Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > inne > Skra Bełchatów zagra w Londynie o Puchar Polskich Lotników

Skra Bełchatów zagra w Londynie o Puchar Polskich Lotników

fot. archiwum

12 września w londyńskiej hali Copper Box Arena rozpocznie się największe wydarzenie siatkarskie w historii Anglii od czasu igrzysk olimpijskich w 2012 roku. Udział w London Legacy Cup wezmą siatkarze PGE Skry Bełchatów.

Oprócz bełchatowian na londyńskim parkiecie pojawią się między innymi mistrz Niemiec – VfB Friedrichshafen oraz RC Cannes – mistrz Francji kobiet. Wydarzenie jest efektem wymiany wiedzy pomiędzy świetnie prosperującą polską a rozwijającą się angielską siatkówką.

Polskich akcentów w turnieju nie zabraknie – patronatem wydarzenie objęli ambasador RP w Londynie Witold Sobków, a także prezes Polskiego Związku Piłki Siatkowej Paweł Papke. Dzięki staraniom Ambasady RP w Londynie oraz Polish Heritage Society osiem drużyn walczyć będzie o Puchar Polskich Lotników, a same statuetki ufundowane przez Fundację Stowarzyszenia Polskich Kombatantów zostały zaprojektowane przez znanego polskiego artystę – Roberta Sobocińskiego.

Siatkówka to narodowy sport Polaków, dlatego bardzo cieszy mnie wzrost popularności tego sportu w Wielkiej Brytanii. Jesteśmy bardzo dumni, że trofea będą upamiętniać bohaterstwo polskich lotników, którzy 75 lat temu walczyli w bitwie o Anglię. Polacy stanowili drugą najliczniejszą grupę pilotów alianckich w tej bitwie zaraz po Brytyjczykach. Przez całe lato Ambasada RP w Londynie organizuje szereg wydarzeń upamiętniających poświęcenie polskich lotników „za wolność waszą i naszą” – powiedział ambasador RP w Londynie Witold Sobków.

Unikalny projekt statuetek – odlany z brązu model myśliwca Spitfire o ponad półmetrowej rozpiętości skrzydeł – spotkał się z dużą aprobatą ze strony władz Angielskiej Federacji Siatkarskiej, które chętnie korzystają z polskiej wiedzy siatkarskiej.

Wsparcie turnieju Legacy ze strony Ambasady RP w Londynie idealnie wpasowuje się w koncept całego turnieju, który oryginalnie zrodził się w trakcie naszego pobytu w Polsce, gdzie wraz z przedstawicielami PGE Skry i IBB Polonii Londyn planowaliśmy rozwój angielskiej siatkówki. Najpiękniejszą częścią naszej współpracy jest możliwość upamiętnienia bohaterskich lotników z Polski, którzy byli kluczowi w obronie Wielkiej Brytanii. Możliwość uczczenia polskich bohaterów poprzez Puchary Polskich Lotników i to w tygodniu, w którym obchodzimy 75. rocznicę bitwy o Anglię, jest dla nas czymś naprawdę wyjątkowym – powiedziała prezes Angielskiej Federacji Siatkarskiej – Lisa Wainwright.

W obchody 75. rocznicy bitwy o Anglię włączyli się też biorący udział w turnieju zawodnicy IBB Polonii Londyn, którzy wszystkie mecze nadchodzącego sezonu rozegrają w strojach, na których znajduje się biało-czerwona szachownica Polskich Sił Powietrznych oraz hashtag #BoBPoles, pod którym Ambasada RP w Londynie promuje w mediach społecznościowych dokonania polskich lotników w bitwie o Anglię. 

źródło: pzps.pl

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
inne, rozgrywki towarzyskie

Tagi przypisane do artykułu:
, ,

Więcej artykułów z dnia :
2015-09-07

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2021 Strefa Siatkówki All rights reserved