Strona Główna > Aktualności > Puchar Świata > PŚ K: Chinki triumfatorkami Pucharu Świata

PŚ K: Chinki triumfatorkami Pucharu Świata

Wygraną z reprezentacją Japonii Chinki przypieczętowały swój triumf w tegorocznym Pucharze Świata. W swoim ostatnim pojedynku siatkarki z Chin pozwoliły rywalkom z Japonii ugrać tylko seta, pewnie kontrolując przebieg całego spotkania.

Inauguracja spotkania była wyrównana. Jako pierwsze dwupunktowe prowadzenie zbudowały Chinki (6:4), które dzięki atakowi Changning Zhang i asowi serwisowemu Ni Yan powiększyły je do trzech oczek na pierwszej przerwie technicznej. Japonki miały problemy z wykończeniem swoich ataków, przez co nadwyżka przyjezdnych stopniowo wzrastała (13:8). Podopieczne Lang Ping zdominowały przeciwniczki w tej odsłonie, osiągając sześć punktów zapasu na drugim regulaminowym czasie. Gra zawodniczek z Kraju Środka opierała się głównie na ofensywie, ale gdy gospodyniom udało się kilkakrotnie zatrzymać rywalki blokiem, ich straty zmniejszyły się do trzech oczek (15:18). Chiny jednak nie pozwoliły odebrać sobie inicjatywy, dzięki następnym udanym zbiciom Junjing Yang powróciły do wysokiej przewagi i zdecydowanie wygrały premierową odsłonę 25:17.

Pierwsze minuty drugiej partii ponownie upłynęły pod znakiem walki punkt za punkt. Tym razem w początkowej fazie seta lepsze były Japonki, które po skutecznym zbiciu Haruyo Shimamury wypracowały dwa oczka nadwyżki (6:4), zachowując je na pierwszym regulaminowym czasie. Chinki jednak nie zamierzały składać broni, po punktowej zagrywce Zhang to one wysunęły się na czoło (9:8). Od tego momentu na parkiecie rozgorzała zacięta batalia, a prowadzenie zmieniało strony boiska – raz jedna, raz druga ekipa budowała dwupunktową nadwyżkę. Udane uderzenie Zhang sprowadziło drużyny na drugą przerwę techniczną przy oczku zapasu podopiecznych Lang Ping. Lecz tuż po niej to siatkarki z Kraju Kwitnącej Wiśni błysnęły umiejętnościami. Asy serwisowe Yurie Nabeyi oraz efektowna kontra w wykonaniu Miyu Nagaoki pozwoliły im odskoczyć na trzy oczka (21:18). Podopieczne Masayoshiego Manabe „dowiozły” już tę zaliczkę do końca seta, odnosząc w nim zwycięstwo 25:22.

Na otwarcie trzeciego seta Japonki starały się wypracować dwa oczka przewagi, ale sztukę tę uniemożliwiały im Chinki, co rusz doprowadzając do remisu. Po efektywnym ataku Nagaoki gospodynie były minimalnie lepsze na pierwszej przerwie technicznej, by tuż po niej za sprawą skutecznych uderzeń Sariny Kogi prowadzić 11:9. Gdy do gry w ofensywie intensywnie włączyła się także Nagaoka, zawodniczki z Kraju Kwitnącej Wiśni zbudowały już trzypunktowy zapas na drugim regulaminowym czasie. Chinki jednak nie zamierzały się poddać, zaraz wyrównując wynik (16:16). Na parkiecie rozgorzała prawdziwa bitwa, wicemistrzynie świata próbowały uciec rywalkom, ale te dotrzymywały im kroku (20:20). W końcówce jednak ostatecznie lepsze okazały się Chiny, które za sprawą serii skutecznych ataków wygrały 25:21.

Podbudowane wygraną w poprzednim secie Chinki równie dobrze rozpoczęły czwartą odsłonę. Po bloku Chunlei Zeng na Saori Kimurze prowadziły 5:2, lecz po chwili japońska przyjmująca odblokowała się, a jej skuteczne ataki w połączeniu z asem serwisowym Sakody dały miejscowym wyrównanie po 7. Oba zespoły walczyły niezwykle dzielnie, popisując się technicznymi zagraniami, a wynik cały czas był na styku. Punktowy blok siatkarek z Kraju Środka sprowadził obie ekipy na drugą przerwę techniczną przy ich minimalnej przewadze. Obie ekipy wymieniały się ciosami w ataku, a żadna nie potrafiła zbudować kilkupunktowej nadwyżki. Jednak w newralgicznym momencie to podopieczne Lang Ping wrzuciły wyższy bieg. Skuteczne uderzenie Ting Zhu oraz as serwisowy Xiaotong Liu dały im trzy oczka zapasu (22:19), które to zachowały do samego końca. Chiny zwyciężyły 25:22 i w całym meczu 3:1.

Japonia – Chiny 1:3
(17:25, 25:22, 21:25, 22:25)

Japonia: Koga (20), Nagaoka (19), Shimamura (10), Kimura (3), Otake (3), Miyashita (2), Zayasu (libero) oraz Sato (libero), Sakoda (6) i Nabeya (3)
Chiny: Zhu (27), Zhang (13), Yan (10), Zeng (8), Yang (6), Shen (1), Lin (libero) oraz Wang (libero), Yuan (8), X. Liu (4), Y. Liu (1), Wei i Ding