Strona Główna > Aktualności > Puchar Świata > PŚ K: Amerykanki zgodnie z planem ograły Dominikanę

PŚ K: Amerykanki zgodnie z planem ograły Dominikanę

Mistrzynie świata zgodnie z planem w trzech setach pokonały Dominikanki. Były one od swoich rywalek lepsze w każdym aspekcie siatkarskiego rzemiosła. Teraz muszą trzymać kciuki za reprezentację Japonii, która jeszcze dziś zmierzy się z Chinkami.

Amerykanki weszły w mecz mocno skoncentrowane i zaangażowane, od razu popisując się dużą skutecznością w ataku. Kolejne udane zbicia skrzydłowych Nicole Fawcett i Kelsey Robinson dały im pięciopunktowe prowadzenie na pierwszej przerwie technicznej. Mistrzynie świata były także czujne w bloku, a Dominikanki miały problemy z dokładnym przyjęciem, przez co przegrywały już 5:13. Gdy Tetori Dixon ponownie szczelną „czapą” zatrzymała atak rywalek, Stany Zjednoczone zachowały osiem oczek nadwyżki na drugim regulaminowym czasie. Z każdą kolejną akcją podopieczne Karcha Kiraly’ego powiększały swoją przewagę. Na parkiecie błyszczała Fawcett, kończąc raz po raz swoje próby w ofensywie, dzięki czemu USA wygrało 25:10.

Początek drugiej odsłony był nieco bardziej wyrównany, lecz dla Dominikany zgubne okazały się błędy własne. Po autowym ataku Jineiry Martinez siatkarki z Ameryki Środkowej przegrywały 5:8 na pierwszym regulaminowym czasie. Tuż po nim za sprawą asa serwisowego Prisilli Rivery zdołały jeszcze doprowadzić do remisu po 9, ale Amerykanki nie pozwoliły im na więcej. Dominując w ofensywie, szybko odskoczyły na cztery oczka (14:10). Po drugiej przerwie technicznej Stany Zjednoczone sukcesywnie budowały swoją przewagę, a walnie przyczyniały się do tego ładne uderzenie ze środka Dixon czy punktowa zagrywka Alishii Glass. Seta zamknęła Brayelin Martinez, serwując w siatkę. Amerykanki zwyciężyły 25:19.

Trzecią partię Dominikanki rozpoczęły od świetnej gry w defensywie libero Brendy Castillo, ale nie potrafiły przełożyć tego na bardziej skuteczne akcje w ataku. Sztuka ta natomiast dobrze wychodziła Amerykankom, które wysunęły się na prowadzenie 8:3 na pierwszej przerwie technicznej. Podopieczne Marcosa Kwieka próbowały zmniejszyć dzielący obie ekipy dystans, ale nie przynosiło to wymiernych efektów. Mistrzynie świata efektywnie atakowały ze wszystkich stref, dzięki czemu miały siedem oczek zapasu na drugim regulaminowym czasie. Zawodniczki z Ameryki Środkowej ponadto nie unikały niedokładności w swoich poczynaniach, a w amerykańskich szeregach do gry w ofensywie intensywnie włączyła się Jordan Larson-Burbach. Zbicie Dixon dało Stanom Zjednoczonym zwycięstwo 25:17 i w całym meczu 3:0.

Dominikana – USA 0:3
(10:25, 19:25, 17:25)

Dominikana: Pena (12), Rivera (6), Mambru (4), J. Martinez (2), Vargas, Frica, Castillo (libero) oraz B. Martinez (7), Fersola (2), Dominguez i Binet
USA: Fawcett (15), Dixon (13), Larson-Burbach (11), Robinson (7), Akinradewo (5), Glass (2), Banwarth (libero) oraz Lowe (2), Easy, Hill i Kreklow