Strona Główna > Aktualności > siatkówka plażowa > ME U-22: Kociołek i Strąg obroniły srebrne medale

ME U-22: Kociołek i Strąg obroniły srebrne medale

Katarzyna Kociołek i Dorota Strąg po raz drugi z rzędu stanęły na drugim stopniu podium mistrzostw Europy do lat 22. Lepsze od nich były tylko Szwajcarki Betschart/Eiholzer, choć biało-czerwone do końca walczyły o złoty medal.

Katarzyna Kociołek i Dorota Strąg nie miały łatwej drogi do finału. W trzeciej rundzie zawodów ich awans wisiał „na włosku”, ale ani Niemki, ani w półfinale znakomite Litwinki nie były w stanie powstrzymać Polek. Ta sztuka udała się dopiero Ninie Betschart i Nicole Eiholzer. Biało-czerwone dzielnie stawiały opór wyżej notowanym rywalkom aż do stanu 16:16. W decydującym momencie to Szwajcarki zainkasowały ważne punkty i odniosły zwycięstwo w pierwszym secie (21:19).

Niestety od początku kolejnej odsłony Kociołek i Strąg postawiły się w roli tych „goniących” wynik (2:4). Ambitna walka przyniosła jednak efekt, bo młode Polki zdołały nawet wyjść na prowadzenie (10:9). Później obrończyniom srebrnego medalu przytrafił się jednak przestój, który przypłaciły porażką w tym secie i całym meczu (18:21). Drugie miejsce to jednak ogromny sukces naszych młodych reprezentantek.

Finał:

Kociołek/Strag POL [20] – Betschart/Eiholzer SUI [3] 0:2
(19:21, 18:21)

Z dalekiej podróży wróciły w pojedynku o brązowy medal Litwinki, Monika Povilaityte i Ieva Dumbauskaite. Rosyjska dwójka Dabiża/Makroguzowa bardzo wysoko postawiła poprzeczkę swoim rywalkom, od pierwszego gwizdka sędziego prowadząc walkę punkt za punkt. Złe zachowanie na siatce Dumbauskaite, piłka, która przewinęła się na siatce i trochę szczęścia pozwalały Rosjankom prowadzić 17:16. Nie pomógł czas, o który poprosiły Litwinki, po asie serwisowym rywalek było 0:1 (18:21).

Drugi set bardzo długo miał bliźniaczo podobny przebieg do premierowej odsłony. W samej końcówce po konsultacji sędziów punkt przypadł jednak Litwinkom, z kolei Dabiża i Makroguzowa nie wykorzystały piłek meczowych. Wojnę nerwów wygrały Litwinki (27:25). W tie-breaku to właśnie one wydawały się mocniejsze psychicznie. Odbudowały swoją grę i po dramatycznym meczu mogły świętować zdobycie brązowych medali.