Strona Główna > Aktualności > mistrzostwa świata > MŚ U-23: Przegrana Brazylii, pewne zwycięstwa Argentyny i Włoch

MŚ U-23: Przegrana Brazylii, pewne zwycięstwa Argentyny i Włoch

W drugim dniu mistrzostw świata mężczyzn do lat 23 Brazylijczycy ulegli Rosjanom 1:3. Problemów z pokonaniem rywali nie mieli za to Argentyńczycy, Włosi oraz Kubańczycy. Zwycięstwa odniosły także reprezentacje Iranu i Turcji.

Grupa A

Reprezentacja Kuby odniosła już drugie zwycięstwo w mistrzostwach, ogrywając tym razem 3:0 Egipt. Kluczem Kubańczyków do wygranej była dobra i wyrównana postawa całego zespołu. Podopieczni Rodolfo Sancheza bez problemu przedzierali się przez niestabilny egipski blok, rywale popełniali też sporo błędów w przyjęciu i obronie. W efekcie w żadnym z setów podopieczni trenera Grzegorza Rysia nie byli w stanie przeciwstawić się reprezentantom Kuby. Gracze z Ameryki Środkowej kontrolowali wynik przez cały czas, ani na chwilę nie oddając przeciwnikom inicjatywy. W drugiej odsłonie szkoleniowiec Egiptu próbował jeszcze ratować się zmianami, ale nie poprawiły one obrazu gry. Kubańczycy pewnie triumfowali w poszczególnych setach do 20, 19 i 17. Najwięcej punktów w ich szeregach zdobyli Mestre Uriarte (15), Abrahan Alfonso (13) i Rodriguez Osoria (10). W drużynie egipskiej z kolei najlepiej spisał się Ahmed Saad, który zapisał na swoim koncie 9 oczek.

Spotkanie Iranu z Koreańczykami niespodziewanie rozpoczęło się od porażki faworytów w pierwszym secie. Reprezentanci Korei zaskoczyli rywali szybkimi atakami. Wyróżniali się zwłaszcza Kim Sungmin oraz Jung Jiseok, którzy poprowadzili swoją ekipę do zwycięstwa w pierwszej partii 25:22. W drugim secie Irańczycy uporządkowali swoją grę. Dobrze spisywali się blokujący Sajad Dehnavi i Mohammad Zarchoub. Tym razem to oni popisywali się też efektownymi atakami, dzięki czemu wygrali seta 25:22. W trzeciej odsłonie Iran kontynuował dobrą grę w ataku i bloku, w efekcie pewnie wygrał 25:17. Koreańczycy próbowali jeszcze odwrócić losy spotkania w czwartej partii, ale znakomita, kombinacyjna gra irańskiego rozgrywającego, Mostafy Bagheriego, skutecznie utrudniła im to zadanie. Iran wygrał 25:22, a całe spotkanie 3:1.

Siłą napędową Włochów w starciu ze Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi był Gabriele Nelli, którego silne ataki i zagrywki siały spustoszenie w szeregach rywali. Zawodnik zdobył w meczu w sumie 11 punktów i był bez wątpienia najbardziej wyróżniającym się graczem na boisku. Po drugiej stronie siatki z dobrej strony pokazał się z kolei Khamis Alsuwaidi, zdobywca 13 oczek. W pierwszej partii ekipa gospodarzy postawiła Włochom twarde warunki, prezentując się dobrze w przyjęciu i obronie. Na pierwszej przerwie technicznej Italia wygrywała 8:6, ale z biegiem seta przewagę tę powiększała, by ostatecznie zwyciężyć 25:20. Doświadczenie Włochów pozwoliło im kontrolować przebieg meczu. Całkowicie zdominowali oni rywali w setach drugim i trzecim, łatwo wygrywając je do 13 i 12.

Grupa B

Mecz pomiędzy Turcją a Tunezją rozpoczął się od wyrównanej walki punkt za punkt. Dopiero w końcówce pierwszej partii przewagę wyraźnie zaczęli osiągać Turcy, którzy wygrali inauguracyjnego seta do 20. W drugiej odsłonie w grze tureckiej ekipy wyróżniał się Metin Toy i to jego efektowne zbicia dały jego drużynie pięciopunktowe prowadzenie na początku rozgrywki (8:3). Tunezyjczycy nie złożyli jednak broni – doprowadzili do remisu po 9, ale to wszystko, na co było ich stać. Partia ponownie padła łupem rywali 25:22. W ostatnim secie wciąż ton grze nadawali siatkarze z Turcji. Wysoką przewagę od pierwszych piłek pomogły im zbudować dobre zagrywki Emre Savasa. Rywale nie byli w stanie przebić się przez turecki blok. Tę partię podopieczni trenera Zaniniego wygrali już zdecydowanie, 25:14. Turcja odniosła drugie zwycięstwo w turnieju, a najefektywniejszym zawodnikiem spotkania okazał się Metin Toy, który zdobył łącznie 22 punkty.

W starciu Argentyńczyków z Meksykanami górą od początku byli ci pierwsi. W inauguracyjnej partii szybko zbudowali oni wysoką przewagę (11:5), głównie za sprawą dobrej postawy kapitana, Gonzalo Quirogi i Navy Garaya. Meksykanie nie byli w stanie przeciwstawić się świetnie grającym rywalom, ulegając im do 17. W drugiej odsłonie argentyński zespół prowadził od początku do końca. Górował nad Meksykiem głównie w ataku i obronie, pokonując go ostatecznie 25:19. Rozpędzona ekipa Martina Lopeza nie zatrzymała się także w secie numer trzy. Już na początku partii odskoczyła na pięć oczek (8:3), by w trakcie seta tylko tę przewagę powiększać. Argentyna nie dała przeciwnikowi dojść do głosu, zdecydowanie pokonując go 25:14. Najwięcej oczek dla zwycięskiej ekipy zdobyli Pablo Koukartsev i Gonzalo Quiroga – po 14. W drużynie Meksyku najskuteczniejszy był Julian Duarte – 10 punktów.

W starciu Rosji z Brazylią lepsi okazali się siatkarze Sbornej, którzy pokonali Canarinhos 3:1. Obie drużyny rozpoczęły mecz od dobrej gry w ataku. Po stronie rosyjskiej skutecznością wyróżniał się Egor Kliuka, zaś po brazylijskiej Alan Souza. Inauguracyjną odsłonę rozstrzygnęła gra na przewagi, w której 26:24 zwyciężyli Rosjanie. Gra punkt za punkt rozpoczęła też kolejną partię, ale przy stanie po 8 odskoczyła ekipa z Brazylii (12:8). Prowadzenie utrzymała ona już do końca seta, wygrywając go 25:17. Rosjanie nie złożyli broni – w trzeciej odsłonie od początku prowadzili i ani na chwilę nie pozwolili rywalom dojść do głosu. Wygrali seta zdecydowanie 25:16. Kropkę nad i postawili w partii czwartej, pokonując Brazylijczyków 25:21.