Strona Główna > Aktualności > Puchar Świata > PŚ, gr. B: Amerykanki w drodze po medal pokonały Argentynę

PŚ, gr. B: Amerykanki w drodze po medal pokonały Argentynę

Szóstą wygraną w swoim siódmym meczu w Pucharze Świata odniosły siatkarki Stanów Zjednoczonych. Amerykanki pokonały w trzech setach reprezentację Argentyny i są na dobrej drodze po medal. Przed nimi jednak jeszcze mecze z najgroźniejszymi rywalami.

Początek spotkania był wyrównany – zarówno ze strony amerykańskiej, jak i argentyńskiej zawodniczki pewnie kończyły swoje akcje. Cenną przewagę zyskały Amerykanki dopiero na pierwszej przerwie technicznej, którą zarządził mocny atak Karsty Lowe (8:5). Ta siatkarka była również w kolejnych akcjach bohaterką swojej drużyny – najpierw dołożyła dwie punktowe zagrywki, a następnie była skuteczna z drugiej linii. Argentynki starały się trzymać blisko rywalek, jednak wszystko zależało od gry ich przeciwnika. Jeszcze przed drugą przerwą techniczną Amerykanki powiększyły swoją przewagę do pięciu oczek. Odrobienie tak dużych strat mogło się wydawać Argentynkom za niemożliwe, jednak po powrocie na boisko po czasie ich rywalki popełniły kilka błędów i sprezentowały tym samym punkty argentyńskiej drużynie (15:18). Końcówka seta należała do Nicole Fawcett, która grała z wielkim zaangażowaniem i była przez to niezwykle skuteczna. Argentynki nie znalazły na nią sposobu i musiały uznać wyższość reprezentacji USA w premierowej partii 16:25.

Gra punkt za punkt zapoczątkowała drugą odsłonę meczu – zespoły ograniczyły swoje błędy do minimum, przez co siatkówka przez nie prezentowana mogła się podobać kibicom zgromadzonym w hali. Jednak przed pierwszą przerwą techniczną uważniej na siatce zagrała Foluke Akinradewo i wyprowadziła swoją drużynę na trzypunktowe prowadzenie (8:5). Po powrocie na boisko ciężar gry na swoje barki wzięła w argentyńskim zespole Josefina Fernandez. Sama jednak nie była w stanie doprowadzić do remisu z utytułowanym przeciwnikiem. Udane zagrywki siatkarek z USA sprawiły kłopoty przyjmującym argentyńskiej drużyny, ale skuteczne w ofensywie były Piccolo i Boscacci – ich ataki doprowadziły w końcu do wyrównania po 13. Grę punkt za punkt przerwał udany atak Kimberly Hill, który dał reprezentacji USA dwa oczka przewagi na drugiej przerwie technicznej (16:14). Kolejne wymiany były niezwykle zacięte – oba zespoły nie potrafiły skończyć własnych akcji w pierwszym uderzeniu, bo przeciwnik był dobrze ustawiony w obronie. Z tego względu Argentynki wciąż trzymały się blisko rywalek (19:20). Dopiero kąśliwe zagrywki Hill przechyliły szalę nad korzyść Amerykanek. Argentyński zespół miał wiele problemów z przyjęciem, a zwycięstwo USA przypieczętowały skuteczne ataki Jordan Larson-Burbach (25:19).

Amerykanki dobrze rozpoczęły trzecią partię, bo od udanej gry na środku siatki – najpierw blokiem popracowała Christa Dietzen, a następnie w ataku pokazała się Akinradewo (5:2, 7:3). Argentyńskie siatkarki jednak odrobiły kilka oczek, dobrze ustawiając się w obronie i wykorzystując niedokładności rywalek. Przerwa techniczna nastąpiła przy czteropunktowym prowadzeniu USA po długiej akcji zakończonej atakiem z obiegnięcia Akinradewo. Przewaga amerykańskiej drużyny po powrocie na boisko jeszcze wzrosła – zaczął dobrze funkcjonować amerykański blok, który kilkakrotnie zatrzymał Boscacci, odbierając jej chęć do gry (10:4). Następnie we znaki ponownie dała się Argentynkom Hill z jej nieprzyjemnymi zagrywkami, a później w polu serwisowym dłużej postała Kelsey Robinson. Niedokładności w przyjęciu argentyńskich siatkarek doprowadziły do drugiej przerwy technicznej, na której reprezentacja USA miała już sporą przewagę (16:8). Błędy siatkarek z Argentyny pogłębiały się, zespół nie funkcjonował skutecznie w żadnym elemencie, a to przybliżyło Amerykanki do zwycięstwa. Udane ataki Fawcett, Akinradewo, a na końcu Hill zakończyły spotkanie pewną wygraną reprezentacji USA (25:14).

Argentyna – USA 0:3
(16:25, 19:25, 14:25)

Argentyna: Fernandez (11), Piccolo (5), Sosa (5), Boscacci (4), Castiglione (4), Lazcano (3), Rizzo (libero) oraz Scacchi (3), Fresco (3), Sagardia (1) i Acosta
USA: Hill (13), Lowe (13), Larson-Burbach (12), Akinradewo (11), Dietzen (9), Glass (2), Banwarth (libero) oraz Fawcett (7), Gibbemeyer (1), Kreklow i Robinson