Strona Główna > Aktualności > Puchar Świata > PŚ K: Dominikana lepsza od Kuby

PŚ K: Dominikana lepsza od Kuby

Dominikanki wciąż utrzymują się w czołówce turnieju w Japonii. W czwartym meczu Pucharu Świata pokonały reprezentację Kuby. Kubanki były bliskie doprowadzenia do tie-breaka, ale ostatecznie pozostały bez punktu w tej rywalizacji.

Inauguracja spotkania pomiędzy Kubą i Dominikaną miała dość wyrównany przebieg. Dopiero dzięki dobrej postawie w polu serwisowym Giny Mambru podopieczne Marcosa Kwieka zbudowały dwupunktowe prowadzenie na pierwszej przerwie technicznej. Siatkarki z Dominikany w środkowej części seta nie były w stanie powiększyć tej nadwyżki, bowiem Kubanki cały czas deptały im po piętach, głównie za sprawą skutecznych ataków i punktowych zagrywek Daymary Lescay. Siatkarki z Gorącej Wyspy próbowały dotrzymywać kroku rywalkom także w okolicach drugiego regulaminowego czasu, gdy przegrywały tylko jednym oczkiem, jednak w końcówce to Dominikana wrzuciła wyższy bieg. Dzięki świetnej grze w defensywie libero Brendy Castillo Dominikanki odskoczyły na cztery oczka (23:19) i już nie wypuściły tej przewagi z rąk. Udane uderzenie Marianne Fersoli dało jej drużynie zwycięstwo 25:22.

Na początku drugiego seta prowadzenie zmieniało się jak w kalejdoskopie, a obie ekipy wymieniały się ciosami w ataku. Tym razem to Kubanki uzyskały dwa oczka zapasu na pierwszym regulaminowym czasie, by tuż po nim za sprawą świetnej czujności w bloku Lescay i Aleny Orty zwiększyć nadwyżkę do trzech punktów (13:10). Dominikanki jednak nie pozwalały rywalkom zbytnio się rozpędzić, a kubański entuzjazm najskuteczniej chłodziła Prisilla Rivera, popisując się raz po raz skutecznymi zbiciami. Dzięki temu tuż przed drugą przerwą techniczną odzyskały inicjatywę, prowadząc jednym oczkiem (16:15). Siatkarki trenera Kwieka poszły za ciosem. Koncert umiejętności Rivery zarówno na siatce, jak i w polu zagrywki pomógł im zaprowadzić wynik 21:18. Na finiszu Dominikana miała problemy z przyjęciem, przez co siatkarki Roberto Garcii odrobiły jeszcze nieco straty, jednak nie przeszkodziło jej to w odniesieniu ostatecznej wygranej 25:22.

Wyraźne przebłyski lepszej gry pozwoliły Kubie dobrze rozpocząć trzecią partię. Efektywne ataki Regii Gracii i błąd serwisowy rywalek dały im trzy oczka zaliczki (6:3). Siatkarki z Gorącej Wyspy wyraźnie dominowały w tym secie, prowadząc 8:3 na pierwszej przerwie technicznej, by tuż po niej jeszcze powiększyć różnicę punktową dzielącą oba zespoły do sześciu oczek za sprawą szybkiego uderzenia Orty. Błędy własne Kubanek nieco uszczuplały ich przewagę, jednak Dominikanki nie były w stanie ich dogonić, przegrywając 13:16 na drugim regulaminowym czasie. Znakomita gra na siatce podopiecznych Roberto Garcii umożliwiła im spokojne zmierzanie do końcowego zwycięstwa. Na nic zdawały się brane przez dominikańskiego szkoleniowca kolejne przerwy na żądanie, bowiem jego podopieczne widocznie dopadł „syndrom trzeciego seta”. Udany atak Jennifer Alvarez zakończył trzecią odsłonę. Kuba wygrała 25:18 i jeszcze przedłużyła swoje szanse w tym spotkaniu.

Rozbudzone nieco przegraną w poprzedniej partii Dominikanki rezultatem 5:2 otworzyły czwartą odsłonę. Czerwona kartka dla Kuby powiększyła tę zaliczkę do czterech punktów (6:2), którą to podopieczne trenera Kwieka zachowały na pierwszej przerwie technicznej. Jednak w dominikańskim zespole ponownie odezwały się kłopoty z dokładnym dograniem piłki do rozgrywającej, a po autowym zbiciu Yonkairy Peny na tablicy świetlnej pojawił się remis po 9. W środkowej części partii rozgorzała zacięta walka. Kubanki prowadzone przez Ortę próbowały przełamać Dominikanę, lecz ta utrzymywała skuteczność w ofensywie. Nieudany serwis Gracii sprowadził obie drużyny na drugi regulaminowy czas przy minimalnej nadwyżce Dominikanek. Zarówno jedna, jak i druga ekipa z Ameryki Środkowej nie wystrzegała się pomyłek w przyjęciu, ale Kubanki były czujne w bloku, co dało im prowadzenie 20:18. Gdy wydawało się, że w japońskiej hali może być rozgrywany tie-break, kubańska ekipa znów otrzymała czerwony kartonik, a Dominikanki wykorzystały efektywność swoich skrzydłowych. Dominikana wygrała ostatecznie 25:23 i w całym meczu 3:1.

Kuba – Dominikana 1:3
(22:25, 22:25, 25:18, 23:25)

Kuba: Hernandez (22), Linares (17), Orta (11), Gonzalez (8), Cajigal (8), Santas (1), Cruz (libero) oraz Borrero (1), Ruiz i Alvarez
Dominikana: Rivera (12), Pena (11), Mambru (11), Vargas (6), Marte (4), Fersola (2), Castillo (libero) oraz Moreno (10), Martinez E. (7), Martinez B. (2), Binet (1) i Dominguez