Strona Główna > Aktualności > Puchar Świata > PŚ K, gr. B: Chiny z łatwym zwycięstwem nad Kenią

PŚ K, gr. B: Chiny z łatwym zwycięstwem nad Kenią

Reprezentacja Chin zapisała na swoim koncie kolejne bardzo szybkie zwycięstwo. Walczące o podium Pucharu Świata Azjatki nie dały większych szans drużynie z Kenii, która nie stanowi w tych rozgrywkach groźnego rywala.

Chinki zanotowały mocne wejście w mecz i już od samego początku ruszyły do natarcia. Skuteczne ataki Chunlei Zeng i niedokładności w poczynaniach Kenijek sprawiły, że Azjatki prowadziły już 5:0. As serwisowym Zeng sprowadził obie ekipy na pierwszą przerwę techniczną, na której jedyną zdobycz punktową afrykańskiego zespołu stanowiło oczko zdobyte atakiem przez Mercy Moim. Kenia miała ogromne problemy w ofensywie, nie mogąc wstrzelić się w „pomarańczowe”. Podopieczne Davida Lungaho albo wyrzucały piłkę w aut, albo odbijały się od chińskiego bloku tudzież górnej taśmy (1:12). Wicemistrzynie świata boleśnie to wykorzystywały, a same bawiły się siatkówką, prezentując zgrabne i kombinacyjne akcje. Na drugim regulaminowym czasie zawodniczki z Kraju Środka miały aż trzynaście oczek nadwyżki, którą to powiększały z każdą kolejną akcją. Udane ataki Lydii Maiyo czy Everlyne Makuto dosłownie można było policzyć na palcach jednej ręki. Chiny nie dały rywalkom dojść do głosu, odnosząc zwycięstwo 25:7.

Rozpoczęcie drugiego seta może nie było już tak spektakularne w wykonaniu Chinek, ale podopieczne trener Lang Ping dzięki dużej skuteczności w ataku brylowały na parkiecie. Kolejne udane zbicia Liu Xiaotong i Changning Zhang dały im prowadzenie 8:3 na pierwszej przerwie technicznej. Kenijki wyraźnie mają braki w podstawowych elementach siatkarskiego rzemiosła, przez duże kłopoty w przyjęciu nie były w stanie poradzić sobie z serwisami Zhang, przegrywając 3:12. Ich problemy trwały także przy serwisie Liu Yanhan, przez co Azjatki miały jedenaście oczek przewagi na drugim regulaminowym czasie. Maraton zdobywania punktów przez wicemistrzynie świata zawodniczki z Afryki tylko od czasu do czasu przerywały jakąś udaną akcją. Z dobrej strony w polu serwisowym pokazała się Brackcides Khadambi, posyłając na stronę rywalek dwie ładne zagrywki, jednak to tylko odrobinę zmniejszyło rozmiary dzielącego obie ekipy dystansu (13:22). Chinki ostatecznie zwyciężyły 25:15.

Otwarcie trzeciej odsłony było wyrównane do stanu 3:3. Później już siatkarki z Chin stopniowo budowały swoją nadwyżkę, jednak za sprawą błędów własnych nie miała ona już tak imponujących rozmiarów. Po udanym zbiciu Junjing Yang Chinki prowadziły 8:5 na pierwszej przerwie technicznej. Azjatki były bardzo skuteczne na siatce, ale punktujące uderzenia Makuto nie pozwalały im odskoczyć na więcej niż cztery oczka (9:13). Jednak niewymuszone pomyłki wytrącały Kenijkom z rąk wszelkie dobre karty. Dynamiczne zbicia Zhang dały zawodniczko z Kraju Środka prowadzenie 16:10 na drugim regulaminowym czasie. Afrykanki starały się jeszcze konstruować efektywne akcje, lecz były one jedynie tłem dla poczynań Chinek, które pewnie zmierzały do końcowego zwycięstwa. Kenia nie była w stanie ani blokiem, ani obroną zatrzymać piekielnych ataków rywalek. W końcówce kolejne uderzenia dołożyły Zeng i Yan, a as serwisowy tej drugiej zakończył pojedynek. Chiny wygrały 25:14 i w całym meczu 3:0.

Kenia – Chiny 0:3
(7:25, 15:25, 14:25)

Kenia: Makuto (10), Khadambi (5), Maiyo (4), Moim (1), Wairimu, Jepngetich, Wanyama (libero) oraz Atuka (4), Murambi (4), Biama (3) i Wanja (1)
Chiny: Yang (13), Xiaotong (13), Zhang (12), Zeng (10), Yan (9), Shen (1), Lin (libero) oraz Yanhan (3) i Ding