Strona Główna > Aktualności > Puchar Świata > PŚ, gr. B: Chinki nie dały szans Kubankom

PŚ, gr. B: Chinki nie dały szans Kubankom

Bardzo szybko rozstrzygnął się pojedynek pomiędzy reprezentacjami Chin i Kuby. Azjatki pozwoliły swoim rywalkom podjąć rękawicę jedynie w pierwszej odsłonie meczu, później dominowały na boisku i zainkasowały komplet punktów.

Bardzo dobra gra na siatce sprawiła, że to Kubanki lepiej zainaugurowały spotkanie – od prowadzenia 3:1. Chinki powoli łapały meczowy rytm, by po ładnym zbiciu Liu Xiaotong wyrównać wynik (6:6). I chociaż siatkarki z Gorącej Wyspy miały oczko przewagi na pierwszej przerwie technicznej, to tuż po niej inicjatywę przejęły Azjatki. Świetna praca w ofensywie i na linii zagrywka-blok Chunlei Zeng i Changning Zhang sprawiły, że chińska drużyna odskoczyła na cztery oczka (14:10). As serwisowy dał zawodniczkom z Kraju Środka pięciopunktową zaliczkę na drugim regulaminowym czasie, a gdy Chinki dwukrotnie wykazały się czujnością w bloku, zatrzymując Sulian Matienzo, na tablicy świetlnej widniał rezultat 18:11. Jeszcze skuteczne ataki Jennifer Alvarez i Regli Gracia umożliwiły Kubie zmniejszenie strat do trzech punktów (16:19), ale nie była ona w stanie przełamać rywalek. Seta zakończyła Liu Yanhan, dając swojej drużynie zwycięstwo 25:19.

Piorunująca zagrywka Chinek przyczyniła się do mocnego otwarcia drugiej partii (3:0). Kubanki wyraźnie utraciły jakość gry z pierwszej partii i były dość zagubione, biernie przyglądając się poczynaniom Azjatek, które dominowały na parkiecie we wszystkich elementach siatkarskiego rzemiosła. Oczko zdobyte po ataku Alvarez stanowiło jedyną zdobycz punktową siatkarek Roberto Garcii na pierwszej przerwie technicznej. W środkowej części seta zawodniczki z Kraju Środka z każdą kolejną akcją powiększały swoją nadwyżkę (13:5), utrzymując skuteczność w ataku i raz po raz zatrzymując próby rywalek poprzez ustawianie szczelnych „ścian”. Siatkarki z Ameryki Środkowej były bezradne wobec bezbłędnej gry rywalek, przegrywając dziesięcioma punktami na drugim regulaminowym czasie. Pokaz siły wicemistrzyń świata trwał już do końca partii, którą wygrały bardzo zdecydowanie 25:10.

Podobnie jak w drugiej partii, także w trzeciej świetna postawa Liu w polu serwisowym dała podopiecznym Lang Ping prowadzenie 3:0. Kubanki starały się dotrzymywać kroku rywalkom i odpowiadać równie skutecznymi atakami na ich ciosy, jednak chińska drużyna była w znakomitej dyspozycji. Po ostrym zbiciu Yang Chinki prowadziły 8:5 na pierwszej przerwie technicznej, by po chwili powiększyć przewagę do sześciu oczek za sprawą niezłej dyspozycji środkowej Ni Yan (11:5). Wicemistrzynie świata w okolicach drugiego regulaminowego czasu jeszcze bardziej podkręciły tempo, a dynamiczne uderzenia Zhang zaprowadziły na tablicy świetlnej wynik 16:7. Ciężar gry w kubańskim zespole wzięła na swoje barki Alvarez, ale jej próby jedynie zmniejszyły rozmiary przegranej, bowiem pojedyncze udane akcje podopiecznych Roberto Garcii nie były w stanie zagrozić Azjatkom, które pewnie zmierzały do końcowej wygranej. Chiny zwyciężyły pewnie 25:14 i w całym meczu 3:0.

Kuba – Chiny 0:3
(19:25, 10:25, 14:25)

Kuba: Hernandez (16), Linares (5), Orta (4), Cajigal (4), Gonzalez (3), Santas, Cruz (libero) oraz Borrero, Lopez i Alvarez
Chiny: Zeng (16), Zhang (16), Yang (11), Liu X. (11), Yan (10), Shen (2), Lin (libero) oraz Liu Y. (1), Ding i Wang (libero)