Strona Główna > Aktualności > Puchar Świata > PŚ: Wenezuela za słaba na rosyjski zespół

PŚ: Wenezuela za słaba na rosyjski zespół

Udany start w Pucharze Świata zanotowali również Rosjanie, ale reprezentacja Wenezueli sprawiła kłopoty aktualnym mistrzom olimpijskim szczególnie w pierwszej partii. Sborna wygrała ją na przewagi, w kolejnych setach już kontrolowała wydarzenia i wygrała 3:0.

Inauguracja spotkania miała dość wyrównany przebieg. Co prawda po ładnych atakach Maksima Michajłowa Rosjanie odskoczyli na 4:2, ale Wenezuela zaraz odrobiła straty, a dzięki udanemu uderzeniu Fernando Gonzaleza to ona miała oczko nadwyżki na pierwszej przerwie technicznej. Tuż po niej kontrę wykorzystał Kervin Pinerua i drużyna z Ameryki Południowej miała już dwa punkty zapasu (9:7). Podopieczni Vincenzo Nacchiego cały czas naciskali na dużo bardziej utytułowanych rywali, a ci nie wystrzegali się błędów własnych. Wenezuelczycy przez całą środkową fazę seta utrzymywali dwupunktowe prowadzenie, także na drugim regulaminowym czasie po zgrabnym zbiciu Jhoniena Barreto. Sborna jednak nie zamierzała pozwolić przeciwnikom na wygraną, atomowy serwis Michajłowa wyprowadził Rosję na prowadzenie (21:20). Lecz gdy Pinerua odpowiedział tym samym, na tablicy świetlnej widniał remis po 23 i o końcowym wyniku musiała decydować gra na przewagi. W niej świetną pracę na siatce wykonywał Dmitrij Iljinych, a po mocnym zbiciu ze środka Dmitrija Muserskiego Rosjanie wygrali 29:27.

Drugiego seta otworzył skuteczny atak doświadczonego Siergieja Tietiuchina. Wenezuela utraciła nieco wcześniejszego animuszu, a Rosjanie spokojnie prowadzili swoją grę, uzyskując dwupunktową przewagę na pierwszej przerwie technicznej. Po niej triumfatorzy poprzedniej edycji Pucharu Świata wyraźnie zdominowali boisko. Wywierali dużą presję na oponentach, z każdą kolejną akcją budując coraz większy bufor bezpieczeństwa (14:8). Dynamiczne zbicie Iljinycha sprowadziło obie ekipy na drugi regulaminowy czas przy wyniku 16:10 dla Sbornej. Gracze z Ameryki Południowej próbowali bronić się pojedynczymi udanymi uderzeniami Pinerui, lecz byli bezradni wobec prawdziwej siły w ofensywie podopiecznych Władimira Alekny. Na parkiecie zarówno w ataku, jak i polu serwisowym błyszczał Michajłow, a jego zespół pewnie zmierzał do końcowego zwycięstwa, które odniósł w stosunku 25:16 po tym, jak Wenezuelczycy dotknęli siatki.

Rozpędzeni Rosjanie z wysokiego C rozpoczęli trzecią odsłonę. Popis gry na siatce i w polu zagrywki Muserskiego dał Sbornej cztery oczka nadwyżki (5:1), które powiększyli do sześciu na pierwszej przerwie technicznej dzięki znakomitej zagrywce Michajłowa. Gdy do gry w ofensywie intensywnie włączył się Jewgienij Siwożelez przewaga Rosji wzrosła do ośmiu punktów (11:3). Wenezuelczycy próbowali walczyć, ale brakowało im wystarczających środków, aby odeprzeć rosyjską siłę rażenia. Autowy serwis Emersona Rodrigueza zaprowadził wynik 16:8 na drugim regulaminowym czasie. Podopieczni Władimira Alekny zdecydowanie kroczyli do finalnego zwycięstwa. Nawet drobne problemy w przyjęciu nie przeszkadzały im w łatwym kończeniu ataków, bowiem wenezuelska defensywa nie mogła znaleźć na nie recepty. Rosyjski szkoleniowiec wobec komfortowej sytuacji swojego zespołu zdecydował się na zmiany. Na parkiecie pojawili się Ilja Własow i Wiktor Poletajew, którzy zaprezentowali się z dobrej strony. Siwożelez zakończył seta, Rosja zwyciężyła 25:15 i w całym meczu 3:0.

MVP: Maksim Michajłow

Rosja – Wenezuela 3:0
(29:27, 25:16, 25:15)

Rosja: Iljinych (12), Michajłow (12), Muserski (10), Wolwicz (5), Tietiuchin (4), Grankin (1), Obmoczajew (libero) oraz Własow (6), Siwożelez (3), Poletajew (3), Spiridonow (1), Butko, Kurkajew i Janutow (libero)
Wenezuela: Gonzalez F. (9), Pinerua (9), Barreto (3), Gonzalez E. (3), Quijada (2), Carrasco (1), Mata (libero) oraz Rodriguez (3), Rangel (2), Martine (2), Marquez (1), Melean i Marquina (libero)