ZAKSA podpisała porozumienie z I Liceum Ogólnokształcącym im. Henryka Sienkiewicza w Kędzierzynie-Koźlu o utworzeniu klasy o profilu siatkarskim pod patronatem klubu. Umożliwi to zatrzymanie w mieście zdolnych siatkarzy.
W 2006 roku juniorzy, wtedy jeszcze Mostostalu-Azotów, zdobyli wicemistrzostwo Polski juniorów. W tej drużynie występował między innymi młody Bartosz Kurek. Kolejnym sukcesem było mistrzostwo Polski kadetów w 2008 roku z Łukaszem Łapszyńskim na pokładzie (obecnie Politechnika Warszawska). To ostatnie tak dobre lata dla kędzierzyńskiej siatkówki w wykonaniu młodzieży. Siatkarska edukacja w tym mieście kończyła się tak naprawdę w gimnazjum, ponieważ żadna szkoła wyższa w powiecie nie oferowała dobrych warunków rozwoju przyszłym siatkarzom. Najlepszym przykładem na to jest środkowy reprezentacji Polski kadetów Patryk Niemiec, tegoroczny mistrz Europy i mistrz świata, który po gimnazjum musiał opuścić Kędzierzyn-Koźle, by móc się dalej rozwijać. Wybór padł na Jastrzębski Węgiel.
Teraz ma się to zmienić. Dziś prezes ZAKSY Mirosław Ptasiński podpisał porozumienie z I LO w Kędzierzyn-Koźlu, na mocy którego klub obejmie swoim patronatem jedną z klas.
Nabory już zostały przeprowadzone. Wyselekcjonowano 22 chłopców, którzy 1 września rozpoczną naukę w szkole. Pochodzą oni zarówno z Kędzierzyna-Koźla, jak i okolic (Kluczbork, Głogówek, Kluczbork, Gliwice, Pyskowice).
– Podpisanie dzisiejszego porozumienia daje satysfakcję, zwłaszcza że już teraz możemy pokazać jego pierwsze efekty. Udało nam się zatrzymać w powiecie zdolnych uczniów, umożliwiając im naukę w rodzinnej miejscowości. Wspólnie zbudowaliśmy pomost pomiędzy marzeniem młodego człowieka o profesjonalnej grze w siatkówkę, a realną szansą trenowania pod nadzorem sztabu ZAKSY i wejścia najlepszych w skład Młodej Ligi – skomentował prezes Ptasiński.
Uczniów czeka duża porcja siatkarskich treningów pod okiem Sławomira Skrzypca, byłego siatkarza Mostostalu. Zajęcia siłowe będą odbywały się cztery godziny w tygodniu, natomiast zajęcia czysto siatkarskie w hali Publicznego Gimnazjum nr 1 – sześć godzin. Do tego dojdą trzy treningi popołudniowe finansowane przez ZAKSĘ.
Młodym adeptom siatkarskiego rzemiosła umożliwiony zostanie udział w zawodach i obozach szkoleniowych, zgodnie z kalendarzem imprez uzgodnionych pomiędzy stronami. Uczniowie będą też mieli możliwość nauki języka angielskiego, włoskiego oraz biologii w zakresie rozszerzonym. Powiat zapewnił również zakwaterowanie w bursie szkolnej wraz z wyżywieniem.
– Wsparcie miejscowych talentów to wartość klubu. Dzisiejsi uczniowie mogą być przyszłymi mistrzami, wyszkolonymi tu, w Kędzierzynie-Koźlu – zakończył prezes ZAKSY.
źródło: inf. własna, zaksa.pl