Strona Główna > Aktualności > turnieje światowe > LE K: Szybki mecz Turczynek z Gruzinkami

LE K: Szybki mecz Turczynek z Gruzinkami

Aktualne liderki Ligi Europejskiej kobiet - Turczynki w swoim przedostatnim meczu fazy eliminacyjnej nie dały żadnych szans reprezentacji Gruzji. W żadnym z setów nie oddały rywalkom nawet dwudziestu punktów, a w pierwszym secie nawet dziesięciu.

Nieco ponad godzina wystarczyła siatkarkom z Turcji do pokonania Gruzinek. Podopieczne trenera Dilika zdominowały przeciwniczki we wszystkich elementach siatkarskiego rzemiosła. Już pierwsza partia pokazała, że to gospodynie będą ekipą dyktującą warunki gry. Po mocnym starcie Turczynki prowadziły podczas pierwszej regulaminowej przerwy w grze 8:1. Obok skuteczności zagrań w ataku miejscowe dominowały efektywnością w polu serwisowym i czujnością w bloku. Najpewniejszym punktem i liderką swojego zespołu była Ceren Kestirengoz. Zdobywczyni 20 oczek imponowała skutecznością zagrań na poziomie 70%. Przy znakomicie dysponowanych gospodyniach siatkarki z Gruzji nie miały zbyt wiele do powiedzenia. Stan seta na etapie kolejnej regulaminowej przerwy w grze zapowiadał deklasację (16:2). W końcówce partii przyjezdne nieco poprawiły swoją sytuację, jednak mimo zrywu nie zdołały już przekroczyć chociażby progu 10 punktów zdobytych w secie (25:8).

Drugi set to przynajmniej początkowo powtórka z odsłony premierowej. Przy kolejnych niewymuszonych błędach własnych siatkarki z Gruzji nie były w stanie prowadzić wyrównanej gry z dobrze prezentującymi się rywalkami. Po tureckiej stronie siatki także tym razem wszystko funkcjonowało zgodnie z oczekiwaniami (8:1). Kestirengoz mogła liczyć na wsparcie swoich koleżanek, szczególnie duetu Yildirim/Dagdelenler. Przy spokojnej grze ekipa trenera Dilika po raz kolejny zostawiła rywalki w tyle, prowadząc 16:5 podczas drugiej regulaminowej przerwy w grze. Turczynki w tej części meczu jeszcze poprawiły skuteczność swoich zagrań. Także tym razem przyjezdne sprawiały wrażenie bezradnych. Pojedyncze skuteczne bloki i zagrywki pozwoliły przyjezdnym jedynie zmniejszyć rozmiar porażki. Także tym razem partia padła łupem reprezentantek Turcji (25:14).

Odsłona trzecia okazała się już tylko formalnością. W tej partii zagrania najlepiej punktującej gości Ann Kalandadze nieco uspokoiły grę, jednak taki stan rzeczy nie trwał długo. Przy 50-procentowej skuteczności zagrań Turczynki spokojnie zmierzały do końca spotkania. Przepaść dzieląca obie ekipy tym razem nie była tak duża, jak we wcześniejszych fragmentach meczu (16:12), jednak wciąż to miejscowe kontrolowały sytuację. Kolejne zagrania Kestirengoz pogrążały rywalki. W końcówce seta zespół Goncagula Dilika prowadził już 21:15. Bezradne i nieskuteczne Gruzinki nie były w stanie odpowiadać na kolejne ataki rywalek. Spokojnie kontrolując sytuację, miejscowe wygrały 25:17 i w całym meczu 3:0.

Turcja – Gruzja 3:0
(25:8, 25:14, 25:17)

Turcja: Yilmaz (3), Yildirim (12), Kestirengoz (20), Dagdelenler (11), Gurkaynak (9), Aydinogullari, Ersari (libero) oraz Kayacan, Karasoy (1) i Zent (1)
Gruzja: Gaprindaszwili (2), Kipszidze (1), Kakhadze (2), Tvauri, Kalandadze (11), Sturua (2), Sanadze T. (libero) oraz Sanadze J. (5) i Sosnowskaja (4)