Strona Główna > Aktualności > turnieje światowe > LE K: Zacięty bój Greczynek i Węgierek

LE K: Zacięty bój Greczynek i Węgierek

Aż pięciu setów potrzeba było, by wyłonić zwycięzcę pierwszego meczu półfinałowego Ligi Europejskiej kobiet. Bliżej gry w finale rozgrywek są Węgierki, które w pokonanym polu pozostawiły Greczynki. Te jednak nie stoją na straconej pozycji przed rewanżem.

Już na początku spotkania Greczynki narzuciły rywalkom trudne warunki gry, szybko obejmując prowadzenie 4:1. Co prawda Węgierki powoli zaczęły powracać do gry (6:8), jednak tuż po pierwszej przerwie technicznej straciły cztery punkty z rzędu, a o czas zmuszony był poprosić trener Jan de Brandt. W jego drużynie szwankowało przyjęcie i brakowało kończącego ataku. W efekcie na tablicy widniał wynik 19:13. Węgierki nie poddały się jednak i dzięki bardzo dobrej grze Reni Sándor odrobiły straty (22:22), a po dwóch udanych blokach zwyciężyły 26:24.

Wygrana wyraźnie uskrzydliła siatkarki z Węgier, które od początku drugiej odsłony dyktowały warunki (8:4). Co prawda po drugiej przerwie technicznej (16:12) rywalki zdobyły trzy punkty z rzędu, jednak równie szybko podopieczne trenera de Brandta powróciły do bezpiecznej przewagi. Greczynki nie miały już żadnych argumentów w końcówce partii, przegrywając 19:25.

Początek trzeciej partii pozwalał węgierskim kibicom mieć nadzieję, że będzie to ostatnia odsłona tego meczu, bowiem ich drużyna miała na pierwszej przerwie technicznej aż pięć punktów przewagi. Rywalki systematycznie jednak odrabiały straty. Co prawda za pierwszym razem po zbliżeniu się na 9:10 Węgierki zdołały powrócić do gry (16:11), jednak po raz kolejny przerwa wybiła je z uderzenia. Tym samym rywalki ponownie zmniejszyły stratę. W końcówce trwała wyrównana walka, jednak ostatnie akcje należały do Greczynek, które wygrały 25:22.

Porażka w tej partii wyraźnie rozbiła Węgierki, co wykorzystały rywalki, pewnie budując przewagę (8:2). Dzięki skutecznej grze w ataku oraz bloku siatkarki z Hellady utrzymywały kilka punktów zapasu. Co jakiś czas Węgierki próbowały odrobić straty, głównie dzięki skutecznej zagrywce, jednak wystarczyło to tylko do zmniejszenia strat. Ostatecznie to Greczynki wygrały 25:23 i doprowadziły do tie-breaka.

Decydująca partia od początku jednak przebiegała pod dyktando Węgierek. Rywalki co chwila mobilizowały się i zmniejszały straty, jednak było to wszystko, na co było je stać. Liczne błędy własne sprawiły, że to siatkarki trenera de Brandta cieszyły się z wygranej i zbliżyły się do występu w finale rozgrywek Ligi Europejskiej.

Grecja – Węgry 2:3
(24:26, 19:25, 25:22, 25:23, 11:15)

Grecja: Merteki (3), Lamprousi (7), Vasilantonaki (21), Chantava (6), Giota (15), Christodoulou (1), Artakianou (libero) oraz Kelesidou, Nomikou (11), Kiosi (15) i Vergidou (2)
Węgry: Szakmary (17), Dobi (17), Talas (5), Sandor (22), Szeles (2), Pallag (16), Levai (libero) oraz Kötel D. (libero), Kötel Z., Vacsi (5), Szabo i Szombathelyi