Strona Główna > Aktualności > siatkówka plażowa > ME U-20: Holenderki i Norwegowie wyjadą z Cypru ze złotem

ME U-20: Holenderki i Norwegowie wyjadą z Cypru ze złotem

Siatkarki Oranje, Joy Stubbe i Nika Daalderop, zdobyły złote medale mistrzostw Europy do lat 20. W finale Holenderki pokonały duet z Finlandii Sinisalo/Ahtiainen. W turnieju męskim złoto przypadło Norwegom. Ekipie z Francji szansę walki o tytuł odebrała kontuzja.

Nadieżda Makroguzowa i Swietłana Kołomina w meczu o brązowy medal zmierzyły się z Białorusinkami, które po blisko godzinnej walce w półfinale uległy zawodniczkom ze Skandynawii. Być może to właśnie zmęczenie sprawiło, że para Szalejeuskaja/Siakretawa nie była w stanie zagrozić Rosjankom. – Jutro opuszczamy Cypr, zabierzemy ze sobą brązowe medale. Czego chcieć więcej? – mówiła po spotkaniu uradowana Makroguzowa, która w 2013 roku została mistrzynią Europy do lat 18, nie jest więc to jej pierwszy sukces w kategoriach młodzieżowych. – To wspaniały wynik, tym bardziej że jest to pierwszy medal od dwóch lat, jaki udało się zdobyć dla reprezentacji Rosji w młodzieżowych kategoriach wiekowych – dodała Kołomina.

Mecz o 3. miejsce:
Szalajeuskaja/Siakretawa BLR [17] – Makroguzowa/Kołomina RUS [11] 0:2 (16:21, 15:21)

Ciekawie układał się scenariusz pojedynku o krążek z najcenniejszego kruszcu. Joy Stubbe i Nika Daalderop w pierwszym secie musiały uznać wyższość Finek. – Fakt, że przegrałyśmy pierwszego seta, sprawił, że byłyśmy bardziej zdeterminowane, żeby doprowadzić do remisu – przyznała Stubbe. I rzeczywiście druga odsłona tego pojedynku to dominacja Holenderek. Ida Sinisalo i Nina Ahtiainen postawiły wszystko na jedną kartę w tie-breaku, ale minimalnie lepsze były tego dnia Holenderki. – To był nasz siódmy mecz w tym turnieju, który grałyśmy w złych warunkach pogodowych, można więc sobie łatwo wyobrazić, jak zmęczone jesteśmy. Na pewno nie pokazałyśmy pełni naszych możliwości, ale czy to teraz ważne? Wrócimy do domu z najlepszymi wspomnieniami i doświadczeniem, którego nigdy nie zapomnimy – dodała Stubbe.

Finał:
Sinisalo/Ahtiainen FIN [12] – Stubbe/Daalderop NED [10] 1:2
(22:20, 12:21, 13:15)

W sobotę zapadły także rozstrzygnięcia w turnieju męskim. Brązowy medal przypadł w udziale ukraińskiej parze Oleh Płotnicki/Ilja Kowalow. Finowie Santeri Siren i Miro Määttänen jedynie w pierwszym secie byli w stanie przeciwstawić się rywalom. Był to jednak duet słabszy niemal w każdym elemencie siatkarskiego rzemiosła. Ukraińcy poprawili sobie tym samym nastroje po porażce w półfinale z Norwegami. – Porażka w półfinale była rozczarowaniem zarówno dla nas, jak i trenera, ale tamten mecz to już historia. Mieliśmy kolejną szansę na medal i ją wykorzystaliśmy – powiedział Płotnicki. – Nie powtórzyliśmy tych samych błędów, które popełniliśmy w półfinale i było łatwiej wygrać ten mecz – dodał Kowalow. Ukraiński duet to srebrni medaliści ubiegłorocznych mistrzostw świata do lat 19.

Siren/Määttänen FIN [23] – Płotnicki/Kowalow UKR [10] 0:2

(17:21, 13:21)

Na pewno nie tak miał wyglądać mecz finałowy. Ekipa z Norwegii wygrała w miarę pewnie pierwszego seta. Początek drugiego wyglądał jednak fatalnie. Przy stanie 3:0 dla Skandynawów niefortunnej kontuzji kolana doznał jeden z Francuzów – Arnaud Gauthier-Rat. –  Jak wszyscy wiemy, urazy mogą się zdarzyć w każdej chwili. Nie wiem, czy Arnauda problemy z kolanem spowodowało to, że dał on z siebie wszystko w poprzednich meczach – powiedział jego partner, Loiseau. Zdrowia kontuzjowanemu graczowi życzyli także rywale.

Finał:
Gauthier-Rat/Loiseau FRA [12] – Mol/Berntsen NOR [6] – kontuzja w zespole francuskim przy stanie 21:18 i 3:0 w drugim secie dla pary norweskiej

źródło: CEV, inf. własna