Strona Główna > Aktualności > turnieje światowe > LE K: Turczynki o krok od finału

LE K: Turczynki o krok od finału

Siatkarki reprezentacji Turcji wykonały pierwszy krok w kierunku finału Ligi Europejskiej kobiet. W pokonanym polu tym razem pozostawiły siatkarki z Izraela. Okazję do rewanżu będą miały już w najbliższą niedzielę, kiedy to rozstrzygną się losy awansu.

Początek spotkania był wyrównany, minimalnie podczas pierwszej przerwy technicznej prowadziły Turczynki. Chociaż po regulaminowym czasie gospodynie wyszły na dwupunktowe prowadzenie, szybko je straciły, a przyjezdne zaczęły długą serię punktów przy zagrywce Cansu Aydinogullari (10:9). Reprezentantki Turcji efektownie blokowały ataki przeciwniczek, a w tym elemencie prym wiodła Melike Yilmaz. Drużyny na drugi regulaminowy czas zeszły po wykorzystaniu piłki przechodzącej (16:10). Gospodynie długo nie mogły wyjść z trudnego ustawienia, a ich gra była pełna błędów własnych. Efektowną serię siatkarek Goncagüla Dilika przerwało dopiero szczęśliwe zagranie Moran Zur (11:18). Podopieczne Arie Selingera wciąż były tylko tłem dla spokojnie grających Turczynek. Przyjezdne pewnie kontrolowały grę aż do końca seta. Ostatni punkt w tej partii asem serwisowym zdobyła Meryem Boz.

Pierwsze wymiany drugiej odsłony spotkania były ciekawe i pełne obron. As serwisowy Ezgi Dağdelenler dał sygnał do pierwszego regulaminowego czasu, podczas którego trzy punkty przewagi miały Turczynki (8:5). W tym secie przyjezdne nie dominowały aż tak wyraźnie na siatce, a gospodynie często skutecznie omijały blok. Nie przeszkodziło to jednak siatkarkom trenera Tilika utrzymywać kilkupunktowe prowadzenie. Pomimo kolejnych interwencji Arie Selingera i roszad w izraelskim zespole jego podopieczne długo nie potrafiły zniwelować strat (13:16). Chociaż po przerwie technicznej różnica punktowa zmalała do jednego punktu, Turczynki szybko ponownie przejęły inicjatywę i zbudowały przewagę (20:15). W końcówce gospodynie miały problem z przyjęciem mocnych zagrywek Ayse Meis Gürkaynak. Skuteczny atak Ceren Kestirengöz dał reprezentantkom Turcji kolejne piłki setowe (24:17), a zagranie z lewego skrzydła Fatmy Yildrim zamknęło kolejną odsłonę spotkania.

W przeciwieństwie do poprzednich setów trzeciego lepiej rozpoczęła reprezentacja Izraela (6:4, 8:7). Gospodynie grały bardziej zdecydowanie, ich ataki były mocniejsze. Wysoką skuteczność utrzymywała Moran Zur. Akcje były długie i zacięte (12:11). Z czasem Turczynki zaczęły przejmować inicjatywę, jednak przez błędy własne nie były w stanie wyjść na wyraźne prowadzenie (15:15). Dopiero po przerwie technicznej siatkarki z Turcji, głównie dzięki trudnym zagrywkom, zbudowały trzypunktową przewagę. W decydującym momencie seta ponownie uaktywnił się turecki blok (21:17). Chociaż gospodynie do końca walczyły o odwrócenie losów seta, musiały uznać wyższość rywalek, które po efektownym podwójnym bloku cieszyły się ze zwycięstwa w pierwszym meczu półfinałowym.

Izrael – Turcja 0:3
(15:25, 18:25, 20:25)

Izrael: Gluck (4), Starikov (4), Peham S. (2), Devash (5), Zur (12), Kolnogorov, Zinober (libero) oraz Peham D., Saada (1), Shebotarov i Stein
Turcja: Yilmaz (15), Yildirim (13), Dağdelenler (4), Boz (13), Gürkaynak (9), Aydinogullari (4), Kayacan (libero) oraz Güler, Ersari (libero), Kestirengöz (3) i Dilik