Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > Liga Światowa > Kto wygrał Ligę Światową?

Kto wygrał Ligę Światową?

fot. FIVB

19 lipca oczy kibiców siatkówki skupione były na Francuzach, którzy niespodziewanie triumfowali w turnieju finałowym Ligi Światowej. W niedawno opublikowanym rankingu FIVB Les Bleus sklasyfikowani zostali jednak na miejscu 9. Dlaczego?

Liga Światowa to niezwykle trudny i wyczerpujący turniej. Rozgrywki rozpoczynają się tuż po zakończeniu zmagań ligowych i często poprzedzają ważne imprezy międzynarodowe. Chociaż wciąż usłyszeć można, że to impreza czysto komercyjna, komplikująca przygotowania do innych ważnych turniejów, każda ekipa chce w niej wziąć udział. Szczególnie w roku kwalifikacji olimpijskich. FIVB przyciąga bowiem drużyny pokaźną pulą punktów do rankingu, który ma decydujący wpływ na drogę do uzyskania kwalifikacji olimpijskiej.

W celu uatrakcyjnienia zawodów Liga Światowa przeszła sporą reorganizację. Założenie wydawało się proste – ekipy podzielone na trzy dywizje, w każdej z nich występują zespoły o zbliżonym poziomie sportowym, przez co kibice mogą oglądać znacznie więcej wyrównanych i emocjonujących spotkań.

Zwycięzca drugiej dywizji, niejako w nagrodę, poza awansem do najwyższej klasy w kolejnym sezonie otrzymuje także prawo gry w turnieju finałowym pierwszej dywizji.Wszystko do tej pory wydaje się logiczne i sensowne, prawda? Jednak w tym sezonie psikusa organizatorom spłatali Francuzi, którzy po zwycięstwie w drugiej dywizji triumfowali także w turnieju finałowym.

Kilka dni temu światowa federacja opublikowała najnowszy ranking, uwzględniający punkty zdobyte w rozgrywkach Ligi Światowej. Fanów siatkówki, w tym naszych czytelników, zaskoczyła informacja, że zwycięzcą tych rozgrywek została reprezentacja… Serbii, która w finale uległa Les Bleus. I nie jest to błąd, a konsekwencja regulaminu tego turnieju.

W klasyfikacji światowa federacja uwzględniła bowiem Francuzów jako zwycięzców drugiej dywizji, a nie zwycięzców turnieju finałowego. W efekcie Trójkolorowi w tegorocznych rozgrywkach zostali sklasyfikowani na 9. miejscu, ponieważ zgodnie z regulaminem wszystkie osiem ekip z pierwszej dywizji automatycznie zostało sklasyfikowanych na pierwszych ośmiu pozycjach. Tym samym zwycięzcą tegorocznych rozgrywek została druga ekipa turnieju finałowego w Brazylii, czyli Serbowie. I to właśnie oni zgarnęli 50 punktów do rankingu. Les Bleus musieli się zadowolić jedynie 28 punktami.

Powiedzieć, że jestem zły, zszokowany to mało – przyznał Laurent Tillie.Na poziomie etyki jest to nie do zaakceptowania, podobnie jak na poziomie sportowym. Oznacza bowiem, że ranking jest częściowo zamknięty, a regulamin faworyzuje najmocniejszych – dodał rozżalony szkoleniowiec.

Reakcja trenera, jak i kibiców wydaje się nikogo nie dziwić. Trójkolorowi w tegorocznych rozgrywkach Ligi Światowej przegrali tylko jedno spotkanie, a w Rio de Janeiro zaprezentowali znakomitą formę, pomimo iż tydzień wcześniej rozegrali finał swojej dywizji.

Okazuje się zatem, że bycie najlepszym w sportowej walce wcale nie wystarczy, by zostać zwycięzcą rozgrywek. Szkoleniowiec Trójkolorowych zapowiada, że taki obrót wydarzeń tylko zmobilizuje jego podopiecznych do jeszcze większej walki o kwalifikację olimpijską. Z kolei organizatorzy rozgrywek chyba raz jeszcze muszą przemyśleć regulamin.

źródło: inf. własna, lequipe.fr.

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Liga Światowa

Tagi przypisane do artykułu:
, , , ,

Więcej artykułów z dnia :
2015-09-03

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2021 Strefa Siatkówki All rights reserved