Strona Główna > Aktualności > Puchar Świata > PŚ, gr. B: Kubanki bez szans w starciu z Amerykankami

PŚ, gr. B: Kubanki bez szans w starciu z Amerykankami

Na koniec wtorkowych zmagań w Okajamie doszło do bardzo jednostronnego pojedynku, w którym Amerykanki rozgromiły Kubanki, nie wypuszczając ich w żadnym z setów z 15 punktów. Dzięki wygranej umocniły się w czołówce Pucharu Świata.

Kubanki weszły w mecz mocno zaangażowane i od początku dzielnie broniły się przed amerykańskim naporem. Świetna zagrywka Regii Gracii i blok Daymary Lescay dały im prowadzenie 8:7 na pierwszej przerwie technicznej. Na boisku panowała zacięta walka, ale gdy długą wymianę wykończyła Tetori Dixon, Amerykanki odskoczyły na trzy oczka (12:9). Dotychczasową, szczelną kubańską defensywę rozbiły piorunującymi uderzeniami Kimberly Hill i Jordan Larson-Burbach, przez co przewaga USA wzrosła do pięciu punktów na drugim regulaminowym czasie. Od tego momentu gra siatkarek z Ameryki Środkowej utraciła nieco wcześniejszego animuszu. As serwisowy Hill i ładny atak z pipe’a Foluke Akinradewo zaprowadziły wynik 20:13 dla Stanów Zjednoczonych. Szkoleniowiec Karch Kiraly dokonywał wielu roszad w składzie, ale jego podopieczne niezmiennie brylowały na parkiecie, odnosząc zwycięstwo 25:15.

Rozpoczęcie drugiego seta należało do Amerykanek, które po asie serwisowym Dixon wysunęły się na prowadzenie 4:1. Dynamiczne uderzenia z lewej flanki Larson-Burbach i Hill dały Stanom Zjednoczonym pięć oczek nadwyżki na pierwszej przerwie technicznej. Mistrzynie świata wykazywały się także dużą ofiarnością w obronie, co zmuszało trenera Kuby Roberto Garcię do wzięcia przerwy na żądanie i szukania innych rozwiązań personalnych (5:13). Podopieczne Karcha Kiraly’ego były wyraźnie na fali, dominując przede wszystkim w ofensywie, dzięki czemu miały już dziewięć punktów zapasu na drugim regulaminowym czasie. Trener USA dawał szanse pokazania się na boisku wszystkim swoim zawodniczkom, a one go nie zawodziły. Po udanym zbiciu Nicole Fawcett prowadziły 21:9 i pewnie zmierzały do końcowego zwycięstwa. Zagrywka w siatkę Gracii dała Amerykankom wygraną 25:11.

Także w trzeciej odsłonie siatkarki z Ameryki Północnej szybko wypracowały kilka oczek zapasu (6:3). Zawodniczki z Gorącej Wyspy usilnie starały się sforsować amerykański blok, ale próby te często kończyły się niepowodzeniem. Zgrabny atak Fawcett sprowadził obie ekipy na pierwszą przerwę techniczną przy dwupunktowym prowadzeniu Stanów Zjednoczonych. Amerykanki raz po raz popisywały się efektownymi akcjami, utrzymując przeciwniczki na dystans (11:8). W kubańskich szeregach zawodziła organizacja gry, a mistrzynie świata brutalnie wykorzystywały wszystkie niedokładności rywalek. Szybkie zbicie Dixon dało podopiecznym trenera Kiraly’ego czteropunktową przewagę na drugim regulaminowym czasie. W końcówce Kubanki miały problemy z przebiciem się przez górną taśmę. Zatrzymując Jennifer Alvarez, USA zwyciężyło 25:15 i w całym meczu 3:0.

Kuba – USA 0:3
(15:25, 11:25, 15:25)

Kuba: Gonzalez (12), Hernandez (9), Lineares (6), Cajigal (5), Orta (2), Santas, Cruz (libero) oraz Borrero (1) i Abreu
USA: Dixon (13), Hill (9), Larson-Burbach (8), Lowe (6), Glass, Akinradewo (5), Banwarth (libero) oraz Easy (3), Gibbemeyer (4), Fawcett (7) i Robinson (2)