Strona Główna > Aktualności > mistrzostwa świata > MŚ U-23: Czterosetowe rozwiązania – złoci Rosjanie, brąz Włochów

MŚ U-23: Czterosetowe rozwiązania – złoci Rosjanie, brąz Włochów

Złoto dla sbornej, srebro w rękach reprezentantów Turcji i najniższy stopień podium dla Włochów, a wszystko to w czterech setach - tak można przedstawić poniedziałek w mistrzostwach świata do lat 23. 5. miejsce wywalczyła Brazylia, a 7. należy do Persów.

O VII miejsce:

Dreszczowiec jak u Hitchcocka miał miejsce w pojedynku pomiędzy Persami i Koreańczykami. Obie drużyny rozpoczęły mecz zaciętą walką – na skrzydłach ciosy wymieniali raz jeden, raz drugi atakujący. Pierwsza partia rozstrzygnęła się przy wyniku 25:23, ale z każdą kolejną piłką jakość gry na boisku spadała. Wszystko zaczęło się od namnożenia pomyłek po stronie przegrywającego teamu, którego ogniwa raz po raz myliły się w ofensywie. To właśnie dzięki temu dość szybko wypuściły z rąk to rozdanie, dając rywalom asumpt do wygrania spotkania w trzech setach. Tak się jednak nie stało, bowiem festiwal niedociągnięć trwał dalej – poskutkował on tym, że po 7. miejsce zespół z Iranu sięgnął dopiero w czwartej partii.

Iran – Korea 3:1
(25:23, 25:20, 17:25, 25:15)

O V miejsce:

Kolejną batalię w czterech partiach odnotowano w spotkaniu Argentyńczyków i canarinhos. Tym razem jednak pojedynek miał dużo ciekawszy przebieg – po inaugurującym otwarciu zapisanym na koncie Brazylijczyków i jeszcze wyraźniejszym zwycięstwie w drugiej partii doszło do najbardziej wyrównanego rozdania, które po walce na przewagi pozwoliło przegrywającej drużynie przedłużyć szanse w boju (32:30). Siatkówka ma jednak do siebie to, że jest sportem zazwyczaj sprawiedliwym i w ostatniej odsłonie batalii o trzy punkty więcej uzyskali żółto-zieloni. Zwycięstwo stało się ich udziałem przede wszystkim dzięki lepszej szczelności przyjęcia i skuteczniejszej prezencji na siatce (25:22).

Argentyna – Brazylia 1:3
(19:25, 18:25, 32:30, 22:25)

O III miejsce:

Brązowi Włosi po czterosetowej przeprawie – tak w krótki sposób można podsumować zmagania o trzecie miejsce mistrzostw świata do lat 23. Co ciekawe, w pierwszym secie azzurri dość pewnie wygrali w boju z siatkarzami z Gorącej Wyspy (głównie dzięki lepszemu przyjęciu), ale im dalej w mecz, tym więcej problemów nastręczali im dynamicznie grający przeciwnicy. W drugiej odsłonie pojedynku to właśnie młodzi zawodnicy z Kuby nauczyli się, jak wykorzystywać niedociągnięcia rywali i w widoczny sposób górowali nad nimi na siatce. To się opłaciło, bowiem złożyło się na finalny wynik rozdania, który wlał nadzieję w serca ich kibiców. Niestety, miała ona miejsce tylko przez chwilkę, gdyż przez cały kolejny set, mimo zaciętej walki, w ofensywie wciąż byli siatkarze z Półwyspu Apenińskiego, którzy finalnie przechylili szalę zwycięstwa na swoją korzyść (25:23). Zwycięstwo to dodało im jeszcze więcej pewności siebie i z przewagą czterech punktów zapisali na swoim koncie trzeci set, po którym na ich szyjach zawisły brązowe medale (25:21).

Kuba – Włochy 1:3
(22:25, 25:18, 23:25, 21:25)

O I miejsce:

Emocji nie zabrakło natomiast w boju finałowym, w którym z triumfu cieszyli się Rosjanie. Można powiedzieć, że temperatura pojedynku przypominała falę – po nerwowym i pełnym błędów secie wygranym na przewagi przez sborną nastąpiły dwa rozdania, w których widać było jednoznacznych faworytów. W przypadku drugiej partii byli to wykorzystujący pomyłki przeciwników Turcy, który karcili każde niedociągnięcie po stronie oponentów (25:16). Chwilę później jednak role się odwróciły i w miejscu „kata” znaleźli się pełni chęci do wygranej Rosjanie (25:18). Ich większa dynamika i tradycyjnie wyższy blok stanowiły zaporę nie do przejścia dla przegrywającej drużyny. Poza tym znalazły przełożenie na rozstrzygający set, w którym początkowo prowadzili. Nie ulegało wątpliwości, że ich rywale nie zamierzają spuścić z tonu i oba teamy walczyły do końca – reprezentanci Turcji ulegli dopiero w końcówce, na przewagi (24:26).

Turcja – Rosja 1:3
(24:26, 25:16, 18:25, 24:26)