów. Dodatkowo po jednej z akcji Graham Vigrass doznał urazu, gdyż po bloku spadł na stopę przeciwnika. Efektowny pojedynczy blok Matteo Piano na Justinie Duffie dał sygnał do drugiej przerwy technicznej (16:11). Włosi prezentowali bardziej spokojną i ułożoną grę, wysoką skuteczność w ataku utrzymywał Ivan Zaytsev. Pomimo wyraźnie lepszej postawy w ataku w drugiej części seta problemy z przyjęciem i niewymuszonymi błędami własnymi uniemożliwiły siatkarzom z Kanady odrobienie strat. Chociaż Kanadyjczycy obronili kilka piłek setowych, to Włosi po autowej zagrywce Gordona Perrina cieszyli się ze zwycięstwa w pierwszym secie.

Efektowne ataki Perrina otworzyły drugiego seta. Od początku obie drużyny popełniały dużo błędów własnych (6:6). Atak Gavina Schmitta po bloku w aut sprowadził zespoły na regulaminowy czas (8:6). Za sprawą dobrej postawy Osmany’ego Juantoreny na siatce Włosi nie tylko odrobili straty, ale i zaczęli budować przewagę (9:8). Ta sytuacja nie trwała jednak długo, gdyż reprezentanci Włoch mieli problemy z przyjęciem zagrywek Dustina Schneidera, przez co zaczęli popełniać błędy (11:10). Rozpoczęła się walka punkt za punkt. Na drugą przerwę techniczną drużyny zeszły po zdecydowanym ataku Juantoreny po bloku w aut (16:14). Po czasie Włosi przejęli kontrolę nad grą, poprawiając skuteczność na siatce. As serwisowy Juantoreny skłonił trenera Glenna Hoaga do wzięcia czasu (17:21). Giannelli równomiernie rozkładał atak, a jego koledzy z zespołu kończyli kolejne akcje. As serwisowy Zaytseva zamknął tę odsłonę spotkania.

Od początku trzeciego seta akcje były długie i ciekawe. Kanadyjczycy poprawili skuteczność, przestali oddawać punkty po niewymuszonych pomyłkach, dzięki czemu ich przewaga stopniowo rosła (12:9). Efektownie atakowali Perrin i Schmitt. Gra Włochów obfitowała w błędy, po kolejnym autowym ataku Juantoreny o czas poprosił włoski szkoleniowiec (12:18). Po przerwie zawodnicy z Włoch poprawili swoją grę, jednak przewaga przeciwników wciąż była wyraźna. Gdy po mocnym zagraniu Ivana Zaytseva prowadzenie Kanadyjczyków zmalało do trzech punktów, przerwę na życzenie wykorzystał Glenn Hoag (19:16). Dobra postawa na siatce Zaytseva oraz niewymuszone błędy reprezentantów Kanady sprawiły, że na tablicy wyników pojawił się remis (20:20). Podopieczni Glenna Hoaga nie poddawali się, po asie serwisowym Schmitta ponownie wyszli na prowadzenie, a drugi czas wykorzystał trener Gianlorenzo Blengini. Nie pomogło to jednak jego podopiecznym. Sprytne zagranie Daniela Jensena dało kolejne piłki setowe, a już pierwszą z nich wykorzystał Schmitt.

Chociaż pierwsze akcje czwartego seta należały do Kanadyjczyków, Włosi szybko przejęli kontrolę nad grą (8:3). Podopieczni trenera Hoaga starali się utrzymywać kontakt z rywalem, jednak skrzydłowi reprezentacji Włoch atakowali z wysoką skutecznością. Kolejne efektowne zagrania Lanzy i Butiego sprawiły, że podopieczni trenera Gianlorenzo Blenginiego zbudowali sześciopunktową przewagę, a o czas poprosił Glenn Hoag (12:6). Kanadyjczycy nie byli w stanie zatrzymać rozpędzonych przeciwników. Efektowne zbicie Zaytseva sprowadziło drużyny na przerwę techniczną (16:9). Pomimo kolejnych zmian gra kanadyjskiego zespołu nie poprawiała się, a przewaga Włochów rosła. Jednostronnego seta zakończył pewnym atakiem Ivan Zaytsev.

MVP: Osmany Juantorena

Kanada – Włochy 1:3
(19:25, 20:25, 25:22, 13:25)

Kanada: Perrin (14), Duff (7), Schneider (1), Schmitt (15), Vigrass (1), Hoag (15), Lewis (libero) oraz Vandoorn (6), Verhoeff, Sanders i Marshall
Włochy: Juantorena (14), Giannelli (3), Zaytsev (20), Lanza (15), Buti (7), Piano (9), Colaci (libero) oraz Sottile, Anzani i Massari